duyuruda yayınlanan yüksek lisans/doktora anketleri

çok fazla görünmese de eskisi kadar, aklımda hep yer eden bir konu bu.
ne kadar bilimseller sizce?
yani yüksek saha maliyetinden kurtulmak için enfes bir yol ancak ben şahsen tezimi "ne idiğü belirsiz" veri kaynağıyla yazsam içime hiç sinmezdi gibime geliyor. bu arkadaşların nasıl siniyor? ben mi abartıyorum mevzuyu?
tamam örneklem sayısı yüksek oluyordur ancak yine de kolayca manipüle edilebilirler bu anketler. bin tane kontrol de koysalar sağlıklı bir data değil ellerindeki.

yapacak pek bir sey yok :) 50 100 kisi soylenince ulasilmasi cok kolay gibi geliyor ama o anketleri yaparken 50 kisiyi bulmak o kadar zor ki, insan nereye ulasabilirsem kardir diyor.

ufak tefek kontrollerle saglanmaya calisiliyor. tutarli olmayan cevaplari hesaba katmiyoruz.

ben de burda anket paylastim, guzel donus de aldim. hala daha eger bi anket gorursem cevaplamaya calisirim.
  • fakyoras  (24.11.16 20:56:53 ~ 20:57:00)
bizim yaptığımız deney bizzat video izlettirip stroop yapılmasını gerektiriyor, ve yüz yüze 1.5 ayda 100 kişiyi ancak bulabildik.
inanın, sadece anket yapıp geçebileceğim bir şey olsaydı, hiç düşünmez koyardım. gerekli eleme zaten yapılır, tutarsız ve baştan savma görünenler dataya dahil edilmez vs.
yapacak bi şey yok, insanlar bir karşılığı olmadan hiçbir şey yapmıyorlar. binlerce öğrencinin olduğu bir okulda 100 kişiyi yalvararak topladık :/
  • bir nick var benden iceri  (24.11.16 21:05:01)
Türkiyede anket istatistik insan gözlemeli deneyler vb komple yalan zaten.

Koca koca profesörlerin tıp alanında yaptıkları araştırmalar için 10 sayısının yanına 0 eklediklerini, 70-80 vaka analizi raporunun 50 tanesini sallayıp kendilerinin yazdığını ve bunu sunduklarını bunlarında bilimsel(!) dergilerde yer aldığını vb biliyorum. (Türkiyede tabii)

O yüzden prof böyleyse öğrenci ne yapsın.
  • KaraSakall  (24.11.16 21:23:33)
@şubatsonrasi, hocam kaynak var mi bildigin anlamli fark olmadigina dair?

  • lucky strike  (25.11.16 17:26:08)