Kredi kartımla araf turizm pos çekimi yapılmış

30 liralık bir alışveriş. Paradan değil ama kart bilgilerim ele geçti mi diye diye şüpheye düştüm. İnternette araf turizm diye bir şey de bulamadım.

İstanbul görünüyor. turizmle işim de olmadı son bir ayda. Olsa da 30 liralık ne almış olabilirm ki.

Son zamanlarda çok duyuyorum, az az paralar çekilmiş böyle anlamasınlar diye.

Dilekçe atılıyormuş şubeye bu araştırılsın diye. Çok uğraştıroyr mu bu işler?

dıt kart mı hocam yani temassız mı? öyle hırsızlıklar başlamış çünkü, milletin dötüne pos makinası tutuyorlarmış

  • theconqueror  (14.12.16 10:17:33)
temazsız kart ise kartı patlatan 30 lira mı çeker sence?

  • cekilmis gayfe  (14.12.16 10:21:55)
temassız kartlarda 30-35tl bir limit var daha fazlası çekilmiyor, hem hissettirmemek için ufak ufak yapıyorlar ki kart ekstresinde çılgın artışlar olup şüphe yaratmasın.

  • theconqueror  (14.12.16 10:25:08)
@cekilmis gayfe temassız işlem limitleri çok düşük olur genelde.

  • lynda.com  (14.12.16 10:25:20)
  • theconqueror  (14.12.16 10:26:57)
Hatırlasymadım işte. epos olarak internetten yapsalar bile pos gösterme gibi dolandırıclıklar var. temassız filan görmüyorum kullanmadım hiç zaten o özelliği.

Dediğim gibi çok örnek gördüm ve az az çekmişler böyle. her hafta 30 liraç ekse az para değil böyle 100 kişi olsa. Riski de çok az.
  • Cursed Chico  (14.12.16 10:34:33)
temazsız değilse demek istedim yani :) yazamamışsım

  • cekilmis gayfe  (14.12.16 11:16:30)
Kartinizi mail order ve sifresiz alisverise kapattirin. Sanal alisveriste sadece sanal kart kullanin ve alisveris yapacaginiz zaman aninda kullanacaginiz kadar limit acin sonra tekrar sifirlayin. Bunun disinda her turlu kart bilgileri calinabiliyor ve anlasilmasin diye basta ufak cekim denemeleri yapiyorlar. Bu soyledigim onlemleri alirsaniz kart klonlansa dahi sifreniz olmadan islem yapamazlar. Daha fazla guvenlik endisrniz varsa yeni kart isteyebilirsiniz. Internet bankaciligi sifrenizi de her ay degistirin.

  • neferkitty  (14.12.16 11:25:15 ~ 11:29:54)
İnternet bankacılığında sms geldiği için sorun olmaz da. Bazı sitelerde sanal kart çalışmıyor. O yüzden normal kart kullanmam gerekiyor.

  • Cursed Chico  (14.12.16 12:08:21)
hiçbiri değil.

o tarihlerde yaptığın 30 liralık harcamaları düşün. fazla komplo teorisine gerek yok.

illa turizm ile ilgili olmasına gerek yok. adam cafe işletiyordur ama şirketinin adı araf turizm gıda tekstil taşımacılık ltd. şti. gibi bir şey olduğu için ekstrede öyle gözüküyordur.

bak mesela araf cafe bar var beyoğlu istiklal caddesi'nde. araf turizm diye arayınca çıkıyor. pekala olabilir.

illa araf olmasına da gerek yok. burger king'de kullanıyorsun, ekstrede tab gıda yazıyor. madame coco'da kullanıyorsun, ekstrede deha tekstil yazıyor, tantitoni'de kullanıyorsun, ekstrede inter mağazacılık yazıyor.

bilgiler çalınsa daha çok çekerlerdi. cebindeki temassız karta pos yaklaştırarak yapacaklarını da pek zannetmiyorum.
  • kibritsuyu  (14.12.16 12:21:12 ~ 17:21:27)
araf turizm ito kaydi:

goo.gl link bozulunca kisalttim
  • buzzlightyear  (14.12.16 13:31:01 ~ 13:31:56)
kibritsuyu +1
adamlarin eline imkan gecse 30lirayla birakirlar mi sizce?

  • enaz3kedi  (14.12.16 14:08:04)
kibritsuyu +1

Ekstredeki mağaza adı alakasız olabiliyor. Kafeden yaptığım alışveriş Mahmut inşaat filan oluyor. Halıcidan hali aldım, NHM otomotiv diye dustu ekstreye. Çünkü firma unvanları Abdullah Turizm İnşaat Otomotiv Tekstil Gida A.Ş. gibi oluyor, birkaç farklı sektörde aynı ticari unvanı kullanıp, pos cihazına böyle düşüyor. Paranoya yapmaya gerek yok.
  • neyehbe  (14.12.16 14:46:34)
Hatrlayabilsem o günkü alışverişi, bu konuyu açmamış olurdum. İto linki açılmıyor bu arada.

  • Cursed Chico  (15.12.16 07:41:59)
minibüste otobüste pos cihazıyla gezip 30-30 geçiriyolarmış. aman dikkat temassız karta

  • cekilmis gayfe  (15.12.16 10:04:49)
Tamam hatırladım :D mis sokak deyince hatırlamamak zor. TEşekkürler :)

  • Cursed Chico  (15.12.16 15:56:42)
kamer hatun'da asmaaltı araf turizm olarak hesap kesiyor.

  • sandinist  (03.06.19 03:44:29)