[]

İltifat edememek diye bir şey var mı?

Ortada edilen iltifatın olumsuz sonuçlar doğurması gibi bir durum olmadığı hâlde, içinden gelse bile söyleyemeyen insanlar var mı?

Böyle bir kişilik özelliği olabilir mi? Yoksa bunun arkasına saklanmış bir uydurmaca mı?


 
bir örnek olarak ben edemiyorum. edebilsem hayatım çok farklı olurdu.


  • ron dennis  (28.12.16 21:27:31) 
tamamen kişiye bağlı, yalan yanlış övmek olarak algılanıyor iltifat ülkede.

sallıyorum annem yeni çanta alsa, ben beğenmesem, illa "annee ne güzell" demem bekleniyor.

ben her zaman ne hissediyorsam, ne düşünüyorsam söyleyen biriyimdir. aman o kırılır, bu darılır diye düşünmem. genelde olumsuz kişi derler bundan dolayı çevremde.
  • kurnaz  (28.12.16 21:41:42) 
@kurnaz söylediklerine katılmakla beraber bundan bahsetmiyorum. çantayı beğenip "annee ne güzell" diyememekle sorunum.


  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (28.12.16 21:55:10) 
Ben de yapamiyorum. Yağcılık gibi geliyor gercekten begenmis olsam bile. Cunku soyle dusunuyorum. Guzel bir sey giydigimde kimseden "ayyy cok guzelmiss" iltifatini beklemem. Bu yuzden baskalari da beklemez zannediyorum. Genelde iltifat eden tipler iltifati seven insanlar oluyor.


  • odunsu insan  (28.12.16 22:03:39) 
Söyleyememe hali varsa olumsuz bi durum vardır. İlla o iltifat için olmak zorunda değil, öncesinde aci bi tecrübe ya da iltifattan bağımsiz bi olumsuzluk vs hali vardır ortada. Yani bi sınırlama şekli vardır muhakkak.


  • j r r tolkien hayrani  (28.12.16 22:04:42) 
evet bazı insanlar olumluyu vermekte zorlanır, mesela rahatça eleştiri getirebilirler ama olumlu bir geribildirim vermek onlar için çok güçtür. hatta bizim toplumumuzda bu konuda ciddi bir zorluk olduğunu düşünüyorum. avrupalılarla vs çalışma fırsatım olmuştu, herkes durmadan olumlu geribildirimde bulunuyordu, bizden beklediklerindeyse olumlu bir şey bulmak o kadar zor oluyordu ki. sanırım bizde en süper, çok iyi, acayip fark atan bir durum olmadıkça iltifat etmek abartılı görülüyor. bir diğeri de cimrilik. özellikle obsesif özellikleri olan kişilerde maddi cimrilik gibi duygusal bir cimrilik de vardır, karşı tarafa bir şey vermek çok güçtür.


  • red g  (28.12.16 22:11:52) 
var. bende biraz var, iltifat edeyim derken insan kırdığım oldu, nasıl mı başardım? bilmiyorum.


  • Apocalypse  (28.12.16 23:24:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.