Dolar bozdurunca para dışarı mı çıkmış oluyor?

Cahilliğimi mazur görün tam kafamda oturtamadım bu olayı.
Şimdi ben döviz bürosunda 500 dolar bozdurunca bu 500 dolar direk ülke dışına mı çıkmış oluyor? çıkmıyorsa "ülke ekonomisine" katkısı nasıl gerçekleşiyor?

Döviz bürosunun çalışma sistemini de kısaca anlatacak biri olursa sevinirim.

çıkmıyor ne alaka. sen dolar arzını arttırmış oluyorsun, böylece beklenen dolar fiyatının düşmesi. ama milyar dolarlar gerekiyor bunun için 300-500le olmaz. millet show peşinde olduğu için görüyoruz böyle hareketleri.

  • cekilmis gayfe  (03.12.16 16:45:46)
Ülke ekonomisine bi katkısı yok, ülke dışına da çıktığı yok. Normalde piyasada ne kadar çok dolar olursa doların değeri o kadar düşüyor ama bu çomarların bozdurduğu 100 dolarlarla olacak bi şey değil tabii.

  • angelus  (03.12.16 16:47:38)
5 dolar bile bozdurulsa önemlidir bu. sadece katilimin büyük olması gerekiyor. kar tanesi önemsiz gibi görünse de ancak yıgıldıkca çığ olur (ve önem kazanır)

  • 1adam  (03.12.16 17:05:13)
evet herkeste 500 dolar var çünkü.
etme cahille muhabbet küstürür demişler.

  • cekilmis gayfe  (03.12.16 17:23:21)
gerçekten cahille muhabbet küstürüyormuş asdfasdf tamam he dükkan kirasını bozdurursa dolar düşer. futbolcular da aldıklarını bozdursun çünkü hepsine dövizle ödeme yapılıyor. allahım sen büyüksün biraz akıl dağıtırsın umarım. amin

  • cekilmis gayfe  (03.12.16 18:31:07)
Dolar bozulunca paraya hic bir sey olmuyor. Basimizdakiler dahil hic kimse ekonominin nasil isledigini bilmedigi icin boyle islere giristiriyorlar insanlari. Bugun organik gerekcelerle degil (dolarin degersizlesecegini dusunmek) biri dedi diye organik olmayan sebeplerle para bozdurmak, parani yabanciya bedavaya vermektir.

Dolar alim satim icin cok fazla opsiyon var (doviz burosu, banka, forexp platformlari etc.) ama olay sonunda arz talebe gelir ve butun bu elektronik sistem basit hayal edilebilir bir sistemin elektronige donusturulmusudur.

Soyle hayal edilmeli:

Bir odada bir suru insan var. Bu insanlarin bir kisminda dolar var, bir kisminda TL var.

Dolarini 3.51 liraya satarim karsiliginda Tl alirim hemen diyen 50 kisi var diyelim. 3.52 den satarim gerekirse bekleyebilirim diyen 40 kisi var. 3.53 liraya satarim anca diyen 30 kisi var vs. bu boyle gidiyor.

Benzer sekilde Elimdeki her TLnin 3.51 tanesini 1 dolara satarim diyen insanlar var. Ondan daha az 3.50 tanesini satarim diyen var. 3.49 tanesini 1 dolar karsiliginda veririm diyenler var.

Bu insanlar bir arz talep dengesi olusturur.

Ornegin elindeki dolari 3.51 liraya satmak ve TL almak isteyenlerle Elindeki her 3.51 TLyi 1 dolara satmak isteyen kisiler eslesir ve alis veris yaparlar. Diyelim ki bu alisverisler gerceklesirken "3.51 lira verirsen sana 1 dolar veririm" diyen kisiler bitti ve sadece 3.52 lira karsiligi 1 dolar veririm diyen kisiler kaldi. Odada 3.52 lira karsiligi 1 dolar almaya biri razi olana kadar (kimse 3.51 e satmadigina gore) hic bir islem gerceklesmez. Sonunda biri razi olur ve 3.52 liraya 1 dolar alir.

Tebrikler! dolarin fiyati 3.52 lira oldu!

Bunun tam tersi de olabilir, 3.51 liraya dolar satan kisiler bitmez ama 3.51 liraya dolar alan kisiler bitebilir. Bu durumda dolarin fiyati duser.

