işyerine pc alımı

bizde çoğu firmada olduğu gibi personele pc sağlanıyor. ancak demirbaş sorunumuz var. makine ithalatçısı olduğumuzdan demirbaşımızda bi dolu pc gözüküyor. atsan atılmaz satsan satılmaz. hediye edeyim desen devlet kdvsini öde diyor. bizimkiler de şimdi "acaba personele bi miktar para yardımı yapsak da onlar kendi laptoplarını alsınlar fatura da onlar adına olsa işten çıkınca laptop da onda kalsın" diye düşünüyor. bunun göremediğimiz bir sakıncası var mıdır? ya da başka ne önerebilirsiniz çözüm olarak?

amaç demirbaşta kirlilik yaratmamak

valla adam bunlar bana paramla bilgisayar aldırdı demezse sorun yok. verdiğiniz paranın bilgisayar için olduğu açık net olmalı. sorun olmaz sanıyorum.

  • freetakilir  (30.12.16 12:03:11)
yok personel tarafını hallederiz de işte acaba yasal olarak göremediğimiz bir nokta var mı yoksa yine yasal olarak şöyle yapsanız daha faydalı ve pratik olur dediğinz birşey olur mu diye sordum

  • KidLazer  (30.12.16 12:26:32)
Personele aldırdıktan sonra; bilgisayarlar için ayrı ayrı aylık kira sözleşmesi yapabilirsiniz. İki faydası olur, personele verdiğiniz parayı bir şekilde kayıt altına alırsınız. Bir de laptopla gelen şahsi lisanlar ile şirketinizin sahip olduğu lisansları kullanımıyla ilgili hukuki sorunların önüne geçersiniz. Sanırım...

  • malheiros  (30.12.16 13:07:08)
Aklıma gelenler: Laptopun kime ait olduğu belirsiz, personel işten ayrılırsa ne olacak? Personel hergün işe laptop taşımak zorunda kalacak, evine götürmedikten sonra anlamı yok çünkü. Laptoplar sıkça kişisel amaçlı kullanılacağı için virüs riski artacaktır. Ayrıca durumunuza göre işle ilgili verilerin işyeri dışına çıkması bir sakınca oluşturabilir.

Bazı firmalarda olduğu gibi tek pc ve her personel için uzak masaüstü bağlantı cihazı kullanmayı düşünebilirsiniz.
  • mikro patlama  (30.12.16 14:39:10 ~ 14:41:48)
Muhasebede hurdaya ayırma adı verilen bir işlem var, bununla bu ürünleri elden çıkartabilirsiniz. 10 yıllık bilgisayar nerede diye hiçbir müfettiş sormaz zaten, demirbaş kontrolü yapsa bile.

  • creepy  (30.12.16 17:16:50)
hurdaya ayıracaksınız bu kadar basit. bu düştü bu bozuldu bu bilmemne diye hepsine hurda raporu çıkarın satın gitsin.

  • argent dawn  (30.12.16 18:08:02)