[]

Şeker hastalığı hakkında

Ailede şeker hastalığı olduğu için bugün muayeneye geldim. Şekeri ölçtüler açlık kan şekerim 105 çıktı. Doktor direk sende şeker yok 35 yaşında meyda çıkar dedi. E ben zaten bu hastalığa yakalanmadan kurtulmak için geldim. İnternetten bakıyorum bu oran için gizli şeker olarak değerlendirilmelidir diyor. Ne önerirsiniz? Daha çok ilgilenen bir doktor mu arasam.
 
Bahsettiğin şeker hatalığı Tip-1'se eğer onun bi tedavisi yok zaten. Yani insülin üreten beta hücreleri hasar görüyor, bunun tamiri mümkün değil fakat erişkin yaşlarda ortaya çıkan Tip-1 diyabet LADA diyabet olarak geçiyor, bu da 25 yaşından sonra kendini belli ediyor fakat ilk dönemlerinde insüline ihtiyaç duyulmadığı için Tip-2 diyabetle de karıştırılabiliyor, belki böyle bir şey vardır.


  • angelus  (04.01.17 11:27:12) 
Hangi doktora gittiniz bilmiyorum ama sizi en doğru yönlendirecek kişi bir Endokrinologtur. Direk Seker hastası olmasanız bile insulin direnciniz olabilir ve ilerde bir seker hastasına donusmemek önlem amaclı ilac kullanmanız gerekebilir (benim gibi). Sadece aclık kan sekeri tek basına bisey ifade etmez. Insulin, HOMA-IR vs gibi testler de yaptırmanız lazım.


  • nisekanici  (04.01.17 11:45:43) 
Aynı sebebten Endokrine gittim oranlarım düşük direncimide hesapladı normal çıktı. , kiloya ve yediklerine dikkat etmem gerektiğini söyledi doktorum.

şeker hastalığından kaçınmanın yolu varmıymış merak ettim. insülin harici kökten çözücü bir tedavisi varmı varsa ailemde bulunan tip 1 ve tip 2 ler neden senelerdir insulin kullanıyor

@nisekanici İlerde şeker hastasına dönüşmemek için nasıl bir ilaç kullanılıyor merak ettim
  • eja  (04.01.17 11:52:50 ~ 11:53:26) 
Benzer kaygılarım var.
Ben 14-15 yaşlarındayken şekerim düştü falan götü kaybettim bir kere, hastaneye gittim. Ölçümler falan yapıldı, bir şey yok dendi ama yani hepimiz biliyoruz ki ileri yaşlarda ortaya çıkıyor bu mesele. O zaman "kilona ve beslenme şekline mümkün olduğunca dikkat ederek hastalığın negatif etkilerini minimuma indirebilirsin ama meydana çıkmasını engellemek için yapabileceğin pek bir şey yok, neticede genetik bu" demişti doktor.

@nisekanici ne ilacı bu cidden ben de merak ettim
  • naberabi  (04.01.17 12:04:39) 
İnternette gizli şeker dönemindeyken diyet ve spor ile şeker hastalığını baya geciktirebilir veya komple kurtulabilirsiniz gibi şeyler yazıyordu. Düzgün bir doktora gidip ona göre hareket edeceğim artık.


  • six packsiz  (04.01.17 12:08:05) 
bazi haplar var glucobay gibi, bunlar kandaki sekeri dengeliyor. yani birden yukselip dusmesini engelliyor. bu ani cikis ve inisler zaten vucudu yipratan seyler. ama hap kullanmak yerine duzenli beslenme ile de vucudunu dengeleyebilirsin. mesela pirinci ve patatesi yemezsen o firlama olmaz. ac kalmican ama cok da yemicen. spor konusu da onemli. spor iyi ama asiri spor kan sekerini cok dusurebilir. bir makine alip kotu hissettiginde olcebilirsin sekerini.


  • jimicik  (04.01.17 12:17:22) 
Tabi ki bildiğimden ya da tıp diplomama olduğundan söylemiyorum kendi tecrubem üzerine ekleme yapayım, hangi testler yapıldı size? neye dayanarak doktora güvenmedin? şekerin sınırda çıksaydı ya da diğer testlerinde bir sıkıntı görseydi zaten yüklemeli şeker baktırırdı, tabiki gidin başka doktora ama evham yaptınız gibi duruyor

Yakalanmadan kurtulmak diye bir çözümü yok malesef ki düzenli beslenip spor yapıcaksınız.

glucobay tarzı ilaçlarıda lütfen endokrinoloji tavsiyesi ile kullanın dahiliye bunları peynir ekmek gibi yazar oldu
  • eja  (04.01.17 12:25:33) 
@eja mesele de o zaten. Doktor sadece açlık kan şekerimi ölçtü, sonucu 105 çıkınca şekerin yok deyip geri gönderdi. Ekstradan hiçbir test yok. Ne tokluk testi nede diğer testler. İnternette bu rakam için gizli şeker diyorlar ve bunun erken tedavide %70'e kadar kurtulma olasılığı olduğundan bahsediyorlar. Doktora kalsa tamamen şeker hastası olduktan sonra ona geleceğim.


  • six packsiz  (04.01.17 13:05:22) 
O erken tedavi ne biliyor musun? Sağlıklı beslen, obezsen kilo ver, spor yap. Zaten yapıyor olman gereken şeyler yani.


  • Lim5  (04.01.17 15:15:14) 
Ya bu tabi mucizevi bir ilac değil aynen @jimicik in dedigi gibi kan sekerini dengeliyor. Isin ozu glisemik indeksi yuksek yiyecekleri hayatınızdan cıkarmak (bunları internetten arattıgınızda bulabilirsiniz, bu sadece tatlı seyler demek değil mesela alkol (ozellıkle bira) mesela patates mesela makarna vs vs). Ama eger cıkaramıyorsanız da (ki gercekten cok zor hic yememek) tukettiginizde vucudunuza verdigi zararı minimuma indiriyor bu ilac. Ben mesela Diaformin kullanıyorum ama bu kesinlikle bir tavsiye degildir, doktorunuza gidin testlerinizi yaptırın ondan sonra doktor verirse kullanın. Benimle aynı degerlere sahip olup ilaca karsı olan ve sadece yediklerine dikkat ederek ve spor yaparak bunu koruyan tanıdıklarım da var. Tercih tamamen size kalmis. Ve tabiki ilacı kullanıyorum diye hersey serbest yiyebilirim diye dusunmeyin hem yediklerine dikkat edip hem spor yapıp hem de ilac alırsanız ilerki yaslarda sekerle ilgili sıkıntı cekmezsiniz diyor benim doktorum :)


  • nisekanici  (10.01.17 12:24:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.