sözleşmesi yenilenmeyen kiracının oturduğu evin satılması

merhabalar. bi konuyu arastirmam istendi ama hem teknik terimlere hakim olmadigim icin hem de arastirma imkanlarim cok kisitli oldugu icin buradan da sorayim dedim. bilgisi olan cevap verebilirse cok sevinirim.

sozlesme yapilarak 1 sene oturulmus ev var. 1 senenin sonunda sozlesme yenilenmeden oturmaya devam ediliyor.

soru 1 - sozlesme bitiminden once de ihtarname cekilmemis ev sahibi tarafindan, bu durumda sozlesme aynen yenilenmis oluyor yani devam ediyor degil mi?

kiralar duzenli odeniyor, eve zarar verilmiyor. ancak kiraci bi gun eve gelirken binanin uzerinde satilik yazisi goruyor. ev sahibine soruldugunda (bina komple evsahibine ait) daireleri satacagini soyluyor. kiracinin cocuk sahibi olmasina yaklasik 1 ay var, onumuz de malum kis mevsimi. maddi olarak da sikintidalar cocuk olacagi icin.

soru 2 - bu durumda kiracinin yasal haklari kabaca nelerdir? ne kadar sure evden cikmayabilir?

tesekkurler.

1-evet devam eder
2-yıl boyunca çıkmayabilir sözleşme bitimine 3 ay kala noterden ihtar çekilip kontrat yenilenmeyecektir denirse evden 3 ay içinde çıkılır.
emin olmamakla beraber kanunlar bu şekilde idi sanırsam.
  • basond  (11.12.16 17:15:35)
Bilgidiğim kadarıyla mevcut kanunlar kiracılardan yana.

Ev sahibi istediği zaman evden çıkartamıyor.
  • kaiserr76  (11.12.16 17:24:44)
satin aldiktan sonra bir ay icinde ihtarname cekiyor (satin alan kisi), kiraci 6 ay icinde cikmakla yukumlu.
BK m.351
Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.
  • kassiopeia  (11.12.16 17:31:30)