Eskişehir vs Ankara

Hangisinde ömür boyu yaşardınız? Eskişehirliyim.

Eskte maaşınız 4k civarı olacak. Enflasyon oranında falan artıcak(kit mühendislik)
Ankarada 4k(belki de 5-6) ile başlayacaksınız ileride 5 6 7 8 de olabilir. 4te de kalabilir.(uzman yardımcılığı)

Eskisehir

Ankara'ya gore daha yasanilabilir daha gerilimsiz geliyor. Ki Eskisehir icin 4k iyi bir maas bence.

Not: Eskisehirliyim
  • yuzır  (22.11.16 23:20:30)
^Comfort zoneum eskişehir. Çıkayım mı artık?

Trafik keşmekeşten pek hoşlanmıyorum bu arada.
  • glamdr1ng  (22.11.16 23:20:44)
direk iş ve maaşa göre karar verirdim. trenle 75 dk mesafedeki yerler sonuçta.

  • axl  (22.11.16 22:38:26)
eskişeer.

  • zgrydn  (22.11.16 23:00:27)
eskişehirliyim. 4k iyi maaş, kesinlikle ankara'ya gitmezdim. tabi ben küçük ve cıvıl cıvıl şehir seviyorum, ondan.

  • sanguine mcqaer  (22.11.16 23:01:47)
eskişehir derim

  • MtKrt  (22.11.16 23:09:24)
Geçen bir duyuruda "Türkiye'nin en yaşanır şehrini Eskişehir görüyorum." demiştim. Yine aynı şeyi diyorum.

  • Lethe  (22.11.16 23:26:54)
Ben 5 sene Eskişehirde üni hayatından sonra Ankaraya geldim zaten burada doğup büyümüştüm. Eskişehirdeyken arkadaşlar ortam falan çok iyidi o zaman sorsan kesin es es derdim fakat geçen gün gittim sanki çok boş geldi bana bir özelliği kalmamış gibiydi. Bana göre ortamdı orayı güzel yapan, Ankarada da çok bişi yok ama başkent işte imkanlar falan hep daha fazla.

  • gozu acik sevisen yahudi  (22.11.16 23:36:18)
ankara. canım eskişehire gitmek istediğinde de binerim trene 1 saat 15 dk sonra oradayım.

  • tosunpasa  (22.11.16 23:38:43)
ankara derdim. paran varsa ankarada hayat guzel cunku. ayrica eskisehir'in gelecek yillarini hic iyi gormuyorum. sehir ici habire trafik var ve yollarin genislemesi de mumkun degil. merkez acayip karisacak.
dogma buyume eskisehirliyim, son 6 senemi de ankarada gecirdim.

  • jedilance  (22.11.16 23:39:08)
Kesinlikle eskisehir.
Istanbulda yasadim. Ankarada yasamaktayim. Eskisehire haftada iki gun gidiyorum. Eskisehir yorucu olmayan bir kent. Istanbulda ise gidip gelmek icin 2 saat yolda zaman geciriyorsunuz. Ankarada da is cikislari vs cile. Trafik sikinti. Insanlar farkli farkli... dilencisi susu busu... iyi kopugu... ama eses oyle degil. Derli toplu... bir saat icinde uyanip hazirlanip ise gidebiliyorsunuz. Eskisehiri yasanbilir olarak nitelendiriyorum. Insani medeni, hayat genel anlamda ucuz. Parani esesde kazan, ye ic, arada gezmek icin her yere yakin.

  • nax  (22.11.16 23:51:06)
ankaralıyim. ankara'ya aşığım.
16 yıl eskisehirde yaşadım ve calistim. ankarada olmayı istemedim. cunku ankaranin her adımı çile.

şimdi başka bir yerdeyim. ankara'ya dönme şansım var. ben eskişehir için uğraşıyorum. daha az maaş alacak ve lira verecek olmama rağmen. ailem arkadaşlarım ankarada ama ben eskişehire dönmek istiyorum. bebeğim var. eskisehirde büyüsün.
  • balik kraker  (22.11.16 23:55:00)
doğma büyüme ankaralıyım, eskişehire taşınalı yaklaşık 5 yıl oldu. maddi imkan açısından, kesinlikle eskişehir. 4k burası için iyi bir maaş, ankara için aynı şeyi söyleyemem. biraz küçük ama ortamın varsa hiç sıkmıyor seni bu durum, herşey var çünkü. insanı da daha modern geliyor bana ankaraya göre. bazen gidiyorum ankaraya, biyerden biyere gidene kadar canım çıkıyor, bu yolu eskişehirde yapsam etrafında iki tur dönerdim diyorum. yalnız büyüyen trafik sorunu hakkında katılıyorum diğer arkadaşlara. ışıkları insanı biraz delirtiyor. ha bi de biraz soğuk..

ama sonuç eskişehir.
  • jonestown  (22.11.16 23:55:39 ~ 23:57:40)
Eskişehir diyorum.Ulaşım, sosyal ve kültürel olarak Ankara'dan aşağı kalır yanı yok.
Her yere trenle veya araçla gitmesi kolay bir yer.En önemlisi Eskişehirliyim diyorsunuz kendi memleketinizde kazandığınız 4k Ankarada kazandığınız 5kdan iyidir.Farklı bir şehirde çalışan birisi olarak söylüyorum.

  • murtiii  (23.11.16 00:08:46 ~ 00:09:13)
eskişehir romantikliğiniz beni öldürecek.
eskişehirde bi bok yok. saçma sapan havuz yapıp adını plaj koymuşlar adfasdf ankarada olsa 40 yıl dalga geçerdiniz. eskişehirde olunca vaaayyy oldu. en basit uçağa binecek olsan ankaraya geleceksin. eskişehir bildiğin köy. her yer tantunici saçma sapan bi memleket.

  • cekilmis gayfe  (23.11.16 00:18:25 ~ 00:18:58)
Ankara. Eskişehir çalışma ortamı leş. Firmalar sallantıda. Genelde kendini geliştirme imkanın olmuyor.

Eskişehir'de öğrenci değilsen yaşamak bildiğin eziyet.

Ankara iş güç için çok daha iyi. Paran varsa Ankara çok rahat bir hayat sunuyor.
  • babilbaligi  (23.11.16 08:41:05)