Akademide maaslar

Bi konuda gördüm demin, arastırma görevlileri 3900-4000 bandında alıyor denmiş.O zaman yard.doclar ve docentler ne kadar alıyor yahu? 5-6 bin falan mı? Yüksek geldi biraz, hakkıyla yapana helali hoş olsun tabi de.Mesela bounda yar soç kac alıyordur?

proflar 6 bin civarı diye biliyorum, yar. doç.lar 4800 falandır, doçlar 5 vardır. dil tazminatı falan arttırıyor. doğuya gittikçe artıyor, döner sermayeleri olanlar var vs.

bir de akademik teşvik var ki aylık 300'e falan çıkabiliyor.
  • passion rules the game  (25.11.16 16:20:38 ~ 16:23:09)
araştırma görevlisi:3900
prof: 6800

arayı doldur işte
  • lancelot du lac  (25.11.16 16:26:13)
Araştırma görevlisi dedikleri bölümdeki asistanlar mı ya? Onlarsa yuh.

  • basubadelmevt  (25.11.16 16:28:56)
adamlar sabah 8 akşam 8 çalışıyor yahu niye yuh. doçentin profun ayak işlerini de yapıyor.

4bin tl para mı allah aşkına. vasıfsız gündelikçi kadın 150-200 tl alıyor.
  • lancelot du lac  (25.11.16 16:33:56)
Bizim okuldakiler bi bok yapmıordu arkadasım,ortamı bilirim az cok.Evet onlara göre yüksek para Türkiye sartlarında.

  • basubadelmevt  (25.11.16 16:35:23)
ben bir kolejde öğretmenim. okuldan haftada 16 saat derse girip 4500 tl alıyorum. özel dersten de 2000-2500 arası geliyor. senin mantığınla ben de bir bok yapmıyorum mesela.

bu adamlar 20 sene okumuş, akademideki herkesin arkasını topluyor. hafta sonu bile çoğunlukla okuldalar. bi bok yapmasa günde 12 saat oturuyor orada.

türkiye'de hangi vasıflı çalışan 3000'den az alıyor ki?
  • lancelot du lac  (25.11.16 16:41:28 ~ 16:42:06)
memurunyeri.com

Bounda'da burda yazan. Devlette değişmez maaşlar okuldan okula.

Tabi burada yazanlar minimum maaş. Hocalar ek ders ücretidir, ikinci öğretim ders ücretidir, sınav ücretidir, yaz okulunda ders verirlerse onun ücretidir falan filan bi ton ek ödeme de alıyorlar.
  • buff  (25.11.16 16:44:18 ~ 16:46:07)
Ben bizim bölümdeki araştırma görevlilerinden çok memnunum. Bazıları gerçekten çok zeki. Bizim zor geçtiğimiz dersleri deftere, kitaba bakmadan su gibi anlatıyorlar. Onun yanında kısa sınavları okumak, ödevleri okumak, deney yapmak, deney raporlarını okumak gibi oldukça sıkıntılı işlerle de uğraşıyorlar. Bu kadar işten fırsat bulup akademik çalışma yapabilene helal olsun. Profesörlerin işlerini yapma konusunda da haklılar. Bizim fizik hocamız asistanını bilmem kaç yüz metre uzaktaki ATM'ye para çekmek/yatırmak için yolluyordu.

  • dissendium  (25.11.16 16:52:57)
@lancelot türkiyede hangi vasıflı çalışan 3000den az alıyor ki deme rica edicem günümüz şartlarında. Teklif edilen maaşlar içler acısı hem de gayet vasıflı kişilere. Asgariden yatan sigortalar vs.
En son devlet yine seçim hatrına akademik zaman yaptı davut oğlunun zamanında o yüzden maaşlarda iyileşmeler oldu, eskiden bu kadar iyi değildi. Ama şimdi düşünülünce hiç fena değil. Fazla demiyorum daha fazla alsınlar ama keşke herkes böyle alsa. iyi okullardan 2-3 yabancı dille, donanımla mezun olanlara teklif edilen maaşlar piyasa için komik.
Özel okulda 16 saate o kadar para veriyorlar mı şaşırdım ama devlette öğretmen ek derslerle 4000 alıyor, ömründe en fazla o kadar alır o ayrı, özel ders de veiyorsa para güzel oluyor. Diğerleri piyasada eziliyor.
  • limoncello  (25.11.16 16:53:14)
tanıdığım onlarca akademisyen 9'da başlayıp 4-5 gibi gidiyor. prof gittikten sonra onlar da gidiyorlar. 12 saati hiç duymadım.

soruya cevap ise verilmiş.
  • kupigometa  (25.11.16 16:56:56)
hakkıyla araştırma görevlisi olmuş, hali hazırda doktora yapan ve doktora bittikten sonra okuldan atılacak 50d li bir araştırma görevlisiyim.
istanbul'da yaşıyorum. ev kira. kendi kazancım ile ev alma gibi bir hayalim yok, olamaz da şu durumda.
mesleğim başarı odaklı bir meslek. bir şekilde akademik alanda üretken olmam lazım ki bu işi doktora sonrasında da devam ettirebileyim.

