sevgili müslümanlar, bir ateist olarak size yardım etmek istiyorum.

bugün bir işlenmiş et ürününün üzerinde şunu gördüm:

"domuz eti 've' domuz katkılı ürünler içermemektedir."

ee ne var bunda diyebilirsiniz. o zaman dinleyin.

üniversite birinci sınıf ikinci dönem fortran90 dersime geri dönmüştüm o an. aynı zamanda dördüncü sınıf pnömatik dersime de geri dönmüştüm. çünkü bu iki derste de paralel gelişen bazı şeyler benim burnuma pis kokular gelmesine neden olmuştu.

programlama yapan herkes if-or-and arasındaki güçlü bağı ve ayrılıkları bilir. bu ayrılıklar keza tüm bilim dünyası için aynı şeyi ifade eder. şu an için if'i bir kenara koyuyorum. and-or, yani ve-veya arasındaki fark üzerine yoğunlaşalım.
basit bir iki örnekle olayı açıklamaya çalışacağım.

x veya y = 0 denkleminin sağlanması için, x'in de y'nin de 0 olması gerekir. bunu paralel bağlamaya benzetebiliriz. iki paralel koldan "ikisinin de" kesik olması gerekir ki elektrik/su/hava geçmesin.

şimdi asıl konuya geliyorum.

x ve y = 0 denkleminin sağlanması için, yalnızca birinin 0 olması yeterli. bunu da seri bağlamaya benzetebiliriz. iki seri anahtardan birinin kesik olması 0'ı sağlamaya yeterlidir.

şimdi ilk cümleye geri dönelim:

"domuz eti 've' domuz katkılı ürünler içermemektedir."

buradaki ifade bize ikisinin de "aynı anda" içerilmediğini anlatıyor. tamam, güzel.
ama bu iki ifadeden birinin olumlu olması da aynı sonucu verecek.
yani domuz eti var ama domuz katkılı ürün yoksa da bu ifade sağlanacak.
ya da domuz katkılı ürün var ama domuz eti yoksa da bu ifade sağlanmış olacak.
sadece ikisi de ürünün içinde aynı anda varsa bu önerme sağlanmamış olacak ve suç işlenmiş olacak.

bu nedenle bu ürünün içinde ikisi de aynı anda olmamak kaydıyla domuz eti veya domuz katkılı ürün bulunabilir demektir.

yanlış mı?

Doğru ama yanlış.

  • Adramelekhh  (29.12.16 13:56:45)
yanlış.

  • dierache  (29.12.16 13:58:47)
bir tanidigim: koruyucu madde yoktur denen bir üründe, katkı maddesinin oldugunu ya da katkı maddesinin olmadigi belirtilen bir üründe koruyucu madde oldugunu anlatmistı. evet gıda ürünlerinin ambalajlarinda algı yönetme adina cümle oyunları yapiliyor bence de. dogruluk payın var.

  • 1adam  (29.12.16 14:12:20)
yanlış. "domuz eti veya domuz katkılı ürün içermez" deseydi dediğin şekilde düşünebiliriz. yani x veya y içermez demiş olacaktı. ama öyle demiyor. x ve y içermez diyor. x de içermez. y de içermez.

  • olkol  (29.12.16 14:15:38)
programlamayı fortranda gördüysen yaşın 40+, ve programlamayı unutmuşsun.

AND (VE) DOĞRULUK TABLOSU

A B ÇIKIŞ
0 0 0
0 1 0
1 0 0
1 1 1
  • kimlanbu  (29.12.16 14:29:28)
sevgili @kimlanbu

ben de zaten ona ters bir şey yazmadım. lütfen bir daha okuyunuz. o kadar yaşlı değilim. heheh. bizim okul biraz antikaydı. belki hala öyledir.

şunu da belirtmek isterim, fortran programlamanın babasıdır.
  • bohr atom modeli  (29.12.16 14:32:07 ~ 14:35:15)
Mübarek kardeşim abdesti al bekliyorum hadi.

  • iddaaci  (29.12.16 14:32:40)
uyarı için sağol @bam ama bil ki o etin tamamını mühendisler yemiyor.