Burada dikkat edilmesi gereken, DOLAR SATMA EYLEMI dolarin fiyatini dusurmez. Cunku her satilan dolar icin karsi tarafta TL satan biri vardir. Sen dolar satip TL aliyorsan, baskasinin sana TL satiyor olmasi lazim.

Mantik bu olsa her seyin fiyati ayni kalirdi. Durum oyle degil, arz talep dengesi yukarida anlattigim gibi.

Simdi bilmemkim dedi diye insanlar dolar bozdurmaya giderse, degerlenecegini dusundukleri bir seyi duygusal sebeplerden bozdurduklari anlamina gelir. Normalde bozmayacaklar, ama rasyonel olmamasina ragmen bozuyorlar anlamina gelir.

E elin yabancisi da haber izliyor olan biteni goruyor. Senin butun dolarini fiyatini ucuza elinden alir. Sen nasil olsa bozduracaksin. 3.51 den baslayarak fiyati dusure dusure BUTUN dolarini alir. Cunku bilir, o kadar dolari bir anlik gaza gelip bozdurduktan sonra gelecekte mecbur geri alacaksin? Satin aldigin kullandigin her sey dolar ile satiliyor sonucta yabanci mal.

Ne olur? Senin elindeki malin (dolarin) degerinden bagimsiz olarak satmaya razi oldugunu bildikleri icin elindeki dolari alir sana TL verirler. Hatta kendileri de yan kanaldan akin akin TL alir ve fiyati dusururler. Sen dersin ki "ooh ne guzel yaptigim eylem ise yariyor". Elindeki dolari dusen fiyattan ucuza alirlar.

Yarin sana verilen gazin etkisi gecer. Dolar lazim olur. TL verip dolar almaya gidersin (belki sen gitmezsin ama ithalatcin ihracatcin enerjini alan devlet vs. gider).

O zaman dusun bakalim sana kaca satarlar? Elindeki TL ile dolar almaya mecbur oldugunu (cogunu degerinin altina zaten sattigin icin) bilen kisi sana o dolari kaca satar? Dolarin fiyati o zaman o olur. Sen 4 de ben 5 diyeyim dayioglu 10 desin.

Iste boyle elini belli eder ekonomide duygusal kararlar verirsen adami oyle soyup sogana cevirirler.

OZET: "Ben bile bile degerli oldugunu ve degerlenecegini bildigim bir seyi duygusal sebeplerle buyuk miktarlarda satiyorum ve bunu da tum dunyaya ilan ediyorum" dersen dunyadaki butun spekulatorler "hay hay" der fiyati dusurur elinden ucuza alir ve ihtiyacin oldugunda ayni fiyata geri almak istediginde sana kucuk surprizler yapar. Fiyat ucar, hulog da "neden boyle oldu yav" diyerek kafasini kasir. KAsaba kurnazligiyla foreign exchange piyasasini manipule ettigini sanirsan gulunecek duruma dusersin boyle.
  • robokot  (03.12.16 20:24:00 ~ 20:31:00)
Bu bakış açısıyla arz-talep meselesinin ırzına geçmiş oldun, tebrikler.

  • smurfsmurfsmurf  (03.12.16 21:57:48)
mantik su: ahmet ben x fiyata satiyorum dolarimi diyor, mehmette diyorki ben x den daha dusuk fiyata satarim, elime daha cabuk para gecer. alicilar ahmeti sallamiyor artik cunku mehmet daha ucuza veriyor. noldu mehmet yuzunden dolarin fiyati dustu. sonrada hasan geldi ben mehmetten de ucuza satarim dedi. herkes hasandan almaya basladi. daha da dustu fiyat. boylece noluyor, bu 3 arakdas yuzunden piyasaya dolar pompalaniyor. bi yerde bi maldan coksa, o malin degeri duser, cunku isteyen azdir, satmaaya calisan coktur, rekabet olur. biyerde bisey azsa, almak isteyen coksa, satan azsa, rekabet satin alan insanlar arasinda olur ve fiyat yukselir. kisaca olay bu

  • bak bi  (03.12.16 22:00:52)
smurfsmurfsmurf bana mi diyorsun arz-talep meselesinin irzina gectin diye? cok merak ettim nesi tuhaf geldi. bu islemleri en transparan olarak gorebilecegin piyasa futures piyasasidir. forex de merkezi bir mercii yoktur retail traderlar kör calisir cogu yukarida acikladigim mekanizmayi bilmez. Ama futures trade edersen acarsin orderbook ve tape'i ve yukarida yazdigim islemlerin birebir bu sekilde gerceklestigini transparan sekilde gorebilirsin. Insanlarin belli fiyat seviyelerine koyduklari gercek ve tuzak emirlerden olusan bir piyasadir, ozelligi yukarida anlattigim seyin transparan olmasidir. senin farkli bir teorin varsa cok merak ettim gercekten...

