sizi üzen kişiyi alttan alma

diyelim bir insan evladı var, normalde pamuk gibi olmasına karşın arada bir anda öfkelenip gayet kırıcı olabiliyor. sonrasındaysa vakit geçtiğinde özür diliyor. ayrıca bunu engellemek aslında elinde de değil, nitekim önlemek için ilaç da kullanıyor. ne yapacağız yahu bu elemanı? eleman dediğim koca adam. öyle eş, koca falan meselesi değil, gayet arkadaşım ve ayrıca birlikte de çalışıyoruz bir süredir. arada ufak bir hatada kafayı yiyor adam. ben de dayanamayıp ağzıma geleni söylüyorum tabii. sonra da kendisine geliyor. ama sanki alttan almak, onun bunları bilinçli olarak yapmadığını düşünerek hoşgörü göstermek çok daha sağlıklı ve yapıcı bir hareket olacakmış gibi geliyor bana. yoksa grip bir insana öksürüyor diye tepki göstermeye benzer bir hal alır olay, o da tuhaf bence biraz. ne dersiniz?

şu beyin ne acayip şey yalnız ha.

Alttan alıp hoşgörü göstermek her ne kadar büyüklük olsa da karşı taraf için öfkesinin onaylanması anlamına geldiğinden bu davranış döngüsünü sürdürmeye teşvik edecektir. O yüzden yine onun öfkesini kontrol edemediğinin farkında olarak ama alttan almadan, yaptığının yanlış olduğunu hissettirerek tepki verilebilir.

  • avokado  (07.12.16 01:22:35)
@avokado, tabii ki yaptığının yanlış olduğunu anlatırım, o ayrı konu. alttan almak derken, onun sanki bilinçli olarak o şekilde davrandığını varsayarak sert bir karşılık vermektense farklı biçimde davranmaktan bahsediyorum.

  • philus  (07.12.16 01:24:27 ~ 01:26:51)
O zaman evet, sert bir karşılık vermemek daha sağlıklı olur ilişkiniz için bence.

  • avokado  (07.12.16 01:26:16)