  • naksidil  (29.12.16 14:34:13)
teoride doğru ama

bi kişi de dememiş ki bunun programlamayla ne alakası var?

bknz: lisede falan gösterilen boolean matematiği - cebiri
en.wikipedia.org
  • supermatik  (29.12.16 14:40:34 ~ 14:58:48)
Kafayi boyle seylere cok yorma delikanli

  • japon askeri  (29.12.16 14:44:45)
0 = domuz yok
1 = domuz var

if (x == 0 && y == 0) // eger domuz eti VE domuz katkisi yok ise
etHelal = true; // domuz eti yoktur, et helal

simdi yukaridaki "if statement" i cesitli durumlar icin calistiralim.

TEST1:
x = 1 (domuz eti VAR)
y = 1 (domuz katkisi VAR)
Bu durumda x == 0 saglanmayacagi icin "false" olacaktir. bu durumda program akisini burada kesecek ve asla "if statement" govdesi yani "et Helal" calismayacaktir.

TEST2:
x = 1 (domuz eti VAR)
y = 0 (domuz katkisi YOK)
Bu durumda x == 0 saglanmayacagi icin "false" olacaktir. yukaridaki gibi bu durumda da program akisini burada kesecek ve asla "if statement" govdesi yani "et Helal" calismayacaktir.

TEST3:
x = 0 (domuz eti YOK)
y = 1 (domuz katkisi VAR)
Asil olay tabi bu testte. x=0 bu durum "true" verir yani domuz eti yok. program daha sonra AND ifadesine bakar. Eger and var ise derki "tamam ilk ifade true" ama bu AND yuzunden ben ikinci ifadeye de bakmak ZORUNDAYIM. iknci ifade y==0 degil 1 yani false. demekki domuz eti yok ama domuz katkisi VAR. program 3. testte de "if statement" govdesi yani "et Helal" calistirmayacaktir.

TEST4:
x = 0 (domuz eti YOK)
y = 0 (domuz katkisi YOK)
bu durumda x==0 ifadesi true verecek. AND nedeniyle ikinci ifadeye de bakacak. y==0 da true verecek ve "if statement" govdesi yani "et Helal" calisacaktir. Muslumanlar guvenle yiyebilir.

Eger AND (&&) yerine OR (||) olsaydi Test4 un yaninda Test2 ve Test3 de TRUE verecekti. Muslumanlara haram olmasina ragmen domuz etli veya domuz katklili veya her ikisini birden iceren et yedirmis olacaktik.
  • emrahday  (29.12.16 14:50:25 ~ 14:53:18)
"bohr atom modeli ve m e b bu duyuruya cevap vermedi." dersek ne oluyor? birimiz cevap verdi, diğerimiz vermedi gibi mi oluyor yani? hmmm.

  • m e b  (29.12.16 14:53:35)
@meb

öyle dersen eğer, ikisi de aynı anda vermedi ama biri verip biri vermemiş olabilir anlamına geliyor.
  • bohr atom modeli  (29.12.16 15:11:35)
2016 giderayak efsane duyuru+cevap çıkartmış oldu, hehe.

Bence de atom kardeş, programlamacı/matematikçi değilim, avukatım ama bir avukat olarak sözleşmede yer aldığında da aynı şekilde yorumlanacağını söyleyebilirim. Bu taahhüt, ikisini de aynı anda içermediği anlamına gelir. Ha, içerir içermez bilemem ama olur da üründen bu ikisinden biri çıkarsa ürün sahibi kolaylıkla paçayı kurtarabilir.
  • vejeteryanvampir  (29.12.16 15:16:38 ~ 15:50:26)
yani olması gereken şuydu:

domuz eti VEYA domuz katkılı ürün içermemektedir.
  • supermatik  (29.12.16 15:20:38)
@emrahday

program yazmayı bildiğine şüphem yok fakat programı tümdengelim bakış açısıyla yazıyorsun. yani sen anlatılmak isteneni ele alıp o şekilde kurguluyorsun. oysaki yalnızca ve komutu temelinde bir program yazacak olsan

"tamam ilk ifade true" ama bu AND yuzunden ben ikinci ifadeye de bakmak ZORUNDAYIM."

kısmını eklemezsin.

aslında @supermatik doğru bir noktaya değinmiş ama ben biraz hikaye katmak istediğim için programlama pnömatik hidrolik olaylarına girdim. eheh.
  • bohr atom modeli  (29.12.16 15:20:50)
Ben ikna oldum. Sübhanallah kardeş.

