Pasaportsuz Seyahat

Bir schengen ülkesinden bir başkasına gitmek istiyoruz ama pasaportumuz başka bir ülkenin konsolosluğunda. Pasaportun fotokopisi ve bulunulan ülkenin vize sayfasının kopyası da elimizde. Fotoğraflı bir kimlik ve bu kopyaları yanımıza alarak seyahat edebilir miyiz? Gerçi son iki seferdir pasaporta bakmadan biniç kartı okutup geçiriyorlar ama Pasaportun da konsoloslukta olduğuna dair bir belge göstersek mesela olur mu? Teşekkürler

edemezsiniz.

kesin cevap. "giderim ben yeaa" derseniz ve polis idealist çıkarsa güzelce soluğu nezarethanede alırsınız.
  • kurnaz  (29.11.16 19:38:50)
senin aklın alıyor mu fotokopiyle uçağa binmeyi? denemesi bedava gerçi

  • cekilmis gayfe  (29.11.16 19:53:33)
ben yeşil pasaportla şengen ülkeleri arasındaki yolculuklarımda bile vizem yok diye bekletildim defalarca hem kontuarda hem de uçağın kapısında. pasaportun fotokopisiyle falan mümkün değil, illa ki bir kontrol eden olur..

  • nrmnm  (29.11.16 19:57:11)
oturum iznim olmasına ragmen pasaportuma bakıldı ucaga binerken hep. ha trenle gidersen olur bence.

  • slalom  (29.11.16 20:10:54)
Hayir. Pasaport seyahat belgesidir, o olmadan gezemezsiniz.

Trene de binemezsiniz.
Bi kontrol olursa nezarette bulursunuz kendinizi.

Kurnaz'in cevabi kesin.
  • kuehles blondes  (29.11.16 20:24:54)
Aklım alsa bir denerdim aslında. Konsolosluktaki kadın bu fotokopi ve pasaportun konsoloslukta olduğuna dair belgeyle gidip o seyahat için geçici seyahat belgesi alabileceğimi söyledi. Peki bu doğru mu?

  • chipie  (29.11.16 22:06:30)
Hocam ben otobüs ile Çek Cum. - Avusturya arası seyahat ettim, kimse birşey sormadı kimlik, pasaport vb. ancak alınacak risk değil bu. Şu ortamda akşam yemeğe çıkarken pasaportumu yanıma alırım.

  • Lethe  (29.11.16 22:32:09)
@lethe karayolunda kontrol olmuyor genelde. ben uçağa binerken adam pasaporta bakmakla yetinmedi, eliyle şengen vizesini okşadı kabartması var mı diye. uçak şengen içiydi bu arada.

  • cekilmis gayfe  (29.11.16 22:54:14)
hollanda-almanya arasini belediye otobüsü (evet belediye otobusu) ile geçerken, sınırda kontrol oldu. saat 23 civarıydı.

  • helenart  (29.11.16 23:45:47)
Hepinize teşekkür ediyorum hiç bu işe girişmiyorum

  • chipie  (30.11.16 02:59:55)