Türk yemeği/tatlısı önerisi

2 gün sonra Koreli ve Kanadalılardan oluşan bi grupla yemek yapacağız. Onlar kendi mutfağından ben Türk mutfağından. Ben şimdi Kanada'dayım ve burda Türk malzemeleri pek Yok. Yani kalkıp kuru dolma yapamam, baklava çok pahalıya gelir.

Bi türlü karar veremedim ne yapsam ben bu insanlara? Çok fazla bi bütçe ayırmadan, çok özel Türk malzemeleri gerekmeden yapmam gerek bir de. Yani kalkıp kebap veya çiğ köfte yapamam :)

Sarma, dolma ve mantı dışında aklıma bir şey gelmiyor ama onları da becerebilir miyim çok emin değilim.

Tatlı ve tuzlu Tavsiyelerine açığım :l

kabak tatlısı acaba turuncu kabaktan olur mu

gerekenle şeker, kabak ve ceviz
  • freebird5406_2  (02.01.17 19:13:28 ~ 19:15:10)
sutlac

  • pide  (02.01.17 19:17:45)
düğün çorbası ya da yoğurt çorbası.Piriçten yapıldığı için garipseyeceklerini sanmam.
Domatesli, biberli Bulgur pilavı yanına et kavurabilirsin.
Tatlı olarak sütlaç...
  • gotic  (02.01.17 19:24:32)
Güveç içi tüm malzemeler bulunur bence.

  • la rana  (02.01.17 19:26:14)
Sutlac ya da irmik tatlisi/helvasi. Irmik var her yerde.

Yemek olarak da kofte + tereyagli turk pilavi ya da domates soslu kizartma vb olabilir.
  • kuehles blondes  (02.01.17 20:04:18)
bu arada sizin evinizde neler var? yani mesela nar eksisi var mi? buna gore tarif verilmesi daha mantikli olur. misal ben kisir yap derim ama nar eksisi yoksa guzel olmaz. mesela o zaman mercimek kofte dene diyebilirim. bulundugun bolgedeki marketlerde nelere ulasabiliyorsun o da onemli.

  • mavicorap  (02.01.17 20:47:25)
kısır, sütlaç, çiğ köfte :D malzeme biraz fazla ama bulunabilir.

  • theguardianofthecemetery  (02.01.17 21:01:43)
Çılbır yapabilirsin.
Mücver olabilir. Kabak bulamazsan balkabağıyla da çok güzel oluyor ama o geleneksel saylanmaz tabii.
Tarhana bulabilsen keşke. yakınlarında Türk marketleri varsa bi bak istersen, yapması da kolay hem.
salatalık bulabilrsen cacık ama çintmeli yapmalısın, rendeyle hakiki cacık olmaz.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (02.01.17 21:05:11)
Karnıyarık ve zor da olsa içli köfte geldi benim de aklıma. Fırında lahmacun da yapabilirsin belki.

  • ms brownstone  (02.01.17 23:38:02)
Evde hiçbir şey Yok ahah. Sadece klasik meyve sebze var, yumurta vs. Yemek yapmıyorum pek sürekli iş ve okul arasında mekik dokunduğum için.

Pazı veya lahana sarması, yoğurt çorbası, mücver, cacık, karnıyarık (patlıcan bulabilirsem) aklıma yattı sanırım. Kısır çok güzel olurdu ama bulgur yok ve burda tabule falan var ona çok yakın.

Sanırım nar ekşisi bulabilirim bi yerde görmüştüm.

Sütlaç var burda hatta danone gibi kaplarda marketlerde baya yaygın. Pirinç pudingi diye yiyorlar :D

Kafamda bir şeyler oluştu, çok teşekkür ederim hepinize :)
  • april12th  (03.01.17 00:53:06)