bu metinde tam olarak ne anlatılmış

bir ev sözleşmesi ile ilgili bir madde aklıma takıldı fakat tam olarak anlayamadım.

HOLDING FEE AGREEMENT - Applicant has paid a “ holding fee” of $250.00 in consideration of taking the dwelling unit off the market while considering the approval
of this application. If applicant(s) is approved and the contemplated lease is entered into, then on the day of move in the fee will be credited towards payment of the Total
Move in fees. If the applicant(s) is approved but fails to promptly enter into the contemplated lease or fails to move in on the agreed upon date, the reservation fee will be
retained by owner as liquidated damages. The reservation fee will only be refunded if the applicants cancel this application with written notice within_24__ hours , or if
application is not approved; refunds will be sent via mail within 30 days of cancellation. This application is preliminary only and does not obligate owner or owner’s agent
to execute a lease or deliver possession of the proposed premises. No oral agreements have been made.

Sizin icin cevirisini yapamam ancak genel olarak: 250 euro holding fee verilmis. Eger basvuru kabul edilir, sozlesme imzalanirsa, eve tasinilan gun odenmesi gereken total move in fees den dusulecek bu para. Tasinilmazsa cezai sart olarak kabul edilip para iade edilmeyecek. Para iki durumda iade ediliyor: 24 saat icinde iptal veya izin cikmazsa.

  • kassiopeia  (29.12.16 21:56:51)
Son iki cumlede de basvurunun ev sahibinin herhangi bir sekilde sozlesme imzalamak zorunda oldugu ya da mali teslim mecburiyeti oldugu seklinde yorumlanamayacagi ve baskaca sozlu anlasma yapilmadigi belirtilmis.

  • kassiopeia  (29.12.16 22:00:25)