Türkiye Euro/Dolar Paritesi

Merhaba

Türkiyedeki Euro/Dolar paritesi şu anda 1.05 civarında.

Bu parite Türkiye bazlı mıdır? Yoksa uluslararası parite ile aynı mıdır?

Türkiye paritesi ile Dünya paritesi ayrışma gösterebilir mi?

Saygılar

parite demek paraların birbirleri arasındaki değer şeyi. yani dünya için geçerli evet. türkiye paritesi falan yok yani. ancak doları bozup euro aldığın aracı kuruluşa göre bir oynama olacaktır. o da kesinlikle senin bu işlemden para kazanabileceğin düzeyde olmaz.

ancak arbitraj diye bir şey var onun için türk lirasını da işleme sokman gerek. atıyorum dolar burada 3.50 yunanistanda 1.05 yuro, yuro da türkiyede 3.70 diyelim

3.50 den 1 tane dolar aldık. çevirdik yuroya yunanistanda. etti mi 0,95 yuro? onu alıp türkiyeye getirdiğinde 3,515 falan etti. para kazandın. ancak işlem maliyetleri komisyon falan büyük batarsın reelde. bunu büyük bankalar falan otomatik olarak yapıyor. herkes yaptığı için üstte bahsettiğim rakamların hepsi dengeye geliyor falan filan.
  • tuzumkuru  (09.12.16 21:26:58 ~ 23:19:08)
Bunlar globaldir. Dedigin EURUSD diye gecer ve butun dunyada aynidir. Bizim "dolar ne kadar oldu" derken kullandigimiz parite USDTRYdir. Yani 1 dolar kac lira? Bu da butun dunyada aynidir. Bugun dominik cumhuriyetinde forex terminalindeki kisi 1 dolar kac para diye baktiginda bizimkiyle ayni fiyati gorur yani. Ulkeden ulkeye degismez bunlar. EURUSD 1.05 demek 1 dolar 1.05 euro ediyor demek, her yerde aynidir.

  • robokot  (09.12.16 22:11:15 ~ 22:11:37)