Duyuruda neden tanımadığınız insanlara yardım ediyorsunuz?

Merhabalar, neden yardım? Duyuru istatistiği iyi olsun diye mi, tanınmak için mi, mutlu olduğunuz için mi ya da kendini gerçekleştirmenin bir yolu olarak mı gördüğünüz için mi?

Neden?

bana da ediyorlar çünkü

  • mirty  (12.12.16 16:58:44)
insanlara bir yardımımım dokunsun diye.

  • dedimmidemedimmi  (12.12.16 16:59:12)
Mutlu edince mutlu oluyorum. Kendimi gerçekleştirme şeklim bu evet. Bu şekilde kendimi kıymetli hissediyorum.

  • yaren  (12.12.16 16:59:31)
35 senedir damıttığım bilgeliği mezara götürmek adilik olur. Filantropistim, tabiatım böyle.

  • kargn  (12.12.16 16:59:39)
İçimden gelirse ediyorum gelmezse cevap vermiyorum. Ruh halime bağlı.

  • mandy moore  (12.12.16 17:00:31)
(bkz: Yaralı parmağa işemiş olmanın tarif edilmez mutluluğu )

İhtiyacım olduğunda bu sitedeki başka insanların da bana yardım ettiklerini / edeceklerini biliyorum.
  • chitosan  (12.12.16 17:00:50)
ilk sorunun cevabi: insan insana yardim eder.

  • isott  (12.12.16 17:01:09)
yardım isteyenin işi görülsün diye. benim gibiler olmazsa ben de yardım bulamam.

  • zgrydn  (12.12.16 17:02:53)
Beni iyi hissettiriyor

  • suicides underground  (12.12.16 17:06:29)
iyi hissettiriyor +1

  • yue  (12.12.16 17:07:55)
neden etmeyelim ki?

  • basond  (12.12.16 17:11:01)
iyi hissettiriyor +1

insanlara yardımcı olmak çok hoşuma gidiyor. bu her alanda her yerde böyle.
  • windowsguvenlikduvari  (12.12.16 17:12:40)
duyuruda birine yardım edince kaybedilen bir şey yok. nicelik gerektiren bir yardımsa, teknik bir cevapsa, üstüne düşünmüyorsun ve yazmak çok kısa bir zaman alıyor. nitelik gerektiren bir yardımsa karşındaki insanla empati kuruyorsun ki bence bu bir kazanç, başkasının perspektifi, deneyimi ile kendininkini kesiştiriyor, genişletiyorsun.

  • cikis yolu  (12.12.16 17:16:42)
Burası internette gördüğüm güvenli ortamlardan olduğu için yapıyorum bunları.

  • murtiii  (12.12.16 17:27:03)
bana da ediyorlar +1

iyi hissettiryor +100

içimden geliyor +2

yaralı parmağa işemiş olmak +300

bilgi paylaşmayı sevmek +10.000

sana ne? -3

burda şimdi sana kimse bir cevap yazmasa hoşuna gider mi?
  • for day to break  (12.12.16 17:27:28)
Çünkü biz bir aileyiz.

  • soykhan  (12.12.16 17:27:50)
Ben de yardım istiyorum.
Birine yardımcı olmak çok güzel bir şey ve soru cevaplamayı severim yardım istenilen tüm anketleri doldururum mesela.

  • mutekebbir  (12.12.16 17:35:33)
Para kazandığım da oluyor, bazen empati damarımdan girenler oluyor onlarla uzun yazışıyorum.

Arada araştırmaya üşenip kısa yoldan cevaplar aradığım oluyor, aynı şekilde ben de benzer durumdakilere yardım ediyorum.

Bazen soru ilgimi çekiyor, merakıma yenik düşüp araştırıyorum.
  • kimlanbu  (12.12.16 17:40:54)
kahrolası tabiatim böyle,dostum. gidip gidip tekrar geliyorum bu mekana. bir de cok yardimini gördüm, cok iyi, cok güzel insanalr tanidim ki simdi hicbiri yok burada. onlarin güzel hatirasi icin geliyorum yardim edilecek kisilere yardim ediyorum. edilmeyecek kisilere cemkiriyorum. o da kırık egomu tamir etmek icin.

  • thewizardofearthsea  (12.12.16 17:46:07)
karşılık beklemeden bir şey yapıyoruz gibi görünse de aslında vicdanımızı temizliyoruz, bu nedenle de yardım ediyoruz ve akşam yatarken ne iyi bir insanım lan ben diyip uyuyoruz. olayımız bu bizim.

