50 litrelik fıçı bira ne kadardır nereden temin edilir?

soru başlıkta. iyi geceler hepinize.

tamamiyle tahmini konuşacağım. sadece barlara özel satıyorlardır onları biracı şirketler. yani ruhsat muhsat olmadan tekil satılacağını sanmıyorum. ama tamamiyle uyduruyor da olabilerim.

  • cedric  (20.12.09 01:31:39)
fiyat konusunda bir bilgim yok ama genel distribütörlerden temin edilir. en yakın efes tuborg ya da sevdiğiniz bir yere giderek temin edebilirsiniz diye düşünüyorum

  • maresal jedi  (20.12.09 01:58:23)
aynen öyle birahane ruhsatı gerekli başka türlü alamazsın o dediğini ayrıca alsan bile onu karbonuydu, çeşmesiydi derken baya bi tuzlu gelir..

  • from brain to fingers  (20.12.09 02:03:22 ~ 02:03:57)
efes ile tuborg arasında fark bulunmakta ve efes tuborg ile kıyaslanınca daha seçici davranıyor fıçı ve birasını sattırması konusunda asıl konuya gelecek olursak. tuborg fıçı 150 tl civarında ayrıca fıçının depozito fiyatı var ortalama 20 30 arası. ayrıca tek başına fıçı bir işe yaramaz malesef. from brain to fingers'ın da dediği gibi çeşmesi var. ayrıca biranın o kadar soğuk akmasını sağlayan hava tüpünü de satın almanız gerekir ki bu da hayli masraflı olacaktır. ankarada yaşıyorsanız kişisel olarak gidip konuşup anlaşma sağlama ihtimaliniz olacak bir kaç yer söyleyebilirim.

  • knorbulyon  (20.12.09 04:01:13)
Merhaba.

Sadece fıçıyı alıp içerisinden birayı çıkartmanız mümkün değil. Neden diyeceksiniz.

Fıçının içerisindeki bira normalde sıcak vaziyette, önce üzerindeki kilidi kırıp ters vaziyete getirmeniz gerekir ki tek seferde bitirmelisiniz. Normal şartlarda birahane veya barlara verilen biralar tesis halinde kurulur. Yani soğutucu kısım olan serpantin, kule, fıçı üzerine monte edilen kilit kolu ve co2 tüpü. Bira, tüpten fıçı içerisine basılan co2'nin etkisi ile soğutucu serpantinde mevcut bulunan soğuk su içerisindeki kendine ait borulardan geçerken soğur ve kuleden bardağa alınır. düzeneğin çalışma şekli budur. Bir 50 lt'lik fıçıdan da 115 bardak (50cl) bira çıkar.

Sonuç olarak düzenek olmadan o fıçıdan bira çıkartamazsınız.
  • oligomer  (20.12.09 08:10:03)
e şöyle şeyler var pompa gibin:

cgi.ebay.com

fıçıyı da buz dolu birşeyin içine oturttunmuydu olmaz mı?

bir keresinde de ben o fıçının üzerindeki buton gibi şey e anahtarla bastırmıştım gayet üzerime başıma fışkırmıştı bira...

hatta içmeden iki gün önce buz dolabının raflarını çıkarıp içine koysan fıçıyı soğumaz mı ki?
  • metox  (20.12.09 12:48:26 ~ 12:54:07)
allah seni inandırsın geçen gün ben de aynı seyi düşünmüştüm. acaba böyle 50litrelik fıçı daha hesaplı olmaz mı diye. fakat arkaşlar mantıklı seylerden bahsetmişler, ucuz olacağına aksine pahalı bile olablir. bence en iyisi bursa metro gibi yerlerden gidip toptan şişeyle falan almak sanırsam

  • takus5  (20.12.09 14:59:45)