Nasıl düşünüyorsunuz?

Bazen okuduğum şeyler hakkında hiçbir fikir yürütemiyorum, olayları yorumlayamıyorum. Ve neyi nasıl düşünmem gerektiğine dair bile olsa bir fikir yürütemiyorum.
Soru şu:
Nasıl düşünüyorsunuz? Düşünsel becerilerinizi nasıl elde ettiniz? Bunun bir yolu var mı?

okuduğum şeyler için her ne olursa olsun sonuna kadar okumaya çalışıyorum her şey anlamasam da. daha sonra merak ettiğim yerlerini araştırıp tekrardan okuyorum, soru işareti kalmıyor pek böyle.

neyi nasıl düşüneceğini sen seçersin, düşünmekten kastın nedir mesela?
  • bunaldım a dostlar  (13.12.16 22:07:05)
sanmıyorum düşünsel beceri elde edilecek bir şey olsun. konu hakkında en ufak bir uzmanlığım olmasa da daha önce karşılaştığımız şeyleri kullanarak yeni fikirler oluşturabiliyoruzdur diye düşünüyorum.

ayrıca sahip olduğun problemi bir başkası farkedip duyuru açmadıysa, bu cümleleri sen kurduysan sen zaten düşünebiliyorsun.
  • ron dennis  (13.12.16 22:10:48)
Geçmişte aldığım ayarlar var. Muhtelif konularda. Onları hatırımda tutarak yaklaşıyorum yeni konulara. Safsataya düşmemek için de şu tip kaynakları kullanıyorum:
nodrylight.wordpress.com

  • kargn  (13.12.16 22:22:48)
a-aa düşünsel beceri sorusu sorulmuş ve kimse matematik dememiş.

matematik. çünkü analitik düşünme becerisini geliştirir. bu yüzden matematikten 1 net fen de 1 netten çok daha önemlidir (hala böyle mi bunun katsayıları?)

kendi sırrım ise (sır denebilirse eğer) aristotales okudum lisede ve üniversitede, hayatım değişti. bir konuyu ele alırken konuyu bölünebilecek en küçük detaylara bölüp ele alıyor ve bu detaylardan genelleme yaparak sonuç çıkarmaya çalışıyor (tümden gelim-tüme varım).
akranlarım ile aramda en büyük farkı aristotales okumak yaratmıştır. he tabi işi abartıp detay manyağı oluyor insna. her konuda küçük detaylara odaklanmak insanı bazen ufak zevklerden mahrum ediyor ama olsun.
  • lucky strike  (13.12.16 22:33:56)
Critical thinking

  • yons  (13.12.16 23:20:37)
Yolu var, klasik felsefe okuyun, platon mesela, çok faydasını görürsünüz.
"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" sözü dalgasına söylenmiş bir söz değil. Bazı konularda hiçbir fikir yürütememeniz çok iyi ve de olması gereken birşey aslında, çok kısıtlı bilgiyle yanlış fikir sahibi olmaktansa bilmediğini, anlamadığını kabul etmek daha iyidir, bu şekilde doğruya daha yakın olursunuz.

  • mikro patlama  (13.12.16 23:39:42)
zeqam sayesinde dusunuyorum.

  • eksimeksi  (14.12.16 05:04:22)