kanal tedavisi sorunu (diş)

efenim benim daha önceden dolgu yapılmış olan bi dişim vardı. gel zaman git zaman dolgudan yaklaşık 8 yıl sonra ağrımaya başladı. bu sıkıntıdan mütevellit biz diş hekimi arif efendiye muayene olduk. arif efendi "dolgulu diş ağrıyorsa tek çözüm kanal tedavisi" dedi. tamam dedik bizde 200 tl mukabilinde kanal yaptırdık dişimize. ancak tedaviden bir hafta sonra bu kanallı dişimde muazzam bir sıcağa hassasiyet oluştu ve geçmedi. tekrar gittiğimde ise kanal yenileme yapacağını söyledi ve yaptı da. " bu defa da olmazsa artık çekeceğiz dişi" dedi.

ne dişmiş arkadaş hala sıcağa acayip hassasiyet var. arif efendiye yine gitsem bizim azıyı çekip atacak çöpe. şimdi benim bildiğim kadarıyla kanal yapılan dişin sinirleri alınır/öldürülür ve dişin hissiyatı kaybolur. yanlış mı biliyorum? bu kapsamda;
1- dişimin hassasiyetinin devam etmesi anormal değil mi?
2- acaba arif efendi kanal işini beceremedi mi? böyle bir ihtimal var mıdır?
3- ben şimdi ne yapmalıyım?

tesekkürler

Dişinin mine tabakasının büyük bir çoğunluğu yerinde duruyorsa çektirme kesinlikle. Sadece dişi yarısı vs. yoksa ya da belirgin şekilde oyuk vs. varsa çektirmeyi düşün. Bana soğuğa karşı hassasiyet olmuştu ama zamanla geçti. Kendine biraz zaman tanı. Kanal tedavisi için başka bir yere git.

  • dissendium  (02.01.17 17:58:00)
Hassasiyet zamanla geçebilir. Bununla birlikte sizin arif efendi ilk seferde bütün sinirleri alamamış demek ki yeniden tedavi gerekmis. Bu isini iyi yapamadığı degil de disinizin belki kılcal ulaşması zor sinir uçları nedeniyle olabilir.

Belki baska bir hekime gidip röntgen cektirerek disinizin durumunu daha iyi öğrenebilirsiniz.
  • vampir akrep  (02.01.17 18:21:13)
Temizlenmemis kanal olma olasiligi cok yuksek sicak hassasiyeti ondan olur genelde, bulunamamis ekstra kanal olabilir. Kanal tedavisi uzmanina ya da kanal tedavisinde basarili baska bir hekime daha gorunun ve asla cektirmeyin hemen. Azi ve kucuk azi dislerinde cok fazla ekstra kanal cikabiliyor.

  • neferkitty  (02.01.17 18:27:34 ~ 18:29:33)