yani yan gelip yatmam söz konusu olamaz. geleceğim belirsiz.

giriş çıkış saatinden bahsedilmiş. geç gelip erken çıktığım da oluyor erken gelip çok geç çıktığım da. mesai kavramımız yok. iş işte kalmıyor, eve gidip çalışmaya, öğrenmeye devam ediyorum. benim işim bu çünkü. ama derseniz ki dünyayı mı kurtarıyorum? hayır. protonları çarpıştırıp çarpıştırıp nobele aday olmak için mi uğraşıyorsun? hayır.

ben bana verilen ne görev varsa yapıyorum. üstüne de kendimi geliştirmek için okuyorum, anlamaya kavramaya çalışıyorum ki bunları öğrencilere doğru bir şekilde aktarabileyim.

4000 tl yerine 2000 tl alsam daha mutlu olurdunuz di mi?
  • astronom olmak isteyen makina muhendisi  (25.11.16 17:17:11)
Maaşlar fazla değil. Önemli olan akademideki torpil sistemini sona erdirmek. Bu da nasıl olur derseniz, bana kalırsa tek bir yolu var; dünyanın hatırı sayılır üniversitelerinin kadrolarında yer alan hocalardan oluşan tarafsız ve bağımsız bir jürinin Türkiyedeki akademik kadro alımlarını gerçekleştirmesi şeklinde olur. O jürinin önüne çıkacak olanların merkezi bir sınavla on elemesi yapılabilir. Geçtiğimiz günlerde, iktidar partisinin gençlik kollarında bulunan bir zat'in "sen mülakati bana birak" diyerek pis pis sirittigina şahit oldum. "Seçim çalışmasına katılanlara akademik kadro verdik" şeklinde açıklaması var bir il yöneticisinin, google dan arama yaparsanız haberi görürsünüz. Bu pespayeligi ancak yurtdışından oluşturulacak bir jüri ile biraz olsun yatistirabilirsiniz. Böyle bir sisteme geçilirse belki bir 5-10 yıl sonra bir şeyler düzelmis olur.

  • sfteses  (25.11.16 17:20:36 ~ 20:24:33)
alıyolar kardeşim hak ediyolar da hasetinizden geberin.
çürük elma olunca tüm sepeti çöpe atın.
daha fazla kazanırlar hasetinden çatlayan adamlarda bakar kalır umarım.
  • basond  (25.11.16 17:21:58)
ben öyp ile girdim içim rahat ama akademiyi diğer sektörle karşılaştırmak yersiz.

aklıma şu picasso'ya atfedilen şu 30 yıl + 5 dakika kısmı geldi. o aşamaya gelebilmek için bol bol sınav, ortalama, uykusuz gece, emek var...
  • passion rules the game  (25.11.16 17:23:59)
Hep beraber hepimiz daha iyi maas diyeceginize yine "akademisyenler yan gelip yatarak kazaniyolar o zaman kazanmasin"cilar gelmis.

Bence de trde cogu cop, ogretmenler de hatta. Ama kendi maasinin artmasini istemekle baskasininkinin dusurulmesini istemek arasinda niyet farki var.
  • kuehles blondes  (25.11.16 17:28:00)
Akademisyen adam ne kadar almalı, 2000₺ filan mı? Zaten bu malca kafa yapısı yüzünden ülke 1500₺'ye çalışan mühendis, avukat mimarla dolu.

  • KaraSakall  (25.11.16 22:16:35 ~ 22:17:40)
Aylardır odama girip oturamuyorum. Öğrenci laboratuvar hazırlıkları, 7 grup öğrenci laboratuvarı, sınav soruları, tez, bilimsel çalışmalar, cihazların bakımı sorunların çözümü, rutin hasta testleri çalışmak, hasta sonuçları girmek, hocaların bitmek bilmez işleri... 50d kadrosu doktora bitince kadro bitiyor yani. Maaş performans eğitim ödeneği 5800 civarı değişiyor.

  • intihar etsem de kendime gelsem  (26.11.16 12:57:07)
herkes devletten bahsetmiş ama özelde durum daha farklı.

devlette araştırma görevlisi 3900 iken özelde 2400-2500 civarında.
Fakat tam tersi devlette yarddoç da 4500 falan galiba, doçentler profesörler falan da 7binden fazla almıyor galiba.

Özelde doçent olup 8-10bin alan var. Profesör olup daha fazla alan da vardır eminim. Yani arşatırma görevlisiyken devlet avantajlıyken(maaş olarak) sonrasında pazarlığına ve kariyerine bağlı olarak özel çok daha iyi. (ha devlette bazı hocalar okula bile uğramıyor doğru düzgün, öyle para alacaksan 6000 lira çok iyi tabii. Özelde giriş-çıkışlar kartla kontrol ediliyor mesela)
  • rodriguez2  (26.11.16 13:43:54)