[]

Meslek yüksekokulunda öğretim görevlisi olmak

Akademik kariyer açısından nasıldır?

Meslek yüksekokulunda da yardımcı doçent veya doçent olarak atanabilme durumları var mıdır? Yani kadrolarda görüyorum tabi yrd. doç filan ama fakülte ile myo arasında ne gibi farklar vardır, öğretim üyesi kadrosu almak daha mı zordur, ya da myo'da öğretim görevlisi olarak başlayıp profesörlüğe yükselmek olası mıdır?

Doktora mezunuyum, çok fazla öğretim üyesi ilanı olmadığı için öğretim elamanı ilanlarına da bakıyorum. Ama myo'lar hakkında çok bir bilgim yok açıkçası.

Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

 
üye kadrosu alırsın, prof da olursun. hatta fakültelerde sıklıkla görülen kadro için sıra bekleme durumları anadolu myolarında fazla yok, bu ünvanlı kişiler myoları fazla tercih etmediği için..

genel imkanlar bakımından bi fakülte değildir ama yine ünvanlı hoca azlığı nedeniyle bölüm başkanı vs olmak çok kolay. bununla birlikte idari işler, kurul üyeliği görevleri de fazla olabilir.
  • manuel mandalina  (25.12.16 14:24:45) 
öncelikle öğretim görevlisi kadrosu açıldığına göre büyük olasılıkla sadece derse girecek eleman aranıyor. yard. doç. olmak istediğinde veya direk iki yıl sonra doçentlik sınavına girip, ünvanı alıp bana kadro açın dediğinde buna sıcak bakmayabilirler.

ayrıca başvurmadan önce ortamı araştırmanı tavsiye ederim. çalışanlarla görüş alışverişinde bulunmaya çalış. kesin olur diye söylemiyorum ama öğretim elemanı kadrosu az ise, veya nispeten yeni kurulmuşsa ders yükün çok fazla olabilir. öyle olduğunda araştırma yapmaya vaktin azalır. ileri ünvanlar için araştırma faaliyetlerinin güçlü olması gerektiğini unutma.

üak'ın doçentlik kriterlerini de şimdiden bilmende fayda var. yolunu çizerken bu kriterlere ulaşıp ulaşamayacağını görmen faydalı olur. iyi şanslar.
  • puc  (25.12.16 14:54:41 ~ 14:55:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.