adaptörlere bişey oluyor

Tabletimin adaptörü bozuldu, çalışmıyor. Önceden çalışan adaptörler de bir bir bozuldu. Önceden çalışan adaptörler, takınca şarj etmemeye başladı, patır patır ölüyorlar, öyle düşünün.
Telefonumu, tableti bilgisayardan şarj ediyorum. Yeni adaptör aldım, o da bozuldu çünkü.
Bu arada ( çok şükür ki) laptopa ve evdeki diğer elektroniklere bişi olmuyor.
Elektronik konusunu hiç bilmiyorum ama delirmemek için mantıklı bi çıkarım yapmaya çalışırsam prizden gelen dalgada bişi var (daha önceden olmayan bişi)
Bilgisayarın dayanabildiği, öbürlerini öldüren şey ne yahu?

cihazlara bişey olacak diye çok korkuyorum. Cihazlara zarar gelmemesi için ne yapayım ben?

Teşekkür ederim

Akım koruyucu prizlerden kullanın.

  • teknikekip  (03.01.17 17:17:41)
Adaptörler tek tek ölüyorsa şarj ettiğin bir cihazın soketi/şarj devresi/pili arızalıdır. İstediğin kadar yeni adaptör al, hepsi patır patır bozulur.

  • kimlanbu  (03.01.17 17:23:35)
Telefonu şarj etmek için kullandığım c-type bi usb'den şüphelendim bi. Çünkü adaptörleri onla denemiştim, onla öldüler gibi. Sonra b-type ile denediğimde -belki de zaten- çalışmıyorlardı.
Aids gibi ordan oraya ordan buna. Tamam şimdi o mimlediğimi kullanmıyorum. Sonra da başka bişi denemedim.
AMA tabletin adaptörü onlardan tamamen alakasızdı. Bi prizde takılıydı şarj oluyordu, ertesi gün baktım. Yok. Ölmüş.

Olanları bağlayamıyorum bi türlü, ney bu :(

@krem peynir, e önceden çalışıyodu hepsi? Topraklanma olacak bi aksiyon olmadı ki.
  • neynep  (03.01.17 17:29:02 ~ 17:30:19)