yurtdışı startup'ları yurtiçine uyarlama

konusunda yasal bir kısıtlama var mı? Milyon tane yeni start-up var, aynısını yerele uyarlayıp sürsek kim ne der?

'copyright' ve patentlere dikkat ettikten sonra kim ne diyebilir ki.

  • emrahday  (28.12.16 14:56:29)
genelde bu işlerde pek copyright ya da patent olmaz. business amaçlı olanları kastediyorum. startup patent etc fonlayamaz ek olarak(genelde).

her firma ve business için ayrı kontrol etmen gerek kimisi proses patentini alabiliyor.
  • kurnaz  (28.12.16 15:08:09)
işleri yalnızca tutan start upları kopyalamak olan alman bir firma vardı, şu an ismini hatırlamıyorum ama hem sorun yaşamıyorlardı hem de birsürü para yapıyolardı.

  • yonge and bloor  (28.12.16 15:15:07)
www.rocket-internet.com

cin(tencent), rusyada(vkontakte), hindistanda(flipkart) boyle cok fazla startup var. kopyalaniyorsa modelin dogrulugunu kanitlamis oluyor bir nevi.
hatta rekabet nedeniyle superunicorn uber didi ye havlu atti:)

ha milyon dolarlik seviyeye geldiginde bolgesel pazari elegecirdiginde mahkeme vs islerine girseler bile dogrudan bir algoritma calmadigin, isleri hackle cozmedigin surece kimse bir sey diyemez.

Turkiyeden ersan ozer in ozellikle kopyalamanin-klonlamanin daha buyuk isler icin iyi bir tecrube olacagini soyluyor

birkac okuma onerisi:

www.quora.com
www.startupdergi.com
  • samicin  (28.12.16 22:47:21)