Handycam ve Lens Olayı ?

Klasik bi handycam'e lens takılabilir mi ? Takılırsa sonuç çok farkeder mi ? Bi de bu lensler nerden bulunur ? Nasıl bi lens görüntüyü sinema tadına yaklaştırır. (elbette ki pro bi görüntü değil beklentim ama az da olsa hoş bişeler elde etmek güzel olurdu)

not: evet cahilim, ona göre anlatın lütfen :)

handycam in çapına bağlı olarak çeşitli lensler takılabilir. lens takmak ve 35mm ye yakın görntü elde etmek için ise handy 35 denen bi adaptör yaptı kkymn ve satmakta. tabi fiyatı biraz cep yakmakta. tr de diil ama yurt dışında bu tarz adaptörler sıklıkla kullanılmakta. temelde şu işi yapıyor bu adaptörler : fotoraf maknesi objektfini kameraya takmaya imkan sağlıyor bu sayede manuel netlik yapılabiliyor ve alan derinliği ile oynanabiliyor.
www.handy35.com şurda detaylı bilgiler vardır.
onlar bana pahalı gelir hacı diyosan da handy cam e en fazla geniş açı lens, tele lens, ya da balık gözü lens alabilirsin. bunları da çok nadir bulursun zaten türkiyede. ben geniş açı bulmuştum 2 sene önce 50 liraya falan 2. el. ama çok aramştm.

burda da handy35 ile çekilmiş videolar var.
www.vimeo.com:handy%2035

handy 35 i de en iyi canon hv 30 da 20 de falan kullanabiliyosun diye biliyorum. herkes onlara takıyo zaten. ki hv 20 ve 30 zaten efsanedir handy cam lerin ağa babasıdır.
  • rentts  (20.12.09 22:44:32 ~ 22:48:59)
Soruya direkt cevap olmayacak ama : Yeni nesil DSLR fotograf makinaları hd video çekebilmekte, mattebox'a kadar da çeşitli aparatlar mevcut.

Bir örnek şurayı göstereyim :
www.redrockmicro.com

Sol sütunda da "learn the difference" adlı güzel bir bölümü var. Nasıl bir lensin sinema tadına yaklaştıracağını cevaplayabilir.
  • skatheist  (21.12.09 07:27:51 ~ 07:30:14)