Şirket batarsa tazminatlara ne olur ?

Şirket batarsa kıdem ve ihbar tazminatları ne olur ?

iflas masasına kaydedilir. alacak sırasına göre ödenme ihtimali küçük de olsa var.

  • tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin  (20.12.16 17:05:44)
bizim şimdiki muhasebecinin eski şirketten 15 sene öncesinin parasıyla 18.000 tazminat alacağı yanmış.

  • elorelia  (20.12.16 17:08:13)
İcra İflas Kanunu m.206
Teminatlı olup da rehinle karşılanmamış olan veya teminatsız
bulunan alacaklar masa mallarının satış tutarından, aşağıdaki sıra ile verilmek üzere kaydolunur:
Birinci sıra:
A) İşçilerin, iş ilişkisine dayanan ve iflâsın açılmasından önceki bir yıl içinde tahakkuk etmiş ihbar ve kıdem
tazminatları dahil alacakları ile iflâs nedeniyle iş ilişkisinin sona ermesi üzerine hak etmiş oldukları ihbar ve kıdem
tazminatları,
B) İşverenlerin, işçiler için yardım sandıkları veya sair yardım teşkilatı kurulması veya bunların yaşatılması
maksadıyla meydana gelmiş ve tüzel kişilik kazanmış bulunan tesislere veya derneklere olan borçları,
C) İflâsın açılmasından önceki son bir yıl içinde tahakkuk etmiş olan ve nakden ifası gereken aile hukukundan doğan
her türlü nafaka alacakları.

İcra ve İflas Kanunu’nun 206. maddesine göre, işverenin iflası halinde, işçi alacakları; masa mallarının satışı sonucu elde edilen paradan, rehin alacakları, masa alacakları, devlet alacakları ve özel yasalarla ayrıcalığı kabul edilmiş alacakların ödenmesinden sonraki ilk sırada bulunmaktadır.
  • kassiopeia  (20.12.16 17:14:31)
uygulamada yalan olur.

  • babilbaligi  (20.12.16 17:33:19)