Almanya'da oturma izni

selamlar,
Almanya'ya d tipi schengen'e başvurdum, yanıt bekliyorum. Duyduğuma göre vize çıkarsa, almanya'ya gidince oturma izni almak gerekiyormuş. Ve deli sorular;
Bunun maliyeti nedir acaba?
Yabancılar dairesinden alınıyor değil mi?
Kalış süresi vizenin bitimine kadar mıdır? Oturma izninin bitimine kadar mı?

vize sana almanyada 3 ay bulunma hakki tanir ama turist gibi, bircok seyden yararlanamazsin ornegin kredi cekemezsin. vizen bittiginde de almanyada kalamazsin.

ideal olan almanyada daha uzun sure kalacaksan vizeni oturuma cevirmektir, bunun icin yabancilar dairesinden randevu alman gerekiyor oncelikle. randevuyu mumkun oldugunca erken almaya calis, hatta almanyaya varir varmaz al cunku randevuyu cok sonraya verebiliyorlar, ozellikle berlin gibi buyuk sehirlerde. randevusuz gidebildigin saatler gunler de olabiliyor ama cok sira olur. randevu alinca yaninda getirecegin belgerli soylerler, soylemezlerse sen sor.

randevu gunu geldiginde belgelerle yabancilar dairesine gidince vizeni oturuma cevireckler ve bunun icin masrafin 100 euro yu gecmez (belki de hic masraf olmaz cunku bir ara ikili anlasma vardi almanya turkiye arasinda).

oturumunu aldiginda kalis sureni de uzatmis olursun. genelde ilk oturum basvurusnda belgelerine ve kalis nedenne gore 6 ay ile 2 sene arasinda verebiliyorlar. oturum alinca bir almanin yararlandigi bircok haklardan yararlanabilirsin, kredi cekmek, araba almak vs. ama oy kullamazsin.

almanyada oturum ile kaliyorsan turk ehliyetin gecersiz olur, turk ehliyetinini alman ehliyetine cevrimen gerekir.
  • emrahday  (16.12.16 15:49:54 ~ 15:53:23)