Belki anlasilmamistir soyle bir surreal ornek vereyim... kendi cikarini dusunen 2 kisi dusunelim. Birinin elinde çaputlar oburunun elinde altinlar var. Bugun 1 altin almak icin 3 caput vermek zorundasin.

Elinde altin olan kisi diyor ki ben altinin degerli oldugunu ve degerlenecegini biliyorum. temel ihtiyac maddelerini almak icin de bu altina ihtiyacim olacak. fakat yine de duygusal sebeplerle elimde bol miktarda altini elden cikartip karsiliginda caput almak istiyorum, bunu kesin yapacam. burada kilit nokta, dunyada gecerli paranin altin olmasi (petrol icin, enerji gaz vs icin lazim en basinda), elinden cikaracak kisinin eninde sonunda ihtiyaclarini almak icin gelecekte elindeki caputlari tekrar altina cevirme mecburiyeti olmasi, ve bu eylemi deger kaygisiyla degil duygusal sebeplerle yapacagini butun dunyaya duyurmasi.

Elinde caput olan kisi kendi cikarini korumak icin ne yapar? "oo cok altin bozuyorsun yav arzin cok fazla caputa talep cok caput cok degerli oldu yav birden, sana 2 caput veririm 1 altin icin" Ama biliyor ki aslinda caput degerlenmedi, senin neden sattigini bildigi icin (bu normalde olmaz) senin oyununu yemis gibi yapar.

Demin 1 altinin degeri 3 caputtu, simdi 2 caput. caputun degeri "artti". Tirnak icinde yaziyorum.

Ama bu adam senin altinlari neden sattigini biliyor, deger kaygisiyla degil duygusal sebeplerle satiyorsun. Yarin tekrar caput verip altin alacagini biliyor.

Sana verilen gaz gecip de sen "abi sende altin vardi baya gecen satmistim sana, onlar lazim oldu, sana caput vereyim, sen bana altin ver 2 caputa 1 altin alis veris yapiyorduk hani ne guzel ben sana 2 caput vereyim sen bana altin ver" dedigin zaman o kisi ne der?

1 altin 4 caput. Isine gelirse.

Ne oldu? planin basina yikildi.

Caputu degerlendirmeye calisirken yaptigin manipulasyon GIZLI yapilirsa ise yarayaBILIR. Piyasalarda her gun her hafta yapilir. Hem FX de hem hisse senetlerinde. Suni olarak fiyati arttiran veya dusuren cepleri derin spekulatorler (Soros gibi tipler) bu isi yaparak cok para kazanir.

Ama bunu ancak gizli ve anonim bir sekilde yaparsin.

Bunu yaptigini dunyada 1 kisi bile bilse bu plan islemez, sadece zarar edersin, karsindaki yaptigini gorerek pozisyon alir, istedigin sonucun tersi olur. Butun dunyanin gozunun onunde yaparsan bunu yapan haric butun dunya senin zararindan nemalanir.

Acik acik insanlarin yapacagini bile bile "doviz satin" demek bu dovizini satan insanlari yabanci spekulatorlerin kucagina oturtmaktir bu sebeple. Aptal degil onlar da haber izliyor, ne yaptigini cok iyi biliyorlar.

Sen sonra ihtiyacin olacak bir seyi "ne olursa olsun bunun degeri dussun diye saticam" dersen karsindaki senden ucuza alir. Geri dondugunde sana pahaliya geri satar. Aradaki fark onun olur.

Bunu neden yaptigini bilmezse gizlice yaparsan bir ihtimal planin ise yarayabilir. Bizimki gibi acik acik yaparsan cok cok komik sonuclar dogurur. Gulmekten aglatir.
  • robokot  (03.12.16 22:45:43 ~ 23:15:09)