maaş hakkında

duyuru ahalisi selam,

ben x firmasında yarı zamanlı bir işe başladım, haftanın 3 günü 8:30-5:30 arası orada çalışıyorum, ik ile ilk konuştuğumda maaşın asgari ücret üzerinden hesaplanacağı söylendi bana ve geçtimiz ayın maaşı bana biraz düşük geldi açıkçası, 588 lira yatmış hesabıma hesaplamayı ben yapamadım bi yardım etseniz süper olacak.

Şu an üniversite öğrencisiyim, benim bu şartlarda ne kadar maaş almam gerekiyor ? 1300 değil mi[edit], değilse neden değil ?

Not: bir sonraki iş günümde ik'ya da aynı soruyu yönelteceğim ama kafamı kurcalıyor bu durum.

edit: 1300 dediğim 5 gün giden bir işçinin alacağı maaş. yani bana 780 vermeleri gerekmiyor mu demeye çalışmıtım.

edit2: firma serbest bölgede.

1300 tl bir aylık ücret hocam. tam zamanalı (haftada 5 gün) çalışan ücreti. siz dediğinize göre 3 gün çalışıyormuşsunuz.

ne kadar maaş almanız gerek bilmiyorum ama 1300 tl almamanız normal.
  • sorularimicinfeykhesap  (04.12.16 15:07:16)
niye 1300 almadım demiyor bence.

bence az. 9saat 3 gün çalışıyosunuz

normal çalışanlar 9*6 çalışıyorsa bile sizinki en az 1300'ün yarısı olması gerekirdi.
ki AGİ filan var bir de yanılmıyorsam.
  • yoggi  (04.12.16 15:11:22)
aynen tam zamanlı aylık 1300 üzerinden hesaplanmıyor mu demeye çalışmıştım. yani 260 * 3 almam gerektiğini düşünüyordum da ben, o yüzden maaşı görünce biraz dumura uğradım

  • rastocasdelay  (04.12.16 15:14:54)
part time çalıştığın için acaba başka bir yerde de çalışıyor mu diye düşünüp agi yi hesaplamamışlar . muhasebeye durumu ilet . agi neden yok diye sor bir bakalım .
asgari ücret 1170 lira artı agi var 123 bekar için . sana agisiz maaşın yarısını vermişler . o ay tam çalıştığını düşünerek yazıyorum bunu . 30 gün eksiksiz çalıştın değil mi bu firmada

  • goldberg  (04.12.16 15:19:16)
@goldberg Evet eksiksiz gittim işe ancak haftada 3 gün gittiğim için toplamda 12 gün yapıyor, ayrıca 1170in yarısı 2,5 güne denk değil mi ben burada 3 gün çalışıyorum(27 saat) agiyi de sorayım salı günü

Bu arada firma serbest bölgede, bu bir şeyi değiştirir mi ?
  • rastocasdelay  (04.12.16 15:27:58 ~ 15:30:42)
27 saat yarıdan biraz fazla oluyor. Tam zamanlı çalışmadığın sürece saatten hesaplanır, o da haftalık 45 saat.

  • noluyo yaa  (04.12.16 15:55:49)
Aynı şekilde haftada 3 gün çalıştım neden 780 olmadıgını sorduğumda yarı zamanlı oldugun için 30a bölünür dediler.

  • jazzabel  (04.12.16 18:48:31)