  • odunsu insan  (29.12.16 15:32:17)
yanlış.

mantıkta ve ile bağlanan iki önermeden biri yanlışsa, bağlı önerme de yanlıştır. veya ile bağlanan önermelerden sadece biri yanlışsa, önerme doğrudur. teo grünberg'den aldım, iddialıyım.

fortran da istisna değil; www.tutorialspoint.com

and: Called Logical AND operator. If both the operands are non-zero, then condition becomes true.
or: Called Logical OR Operator. If any of the two operands is non-zero, then condition becomes true.

domuz falan bilmem, onun dersini almadım.
  • babilbaligi  (29.12.16 15:32:24)
@emrahday+1

""tamam ilk ifade true" ama bu AND yuzunden ben ikinci ifadeye de bakmak ZORUNDAYIM."
kısmını eklemezsin. "

Hayır eklersin. çünkü And(ve) nin çalışma mantığı budur.

www.dersnotu.gen.tr

ali ve ahmet erkektir (doğru)
ali ve ayşe erkektir (yanlış)
fatma ve ahmet erkektir(yanlış)
fatma ve ayşe erkektir(yanlış)

ali veya ahmet erkektir (doğru)
ali veya ayşe erkektir (doğru)
fatma veya ahmet erkektir(doğru)
fatma veya ayşe erkektir(yanlış)

yine de farkındalık yarattığın için teşekkürler :)
  • €xpolerer  (29.12.16 15:35:21 ~ 15:36:11)
Dedigin dogru da ambalaja o yaziyi yazan adamlar senin kadar zeki olmadigindan kurdugu cumlenin o sekilde anlasilabilecrvini bilmiyor. Soylemek istedigi " domuzla ilgili hicbir sey yok".

  • sckxyss  (29.12.16 15:36:31)
"mantıkta ve ile bağlanan iki önermeden biri yanlışsa, bağlı önerme de yanlıştır. veya ile bağlanan önermelerden sadece biri yanlışsa, önerme doğrudur. teo grünberg'den aldım, iddialıyım."

yahu kusura bakmayın da siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz galiba? önerme olumsuz olursa ne olur?

olumsuz önermeyi doğru kabul etmen gerekiyor. burada yok = olumlu olmuş oluyor. siz neyi bildiğinizi de bilmiyorsunuz galiba.

kafanızda ezbere belirlediğiniz bazı şeyler var ve bunların dışına çıkamıyorsunuz. ezberci olmayın biraz bu ezberleri uygulamaya dökmeye çalışın.

ben de bir olumlu bir olumsuz olursa bu olumsuz olur diyorum zaten. yani olumsuz burada domuz etinin ve domuz ürününün "var olması" oluyor.

allah allah, bunu anlaması neden bu kadar zor?

ali ve ayşe örneği veren arkadaş, kendi örneğinden gideceğim.

ali ve ahmet kız değildir önermesini doğru kabul ediyorum. bunlardan biri yanlış olursa önerme çalışacaktır evet.
ali kız değildir ama ahmet kızdır önermesi de ali ve ahmet kız değildir önermesini sağlıyor zaten.
ali kızdır ama ahmet kız değildir önermesi de "ali ve ahmet kız değildir" önermesini sağlıyor zaten.

bu önermeyi sağlamayan tek durum var o da ali kızdır ahmet de kızdır önermesi.

e ben farklı bi şey mi dedim yukarıda?
  • bohr atom modeli  (29.12.16 15:40:25 ~ 15:59:00)
önce sakin.

peki, adım adım yapalım:

"domuz eti 've' domuz katkılı ürünler içermemektedir." =1

(domuz eti ve domuz katkılı ürünler içermektedir)^(-1) =1

[(domuz eti içermektedir) veya (domuz katkılı ürünler içermektedir)]=0

bunun olmasının tek yolu;

domuz eti içermektedir =0 (yanlış)
ve
domuz katkılı ürünler içermektedir=0 (yanlış)

benim dersini alıp öğrendiğim mantık bu, başka türlü nasıl anlatılır bilemiyorum. Bilsem çalışırım, ama benden bu kadar.

