bu soğukta istanbul'da denize girmek

youtu.be

cuma günü bu törene katılacağım. soğuktan felç geçirmemek için ne yapayım suya girmeden önce ve sonra? hasta olmamak için ne gibi takviye alayım?
cevap verenlerden duamı eksik etmem. teşekkürler.

suya girmeden önce tüm vücudunuzu vazelinle kaplasanız belki biraz soğuğu keser. bir yerlerde okumuştum bunu. bir de suda çok uzun süre kalmayacaksınız zaten. bir yakınınız çıkar çıkmaz sizi sıcak tutacak giysilerle kat kat sarsın. önce kurulanıp üstünüzdeki ıslak mayoyu çıkarın tabi. kafanızı falan da sıcak tutun. eve döner dönmez ılık bir duş alıp kendinizi sıcak tutun.

  • kedili madam  (04.01.17 10:17:48)
Videodan gördüğüm kadarıyla 2 dk bile sürmüyor suda kalmaları. Bir şey olmaz.

  • peggy  (04.01.17 10:20:17)
suya girince ısınırım asıl mevzu girmeden önce bence

  • cekilmis gayfe  (04.01.17 10:25:53)
Öncelikle "ne gerek var" derim ben.
Sonralıkla, girmeden önce ısınma hareketleri yapabilirsin. Kombi bozulduğunda işe yaramıştı bende. Şınav, mekik, nefes çalışmaları filan. Özellikle karın çalışmak. Bunlar kaskatı kasılmayı önler.

Ama ortam nası bilmiyorum tabi, orda insanlar ulvi bi konu için toplanmışken fıtı fıtı koşmak nasıl durur, makbul olur mu.
Ama vücut sıcak olunca, çıkınca da üşütülmezse (hemen havlu, hemen üst değiş) ertesi güne hasar kalmaz diye düşünüyorum.
  • neynep  (04.01.17 10:31:46 ~ 10:32:11)
denize gireceğim zaman önce bi bakıyorum suya atlayıp soğuktan çığlık atan var mı diye, baktım sıkıntı var gidip önce kenarda soğuk suyla duş alıyorum sonra koşup atlıyorum, deniz suyu sıcak geliyor.

atlamadan önce 5 litre soğuk su al yanına haç suya atılmadan önce dök tependen öyle atla hem üşümezsin hem birinci gelirsin

sudan olabildiğince hızlı çık ve havlun battaniyen atkın beren hazır olsun
youtu.be

edit: vazelin gres falan iyi fikir ama bence şike sayılır finişte aforoz etmesinler

edit2: diğer videoları da izleyim dedim de şuna denk geldim;
www.youtube.com
bizim patrik biraz yokuş yapıyor gibi sanki? burada patrik hemen iskelenin dibine atıyor çocuklar da haçın üstüne çivileme atlıyor, mis. rum olsam teravih namazını hızlı kıldıran hoca arayanlar gibi gider haçı en yakın atan patriği bulur onun törenine katılırdım valla.
  • azizakin  (04.01.17 10:33:38 ~ 10:54:44)
Asıl soğuk suyun içindeyken vücudun çok daha hızlı bir şekilde ısı kaybeder. Öncesinde ve sonrasında havluya sarınabilirsin. Zaten heyecan ile muhtemelen anlamazsın üşüdüğünü.

Baksana tiplere, millet montlarla atkılarla kat kat dururken adamlarda hiç tir tir titreme durumları yok. 2-3dklık olay ya, yine de hastalanırım, bünyem zayıf falan diyorsan en baştan katılma bence. Ne olursa olsun bu soğukta denize girmek pek mantıklı gelmedi bana:p
  • peggy  (04.01.17 10:38:50)
Törenden önce alkol günah sayılmazsa biraz takviye işe yarayabilir :) Bir de soğuk havalarda üşümemek için eskilerin uyguladığı bir yöntem vardır, ayaklarını belli bir süre soğuk suya tutarlar.
Bir de kaçta başlıyordu bu tören öğrenebildiniz mi?

edit: Ahan da bu delinin yaptıklarını deneyin bir de bakalım :)
www.youtube.com

edit 2: www.youtube.com
Bu da varmış

edit 3: www.youtube.com
  • razvan rat  (04.01.17 11:26:51 ~ 11:29:36)
Sakın ama sakın alkol alma:( ısındığını sanırsın ama damarların genişlediği için daha çok ısı kaybedersin.

