Bu psikolojik etkinin adi ne?

selam,

2 insan arasinda bir komunikasyon olayi var diyelim. Bir tarafin bu komunikasyon turune gore bariz bir engeli var. Mesela ana dilini konusmuyor, ya da bir spor olayi var ama bir tarafin fiziksel sakatligi var vs vs..

Bu durumda engeli olmayan taraf, engeli olan tarafa aciyip, merhamet gosteriyor ve en iyi performansini bilerek sergilemiyor.

Ornek 1: Satici-alici iliskisi. Satici anadilini konusmuyor, alici ise konusuyor. Alici bu durumda saticinin zorlandigini gorup, normal durumda sorabilecegi zor sorulari soramiyor, cunku karsisindaki insanin bir engeli oldugunu dusunup ona aciyor.

Ornek 2: Bir yetiskin ile bir cocuk futbol oynuyor. Yetiskin fiziksel olarak daha guclu oldugu icin cocuga karsi en iyi oyununu gostermiyor.

Bu psikolojik etkinin bilimsel adi ne?

tesekkurler

Pardon ekleniyorum, mesela toplu derste insanlar bişey öğreniyor, geride kalan biri var. O kendini "yapamayan tek kişi" olarak görmesin diye, bir diğeri, yapabilecekken tam performans sergilemiyor. Bu durum da böyle bişi gibi dimi?

  • neynep  (23.11.16 12:04:11)
(bkz: altruizm)

  • e haliyle  (23.11.16 12:52:37)
@neynep o da olabilir ama genel olarak ikili iliskiler de olur bu olay. mesela bir dilenci para istemek icin yanassa cogu insan "kibarca" reddeder. Direk ana avrat küfretmez, cunku zaten dilencidir ve zor bir hayati vardir, bir de sozlerimizle hayati ona daha da zehir etmeyiz. gibisinden.

@e haliyle: evet bu olabilir sanki.

baska daha bilimsel bir ad var mi?
  • gerard  (23.11.16 13:20:59)
sorunuza yanıt değil ama belki buradan bir yerlere ulaşırsınız:
(bkz: ayna nöronlar)

  • anonim yazar  (23.11.16 13:45:46)