her ne kadar Müslüman arkadaşlara yardım için yazmışsın, ama söylediğin yanlış.

saygılar.
  • babilbaligi  (29.12.16 15:51:39)
@bohr atom modeli
sen matematikte yada mantıkta olmayan "ama diye bir literatür soktun araya tebrikler

  • €xpolerer  (29.12.16 16:09:40)
@explorer

demagoji yapmak yerine yanlış algıladığını itiraf etseydin bilime bir adım daha yaklaşmış olurdun.

işaretler ya da kavramlar ana fikrin açıklanmasında kullanılan yardımcı elemanlardır. veya yerine V koymak sizi daha bilimsel yapmaz. ben savunduğum fikrin daha iyi anlaşılması amacıyla bazı şeyleri gündelik hayatla benzeştirdim.

birazdan gelip "ahmet diye kız olmaz ki" demezsin umarım.
  • bohr atom modeli  (29.12.16 16:16:11 ~ 16:16:29)
@bohr atom modeli

"tamam ilk ifade true" ama bu AND yuzunden ben ikinci ifadeye de bakmak ZORUNDAYIM."
bu cumlemin arkasindayim

bu durumda "zorundayim" ifadesini ekleyebilirim cunku programlamanin temelinde AND var ise if block icinde her ifadenin kontrol edilmesi zorunlugi vardir. eger OR var ise bu zorunluluk yoktur, sadece biri true verirse digerlerini kontrol etmez zaten.

Tumdengelim yaptigimi dusunmuyorum cunku bu "zorundayim" benim kendi ifadem degil, programlama ile ilgili bir olguyu ortaya koymak icin yazdim.

Bunun yaninda sorulan sorunun gecekten cok kaliteli oldugunu dusunuyorum, cunku cok multi disiplin, icinde iki temel bakis acisini barindiriyor bir taraftan matematik/mantik/programlama ama diger taraftan turkce/dil bilgisi. soruyu okuyunca "evet buyuk bir acik" dedim ve algoritmayi yazdim. aslinda ilk bastaki yargim tezini programlama acisindan ispatlamakti. ama yazdikca programlama acisinda cumlede VEYA yerine VE kullanmak mantikli oldugunu gordum. Ama dedigim gibi bu programlama acisindan bir de olaya dil bilgisi acisindan bakmak lazim. programlama acisindan VE olduguna guvenim yuksek, diger taraftan dil bilgisi konsunda cok iddiali deglim ama cumleyi ilk okudugumda sanki bir VEYA kullanmak gerekli gibi hissettim ilk basta. beynim beni yaniltmis olabilir. O konuda bilen biri cevaplarsa ve dil bilgisi acisindan VEYA ise turkcenin matematiksel celiskisini ortaya koyar bu soru, ve cok iyi bir nokta olur. keske bu platformda sorulan her soru bunun gibi olsa, icinde din icerigi ile beraber ilgi cekici oluyor.
  • emrahday  (29.12.16 16:16:54 ~ 16:18:42)
Herkes yazmış benim neyim eksik.

AND ile OR'u karıştırmışsın. X AND Y = 0 ifadesinde hem X hem Y sıfır olmalı. X OR Y'de ise birinin sıfır olması yeterli.

Aradığımız popstar siz değilsiniz.
  • alperz  (29.12.16 16:20:59)
fularımı aldım geldim ama bomboş bi tartışma gördüm. şimdi bütün müslümanlar ateist mi oldu sayende güzel kardeşim, tebrikler çok güzel düşünmüşsün.

  • elorelia  (29.12.16 16:21:19)
aslinda bir taraftan matematikcilerin/muhendislerin iletisimde neden cuvalladigini gosterecek bir soru bir taraftan. eger bu cumleyi muhendis bakis acisiyla ben yazsaydim "domuz eti icermemektedir 've' domuz katkılı ürünler de içermemektedir." derdim ve patrondan cok uzatmissin fircasi yerdim.