  • peggy  (04.01.17 11:41:30)
@peggy ciddi mi, onu bilmiyordum bak :/

  • razvan rat  (04.01.17 11:47:09)
razvan 9'da kilisede ayin başlıyor, denize haç atma töreni 12'de. 1030da falan motora binersin dedi. kesin verem olcam bence :)
sen gelecek misin?

  • cekilmis gayfe  (04.01.17 12:27:05)
bence atlamadan önce bir şekilde hareket edip vücudu ısıtırsan daha az üşürsün.
yamulmuyorsam eskiden metal haç atılıyordu ve dipten çıkarmak gerekiyordu. bazen de bulunamıyordu. şimdi kolaylaştırdılar. gayret edin de bir türk vatadandaşı kazansın, sanki hep yunanistandan gelenler çıkarıyor. bir de şu kin kapısı meselesi neydi ?

  • supermatik  (04.01.17 12:30:23 ~ 12:46:09)
kin kapısı dediğin patrikhane girişi sanırım. yunan bağımsızlık savaşı başladığında 1821'de patriği o kapıda astılar. o sebepten o kapı kapalıdır.

  • cekilmis gayfe  (04.01.17 12:38:32)
@çekilmiş gayfe bir aksilik olmazsa geleceğim :)

Bu arada Cuma günü kar yağışlı gösteriyor. Deniz biraz daha sıcak hissettirebilir.
www.mgm.gov.tr
  • razvan rat  (04.01.17 12:39:32)
@razvan rat, evet, hipotermiye bile sebep olabilir:( Soğukta vücut kendini korumak için cilt yüzeyindeki kan damarlarını büzüştürür, böylelikle sıcak kanı iç organlarda tutmaya çalışır. Ama alkol alırsan bu büzüşme oluşmaz, kan daha çabuk soğur, ısındığını sanırsın ama vücudun doğal refleksini engellemiş olursun.

Alkol içmek yerine bal, pekmez yiyebilirsiniz.
  • peggy  (04.01.17 12:49:58 ~ 12:50:29)
@supermatik, bu törene vaftizliler katılabiliyor, yani sudan haç çıkarma kısmına, onun için yunan ismi görmeniz normaldir. ben kazansam stefanos kazandı yazacak, sen de diyeceksin ulan yine yonan tohumu kazanmış :)

  • cekilmis gayfe  (04.01.17 13:24:54)
haydaa al geçen sene kim kazanmış:
Bartholomeos'un denize attığı haçı, Yunanistan'dan gelen Nikos Solis çıkardı.
tr.sputniknews.com

bizde herşey belgeyle :)

ayrıca ben yunan tohumu demedim, yunanistandan gelen dedim.
  • supermatik  (04.01.17 13:48:11 ~ 14:08:43)
hızlıca okudum (bir kısmını) üzerinden geçeyim yine de
1. alkol alınmamalı, söylenen doğru, aslında ısı kaybını hızlandırır, hele ki suya giriliyorsa tehlikelidir.
2. vücudu, özellikle kasık, koltuk altı ve baş gibi çabuk ısı kaybedecek bölgeleri vazelinle kaplayabilirsiniz.
3. girmeden önce bir miktar ısınma hareketleri yapmanız fayda eder çünkü gerçekten atladığınızda vucut şoka girebilir, kasılabilirsiniz. ondan önce kasları biraz hareket ettirmiş olmanız yararınıza olur.
  • kisa  (04.01.17 14:04:03)
@kısa, motorun içinde anca omuz ısıtılabilir zannımca :) neyse bakalım görelim millet rusyada buzlu suya giriyor biz de gireriz gayli.
m.lifo.gr

@supermatik 2015'i savaş diye biri almış
youtu.be
  • cekilmis gayfe  (04.01.17 15:32:36 ~ 15:40:25)
haçı çıkarabildin mi ?

  • freebird5406_2  (06.01.17 18:51:28)
başkası birinci oldu :) önemli olan katılmaktı tabi. harcadılar bizi :D

  • cekilmis gayfe  (06.01.17 19:11:14)