kilise soruyorum noel ayini icin

simdi oncelikle hayırlı noeller cemaat, sorularımız soyle;

1) ortodokslar noeli ne zaman kutluyor? ve noel ayini ne zaman oluyor?
2) bana noel ayini icin istanbul'da bir ortodoks kilisesi tavsiye eder misiniz? yani nerelerde ayin olur cemaat kalabalık olur vs.

karadeniz'in kuzeyinden gelen bir arkadasım icin soruyorum bunları. kendisine surpriz yapmak niyetindeyim. cok tesekkurler simdiden.

2) En çok ziyaret edileni Fener Rum Patrikhanesi olsa gerek. Bir çoğunu gezdim en çok kalabalığı orada gördüm.

  • loralynn  (23.12.09 22:54:19)
ortodoks kilisesinden ortodoks kilisesine fark var yalnız. muhtemelen rum ortodoks kilisesi olacaktır sizin götüreceğiniz ama ters gelebilir misafirinize, geniş mezhepli olmasında fayda var :)

ne zaman kutladıkları yine meshebe göre değişebilir. wikipedia'dan
"While most countries celebrate Christmas on December 25 each year, some eastern national churches, including those of Russia, Georgia, Egypt, Armenia, Ukraine, Macedonia and Serbia celebrate on January 7. This is because of their use of the traditional Julian Calendar, under which December 25 falls on January 7 as measured by the standard Gregorian Calendar."
  • plainwalker  (23.12.09 23:18:55)
rum ortodokslar 6 ocak'i 7 ocak'a baglayan gece kutluyor...

  • no avalon  (23.12.09 23:33:04)