  • emrahday  (29.12.16 16:33:21)
Domuz eti içermektedir -> a
Domuz katkılı ürünler içermektedir -> b
&& -> ve
|| -> veya
! -> tersi

Bana kalırsa ifadede bir muğlaklık var ancak mantıktaki karşılığının !(a && b) olması gerekiyor. Yanlış düşünme ihtimalim tabii ki mevcut ve mantık çerçevesinde bu görüşün yanlış olduğunu ifade edene saygı duyarım.

Eğer ifade !a && !b olsaydı(domuz eti içermemektedir ve domuz katkılı ürünler içermemektedir) bohr atom modeli yanlış söylüyor olacaktı. ancak ifade böyle değil.

!(a && b) ifadesinin mantıktaki karşılığı a || b demektir. Bu da cümle olarak şuna karşılık gelir: Domuz eti içermektedir veya domuz katkılı ürünler içermektedir. Bu durumda ikisinden birisini içeriyor olması ifadeyi hala doğrular nitelikte oluyor.
  • saygilarefendim  (29.12.16 16:35:42 ~ 16:38:56)
simdi "@bohr atom modeli" uyarisi ile tersten baktigimda bir acidan "hicbirsey yapmadim" cumlesindeki kaosa benziyor bu cumle de. sanki turkce de "hicbirsey yaptim" demek daha mantikli gibi. haddime degil ama belki de bundan sonra turkce de matematikteki gibi mantik parantezi kullanmak gerekir.

(domuz eti 've' domuz katkılı ürünler) içermemektedir.

bu cumledeki parantezleri karsilayacak bir dil isareti var mi bilmiyorum, ya da virgul ile bir sekilde bu anlam karmasasi cozulur mu fikrim yok.
  • emrahday  (29.12.16 16:44:57 ~ 16:47:19)
@bohr atom modeli demogojiyi sen yapıyorsun.
sorunda programlama demişsin denklem demişsin sonra da matematiksel cavaplara atarlanmışsın.
unisex isimlerle gidersek

deniz ve bilgin erkek değildir dersem sen ne anlarsın bundan?

denizin erkek, bilginin erkek olmadığı durumda en baştaki önerme ile aynı mı oluyor?
denizin erkek olmadığı,bilginin erkek olduğu durumlarda en baştaki önerme ile aynı mı oluyor?
  • €xpolerer  (29.12.16 16:46:49)
sevgili @explorer

evet o alttaki iki önerme de üstteki yargıyı doğruluyor. problem?
  • bohr atom modeli  (29.12.16 16:49:35)
@bohr atom model ozaman derleyicilerimiz farklı çalışıyor diyelim.

:)
  • €xpolerer  (29.12.16 16:51:11)
ya olay domuz etinden mantık eksenine doğru kayıyor fakat mantık göreceli bir olay değil ki. sen mantığın bittiği, dilin başladığı noktayı kestiremiyorsun. ya mantık çerçevesinde bakıyorsun ya dil çerçevesinde, yalnız ikisini birlikte kullanma noktasında sıkıntı çekiyorsun.

sanıyorum en iyi açıklamayı @saygılarefendim yapmış. teşekkür ederim.
  • bohr atom modeli  (29.12.16 16:54:56)
@j r r tolkien hayrani

evet, özel mesajla ona bunu anlatmıştım aslında. 1'i olumlu ya da olumsuza uyarlama noktasında farklılık var sadece.

bu mantıkta çok şey değiştirmeyebiliyor ama dile uyarladığımızda çok farklı bir şey ortaya çıkıyor. o yüzden burada domuz etinin var olmasını 0 kabul etmemiz gerekiyor. zaten müslüman bakış açısına göre de bu false kabul edilyior. bağıntının kurulma amacı bu.
  • bohr atom modeli  (29.12.16 16:58:05 ~ 17:00:17)
ve / veya kullanması gerekirdi. resmi evraklarda birden fazla değişken varsa bu şekilde kullanılıyor ki iki değişken de geçerli olsun.

  • hasmetizm 2046  (29.12.16 19:20:10)
konunun logic ile alakasını çözemedim.konuya dil bilgisi açısından bakarsak bir yanlışlık göremiyorum.

  • mungojerry  (29.12.16 22:45:41)
egitim masraflarinizi karsilamak istiyorum.

  • e haliyle  (29.12.16 22:50:40)