berlin'e şimdi mi gitsem seneye mi? acil görüş lazım

evet arkadaşlar hayatımın muhtemeşem bir dönüm noktasında acil olarak bir dışardan göze ihtiyacım var.

olay şu: tr'de 5k civarı bir maaşınız var, berlinde master ve part time calısmalı yaşamaya gideceksiniz. 700 euro civarı kazanacaksınız. birikiminiz yok.

ocakta başvurup nisanda mı gitmek, mayısta başvurup eylülde mi gitmek? 2. seçenek olursa para biriktiricem ama işte toplasam toplasam 2-3 bin euro falan biriktirebilirim. 2.5 senedir trde calısıyorum ve 2.5 senedir gitmek istiyorum. ama bi açıdan da bi hayat standartı oluşturdum, tekrar öğrenci hayatına dönmek biraz canımı da sıkıyor açıkçası. 700 euro ile geçinebileceğimi düşünmüyorum.

ne diyorsunuz?

700€ ev kirasina bile yetmeyecek biliyorsun degil mi?

  • c1b2k3  (21.12.16 11:05:52)
kira şu an dert edilmesin, tanıdıgım çok. en kötü 250-300 euroya oda kiralıcam

  • renkli hayalet  (21.12.16 11:07:11)
şimdi git. fırsatı kaçırma. gerekirse aç kal.
yerinde olsam böyle yapardım.
700€ yetmez evet ama ben giderdim
  • antik depresan  (21.12.16 11:07:28)
gitmeyi enine boyuna düşünüp olumlu yaklaşabiliyorsan, hemen git.
standartı falan düşünmeye başladıysan, haffiten yerleşik yaşam içine işlemeye başlamıştır; dolayısıyla seneye yalan olur o iş.

  • manuel mandalina  (21.12.16 11:12:32)
arkadaslar seneye dediğim tam olarak senye değil bu arada. şimdi başvurursam nisanda, sonraki olursa eylülde gidiyorum

  • renkli hayalet  (21.12.16 11:14:11)
250-300€ya berlinde oda. Hmmmh biraz uzaklarda olur, xbergde filan olmaz. Neukölln filan olur herhalde. Ama arkadas evindeki odasini birakir filan orasi ayri.

700€nun sifirdan yetecegini sanmiyorum. Sirf berlin icinde kalmaniz lazim, seyahat filan biraz hayal olur gibi. sizin hesapla 400€ kalsa elinizde, 70€muydu neydi bvg bileti aylik, e 20€ telefon faturasi/kontoru olsa, e saglik sigortasi odemeyecek misiniz aok filan? (Gerci stajda kim oduyor bilmiyorum ya da parttime demissiniz, net 700 herhalde bu durumda?)
Okula biraz harc odeyeceksiniz vb.
Aileden destek almadan 700€ ile anca kiti kitina yasayabilirsiniz gibi duruyor. Baya tutumlu olunca. Ben gecinemezdim en azindan.

Ha ne zaman basvurun, ben olsam yaz mevsimini kacirmam, nisanda baslarim. Ama 2-3 bin euro rahatlatacaksa da disimi sikar beklerim elbette.
  • kuehles blondes  (21.12.16 11:15:10)
vize icin para gereksinimlerini de ogren bu arada. sen bu paraya gecinebilir miyim gecinemez miyim diye dusunurken konsolsluk "bu paraya tabii ki gecinemezsin en az x para lazim bankada senin vize isi icin" diyebilir. Kisaca vize icin elindeki para + alacagin maas ile okulu bitirebilecegine inanmazlarsa vize vermeyebilirler. Okuldan kabul direk vize sebebi degil yani.

  • robokot  (21.12.16 11:32:30)
vizede istenilen belgelere bak eğer garantörün yoksa iki seçenekte de vize alamıyorsun.
en az 10 aylık yanlış hatırlamıyorsam aylık 650 euro denk paranın hesabında bloke şekilde olması gerek.
Yoksa vize vermezler maalesef okul mokul yalan olur.
Ayrıca 200 olmasada 300 euro civarı oda bulunur. Daha yeni arkadaşım 800 euroya ev kiraladı.
6500 euro gerek hesabında
  • fasulyek  (21.12.16 11:47:45 ~ 11:48:45)
700 Euro, kalacak yeriniz yoksa (oda kirası ödemek durumundaysanız) berlin'de öğrenci hayatı yaşamak için sınırı demektir. Yaşınız kaç, okulu ne kadar çok istiyorsunuz, ne kadar idealist görüyorsunuz kendinizi bilmiyorum ama Türkiye'deki 5000 TL'lik maaşı, buna göre şekillendirdiğinizi düşündüğünüz hayatı avantaj-dezavantajlarıyla iyice değerlendirin bence.

  • chitosan  (21.12.16 13:04:24)
700 euro yetmez! Net! Yeter demek hayalperestlik olur, hic mi disari cikmayacaksin? Umarim 700x3.60=2520 tl yeter yaw o para gibi bir mantik icerisinde degilsindir.

Gideceksen de mayista git, kis soguguna yakalanma. Yazin guzel olur Almanya, baharda ozellikle, kışın değil.
  • nickfury  (21.12.16 13:09:35)
şu an hangi şehirde yaşadığınızı söylerseniz daha iyi olur bence.

ankara, izmir, bursa vs ise gitmeyin derim ben. istanbul ise gidin en kısa zamanda.
  • mezarkabul  (21.12.16 13:45:33)
700 euro kesinlikle yeter buradaki arkadaşlar berlin i çok pahalı bir yer sanıyor sanırım. öğrencikafasıyla gayet yeter. zaten bir şeyleri göze alıyorsundur giderken belli bir süre daha ksııtlı yaşayacağını ama bağlantıların varsa daha iyi işte bulabilirsin. benim yakın ark biri haftada 15 saat çalışıyor ve 800euro alıyor çalıştığı yerden.

  • fasulyek  (21.12.16 23:25:40)
700 Euro ev kirasina yetmeyecek diyen de cikmis, ben gecinemem diyen de cikmis. ben sahsen koln civarinda yurtta kaliyodum gerci ama kira disinda sadece 100-150 euro harcayarak gecindigim zaman da oldu. yapmak istedikten sonra yapiyor insan.
berlin cok cok kotu zar zor yasayan ogrenciler de var, turkiyede oldugu gibi. ucuza sebze, makarna pirinc bulmak kolay, Netto, Lidl, Aldi, vs. Tutup da alnatura'dan alisveris yapmicaksin elbette, organik quinoa falan yemiceksin.

1. Cok yazan olmus umarim okursun. Vize icin dedikleri gibi ya bloke hesap yada garantore ihtiyacin var.
2. Part-time okusan da bolumun sana ogrenci pasosu sagliyor olabilir okul harci icinde, onu kontrol et. Arada da kacak binebilirsin bence Ubahn'a. kalabalik saatlerde.
3. Cok gezmezsin, bol bol bisiklete binersin bir sekilde yolculuk yaparsin yapmak istedikten sonra. yuruyebilirsin bile acelen yoksa.
4. Ne kadar tutumlu olduguna bagli. parkta cuma aksami bi-iki bira icmek de sana yetiyorsa, gecinebilirsin. ama ben her cuma cumartesi rave partilere gidicem, akicam 60-80 euro harcicam diyorsan zor tabii.
5. Berlin gercekten cok guzel bir sehir, merkezden uzakta otursan da, haftasonu yada okuldan cikinca guzel etkinliklerle nesen yerine gelir bence.
  • bioverse leo  (22.12.16 00:06:28)
gidebiliyoken git

  • basond  (22.12.16 00:07:46)