  • selam  (12.12.16 18:42:22)
neden, sadece ' tanıdıgımız insanlara' mı yardım edelim. iyilik sever bir insan olmak demek neden, kime sorularının cevaplarının biraz önemsiz olması demek. özünde ' ego tatmini' vs gibi sebepler bulanlar olabilir, önemli olan iyiliğin var oluşu.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (12.12.16 18:52:15)
Arada bildiğim bir şey denk geldiğinde yardım etmek iyi hissettiyor + 1 ama iiyi hissettirmesinden öte senin bildiğin bir şey var ve başkasının da o an ona ihtiyacı var; bilmiyorsam ve paylaşmıyorsam ayıpmış gibi geliyor bana. Tanımak-tanımamak, hoşlanıp hoşlanmamak işin ayrıntısı gibi geliyor.

Bir de genelde anketimsi, yorumumsu başlıklara damlıyorum; gerçekten yardım isteyen (özellikle teknik konular) konularda yardım konusunu bilmiyorum genelde ya da henüz Duyuru'dan kimseye kan vermedim, bir kişiden ki bence Duyuru'nun en en en önemli özelliği bu olmalı. Kimseye ev arkadaşı bulmadım. Bir kişiden bir ürün satın aldım. Pek kimseye bir yardım ettiğimi düşünmüyorum pek. Arada bir birisi Matlab'le ilgili bildiğim bir şey soracak da, ben denk geleceğim de, yardım edeceğim. İşte, denk gelirse.

Ama 'Neden yazıyorsun' diye sorarsan, cevap değişir. Laflamak için. Seviyorum insanlarla laflamayı. Sanal ya da gerçek çok fark etmiyor; hatta sanal daha kolay olabiliyor bazen. Kimse kimsenin lafını kesmiyor, garip tanışma seansları olmuyor, vb.
  • aychovsky  (12.12.16 18:58:50)
insan canlısı hayat belirtisi göstermeye meyillidir. canlılık yani. yardım ederek bir iz bırakmaya çalışıyor. varlığı bir yerlere dokunsun istiyor. haa bunun etik veya inanç meselesi de var. yani inanışında sevap diye yardım edeni var, hümanist düşüncede insana yardım etme hadisesi var, karmaya inanıp bana da yardım gelsin diyeni var ya da ne bileyim vicdanı rahat ettirmek isteyeni var. beni soruyosan ben pek yardım etmiyorum. çünkü birilerine tavsiye vermede zorlanıyorum. mesela adam "sevgilimi başka biriyle el ele gördüm sizce arkadaşlar mıdır" diye sorunca "onlar geceleri yatakta halay çekiyolardır" diyemiyorum. işte arada bi gözüme çarpan sorulara yazıyorum o kadar.

  • marul hirsizi  (12.12.16 18:59:30)
En kazançlı yatırım iyiliktir. bir iyilik yaparsın, bin dua alırsın.

  • feel the blanks  (12.12.16 19:12:05)
Can sıkıntısı.

  • arnold schwarzeneger  (12.12.16 19:16:47)
Can sıkıntısı +1

Herhangi bir şey, bir tür doyum vs. hissetmiyorum bunu yaparken.
  • köstebek kurabiye  (12.12.16 19:24:41)
neden bildiğin bir şeyi paylaşmayasın ki? insan sosyal bir canlıdır, ve sosyalleşmek ister. yardım etmek de sosyalleşme yollarından biridir. bildiğimiz bir şeyi cevapladık diye taş attık da kolumuz mu yoruldu.

  • nickini degistiren yazar  (12.12.16 19:54:21)
Bilgimi paylaşıyorum, insanlar da benimle paylaşıyor. Paylaştıkça çoğalıyor.

  • Lim5  (12.12.16 19:59:29)
bildigim bir sey sorulduysa paylasiyorum. karsiliginda bir sey beklemeden...

  • exlibris  (12.12.16 20:16:34)
Bazen o kadar yanlış bilgiler veriliyor ki doğrusunu belirtme ihtiyacı duyuyorum.
Kişisel tecrübem varsa aktarıyorum.

  • intihar etsem de kendime gelsem  (12.12.16 20:29:23)
Çünkü eşşeğin zikinden dolayı :)

  • antihero  (13.12.16 02:08:52)
Güzelliği bu çünkü. Ben ekşi sözlük'ten çok duyuruda takılıyorum 3-4 senedir.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (13.12.16 02:18:07)
çünkü asıl tanımadığın insana yardım etmek güzel. duygu bağın olmayan, öyle yada böyle bi çıkar beklemeyeceğin,sadece bildiğini paylaşmak güzel. neden olmasın ki?

  • gis  (13.12.16 02:28:50)