zeki olduğunuzu düşünüyor musunuz ?

zeki olduğunuzu düşünüyor musunuz ? Neden ?

çevremdekilerden daha zeki değilim fakat çalıştığım ortamdaki insanlar zekalarını fesatlık, içten pazarlık ve orospu çoçukluğu üzerine kurguladıkları için otomatikman onların benden daha aptal olduklarını düşünüyorum.

  • olips  (27.12.16 23:43:50)
Evet, düşünüyorum. Çok analizci bir insanım. Aptal olsam hiçbir şeyi merak etmezdim.

  • dissendium  (27.12.16 23:47:27)
tam olarak zeki ama çalışmıyor denilen tipte olduğumu düşünüyorum. biraz adam gibi uğraştığımda zekamı kullanarak çok şey başarabiliyorum ama uğraşması zor geliyor.

  • biergarten  (27.12.16 23:49:18)
no.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (27.12.16 23:51:09)
zekiyim diyemem. ancak iyi bir tahlil yeteneğim var. bir de pratik zekam oldukça iyidir.

unutmamak gerek; insanlığın geleceği her gün çalışan zeki insanlar üzerinde yükselmiyor; bir işi en kısa sürede en az performans ile yaratıcı çözümler üreterek yapan insanlar üzerinde yükseliyor.

hehe.
  • parcaliham  (27.12.16 23:52:09 ~ 23:53:13)
çabuk anladığıma dair farklı kişilerden geri dönüş aldım. çalıştığım yerlerdeki amirlerim üzerinden konuşuyorum.

  • bohr atom modeli  (27.12.16 23:53:28)
Evet.

  • pastörizesüt  (27.12.16 23:55:01)
Zekiyim ama akıllı değilim.

  • devilred  (28.12.16 00:00:56)
zeki insanların kendilerini zeki olarak nitelendirdiğini düşünmüyorum.

  • tosiba  (28.12.16 00:01:23)
hayır, düşünmüyorum.
olips+1

ayrıca "ben zekiyim ya" diyenleri de anlayamıyorum.
  • m e b  (28.12.16 00:02:37)
Herkes salak bi ben akıllı.

  • _goddard_  (28.12.16 00:07:18)
Ortalama civarı işte. İstediğim kadar değil, yetmiyor.

Aptal değilim de, 'Ne olur şöyle 3-5 puan daha IQ'm olsaydı. 30-40 da olur' dediğim çok sık oluyor. Yetmiyor, tıkanıyor, ara ara üzüyor. Var olanı %100 kullanacağım diye marşa abanıyorum ama elimin altındaki ortalama bir aile arabası Ford'dan 'Otoyolda basacağım'lık Porsche performansı çıkmıyor haliyle ama yolda da bırakmıyor sağ olsun, kör topal idare ediyoruz.

Bu durumda atalarımızın 'Ustamın adı Hıdır, elimden gelen budur' sözü ile teselli buluyorum.
  • aychovsky  (28.12.16 00:10:02 ~ 01:01:41)
hayır.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (28.12.16 00:35:34)
en azından en iyi bölümlerden birinde okuduğu için kendini zeki diye düşünen birinden zeki olduğumu düşünüyorum. ama genel olarak;
zeki olduğumu düşünmüyorum. çünkü her kitap okuduğumda, her farklı bir derse girip farklı akademisyenlerle muhatap olduğumda, farklı ve kaliteli insanlar tanıdıkça aksine aptal olduğumu düşünüyorum.

  • misterpo  (28.12.16 00:49:00)
çok iyi aptal taklidi yaparım.

  • sta  (28.12.16 01:00:32)
hayır.

  • Apocalypse  (28.12.16 01:02:37)
evet, dusunuyorum ve hatta biliyorum. subjektif acidan hayatim boyunca pek cok insan soyledi, kendim birseyleri daha kolay yaptigimi biliyorum vs vs. objektif acidan ise zeka testi denilen birsey var, kolaylikla toplumun ne kadarlik yuzdesine girdiginizi ogrenebiliyorsunuz. butun bu bilgilerin ortak sonucu tek bir seye delalet ediyor, zeki bir insanim.

  • mavicorap  (28.12.16 01:15:51)
Bir ekşiciden öteye gidemiyorum, aslında gidemiyoruz da, komplike hale getirmeye gerek yok.

  • aydogank  (28.12.16 01:22:56)
yoo tam tersi etrafimdakilere gore hicde zeki degilim

  • basond  (28.12.16 04:32:43)
hayır

  • mirty  (28.12.16 08:50:15)
aa bunun kitabı var. "zeki olduğunu düşünüyor musun" diye. dünyanın en iyi üniversitelerinde sorulan zeka soruları ve cevapları yazıyor kitapta. "dünyada kaç tane kum tanesi var?" gibi sorular içeriyor ve hiçbir soruya adam akıllı cevap veremiyoruz. demek ki zeki değiliz. yoksa sorular mı çok saçma? acaba?

bize her şeyin bir cevabı olduğu ezberletildi. 2x2=4, bunun adı masa, gökyüzünün rengi mavi, su 100 derecede kaynar, türkiye'nin coğrafi konumunun haçlı seferleri üzerindeki etkisi nedir vs bir ton şey öğrendik. cevabını hiç bilmediğimiz bir şeyle karşılaştığımızda (kum tanesi sorusu gibi) çok şaşırıyoruz ve "böyle soru mu olur ya çok saçma" diyoruz. oysa suyun 100 derecede kaynadığına dayanarak, "demek ki 105 derecede buhar olacak" çıkarımını yapabildiğimiz için kendimizi zeki sanıyoruz. ya da ingilizceyi 5 yaşında öğrendiğimiz için. veya bir filmin sonunu tahmin edebildiğimiz için. peki ya hakkında hiçbir fikriniz ve bilgimiz dahi olmayan bir konuda bir çıkarım yapmanızı isteseler? bir tek kum tanesinin büyüklüğünü "bilebilir" misiniz mesela? ya da kum taneleri dünyada ne kadarlık bir alanı kaplıyor? denizlerin tabanında kaç cm kalınlığında kum olur? peki ya çöllerdeki kum kalınlığı? her şeyi geçtim, kum dediğin nedir ki?

zeki olmak çokçokçok zor bir şey, sürekli kafanda deli sorular. o yüzden ben hemen pes ederim. yani zeki değilim. ya da belki zeki olmamayı tercih edecek kdar zekiyimdir. ama kafamın hayatımı idare edecek kadar çalıştığını söyleyebilirim.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (28.12.16 09:54:01)