[]

işten çıkarken izin hesaplama

selamlar..2015 eylül girişli bir işçi 2016'da yıllık izinden 6 gün kullandıysa ve örneğin nisan 2017'de işten çıkarsa yıllık izin durumu nasıl oluyor?

8 gün 2016'dan, 14 gün de 2017'den toplam 22 gün izin ödemesi mi alır ? ya da 8 nisan'da işten çıkıp (22 gün de izin eklenirse) sanki 30 nisan'da çıkmış gibi nisan ayı için tam maaş mı alır?


 
2015 eylül girişli işçi yıllık iznini 2016 eylül'de hak eder, 2017 eylül'üne kadar kullanabileceği 14 günü vardır. bir sonraki yıllık izni hak etmesi için 2. yılını doldurmalıdır, eylül'den önce çıkacağı için tek yılın 14 günlük iznini hak ediyor olur. şu ana kadar 6 gün kullandıysa geriye 8 günü kalır, işten çıktığında hala devam ediyorsa, devam eden 8 günün ücretini alır.

ihbar süresi oluşursa 8 günü ihbardan saydırıp ihbar süresinin bitişinden 8 gün önce gidebilir.
edit: ihbar süresine saydırmanın yasal olarak temeli olmasa da teamülen uygulanabilen bir yöntem.
  • baba jo  (04.01.17 13:33:47 ~ 14:50:57) 
yukarıdaki yoruma katılıyorum. ancak ihbar süresi ile ilgili bilgi doğru değil. ihbar süresi içinde senelik iznini kullanabilirsin ama bu süre ihbar süresinden sayılmaz. atıyorum ihbarın dolmasına 1 hafta kala 1 haftalık senelik izne çıktın. o kalan 1 haftayı senelik izinden döndükten sonra çalışırsın.

www.ozlukhaklari.com
  • himmet dayi  (04.01.17 14:42:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.