[]

regex nasıl öğrenilir?

Şu hayatta en korktuğum şeykerden biri bunu öğrenmek zorunda kalmak idi ve başıma geldi.

Başlıkta arattım ancak anneye anlatır gibi anlatacak bir kaynak bulma şansım nedir?Önereceğiniz kaynak varsa link atar mısınız?

Amaç bir log dosyasını anlamlı hale getirmek diyelim kabaca.

Teşekkürler

 
bence genelde gunluk olarak kullanmiyorsan regex ogrenilmez. bir gun lazim olur, isine yarayacak kadar parcasini ordan burdan gunu kurtarmak icin ogrenirsin, isin gorulur sonra unutursun. Bir daha lazim oldugunda bir daha bastan baslarsin. Regex kullanmak yerine daha insanca yontemlerle problemi ifade ettigin ve sana regex donduren veya aramayi onun uzerinden yapan sistemler var. VerbalExpressions populer olanlarindan biri. Ille ogrenip unutucam dersen: regexone.com burada interaktif dersler var.


  • robokot  (02.01.17 01:23:32) 
regexr.com

fakat ne demis alim hoca:

"Sometimes you have a programming problem and it seems like the best solution is to use regular expressions; now you have two problems."
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (02.01.17 01:25:32) 
Kullandım ben de sitelerdenbakıp , fazla vaktimi almadı anlmak veişe yarar kod oluşturmak.Benim yaptığım örnek regex şöyelydi:


pattern = "<a href=\"/(.*?)\"\\stitle=\"(.*?)\">.*?\">\\((.*?)\\).*?>\\(.*?\\s";
p = Pattern.compile(pattern);
m = p.matcher(html);
// System.out.println(doc.getElementsByClass ("event-nodetype"));


while (m.find())
{

name=m.group(2);
type=m.group(3);
  • Cursed Chico  (02.01.17 05:40:12 ~ 05:40:26) 
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler ancak ben bu konuda kendimi o kadar mal hissediyorum ki bahsettiğim şey şu aslında ben bu siteleri nasıl kullanacağımı da anlamıyorum.(regexone hariç ordaki dersleri gördüm)
regexr.com bunu mesela
yanı bısıler yazınca ona karsılık atıyorum ip, telefon numarası bılmemne vermesı gerekıyor.once text i yazıp, expression u teker teker manuel deneyıp eslesıyor mu dıye bakıcaz mı paso? :(
  • camene87  (04.01.17 22:25:06 ~ 22:25:55) 
benim verdigim site adim adim gosteriyor. regexr de de regex bilmiyorsan soldaki reference veya cheatsheet bolumlerine bakacaksin. ama tutorial gibi olmadigindan daha kuru gelebilir. inglizce yoksa yerli kaynak bakican tabii onu bilmiyorum.


  • robokot  (04.01.17 23:16:43) 
yok o kadar degıl ıngılızcem var @robokot . examples a baktım onu da anlamadım.cheatsheet evet anlasılır ama dedıgın gıbı kuru.neyse youtube dan vıdeo bakayım bı de dedıgın sıteye o zaman.baska care yok gıbı.tesekkurler


  • camene87  (05.01.17 22:17:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.