işe yeni başlayanların istifası?

merhaba. kız arkadaşım geçen hafta yeni bir işe başlamıştı. ama gerek işin stresinden gerek de mobbing yapan oç işverenler yüzünden harap oldu. ben de işten ayrılmasını istiyorum. yasal olarak ben önümüzdeki hafta yokum deme gibi bir hakkı var mıdır? nasıl oluyor bu işler.

bakınız: ihbar süresi

  • gogu delen adam  (07.12.16 21:35:51)
yasal olarak 2 ay deneme süresi var. iki taraf da keyfine göre sözleşmeyi iptal edebilir. yani sorunun cevabı evet.

yamuluyorsam düzeltsinler. emin değilim.
  • cokponcik  (07.12.16 21:36:01 ~ 21:36:53)
iş sözleşmesinde deneme süresi belirtildiyse (genelde 2 ay olur) direkt ayrılabilir. Böyle bir ibare yoksa 6 aya kadar olan çalışmalarda 2 haftalık ihbar süresi var.

edit: @cokponcik

yasal diyemeyiz. işveren deneme süresini koymakta serbest. yasa sadece üst sınırı 2 ay olarak belirliyor. toplu sözleşmelerde 4'e kadar uzatılır diyor. Yani iş sözleşmesinde deneme süresi 1 haftadır yazarsa bu geçerlidir. Hiçbir ibare yoksa deneme süresi de yok demektir. İşveren isterse 2 haftalık ihbar süresini kullandırmak isteyebilir. Çalışan çalışmak istemezse maaşının yarısını ödeyip direkt ayrılabilir.
  • himmet dayi  (07.12.16 21:37:55 ~ 21:40:31)