çekirdek aileden bahsederken iyelik eki kullanmamak

Arkadaşlarımın uyarısıyla benim de dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istiyorum. Çekirdek ailemden biriyle yine çekirdek ailemden biri hakkında konuşuyorsam iyelik eki kullanmıyorum, iyelik ekini sadece ailem dışındaki insanlarla ailemden bahsederken kullanıyorum. Örnek diyaloglarla açıklamam gerekirse:

Annem: Neredesin?
Ben: Abladayım.

Arkadaşım: Neredesin?
Ben: Ablamdayım.

Sizin çevrenizde de bu şekilde kullanan var mı? Doğulularda yaygın olduğunu söyledi bir arkadaşım. Sizin denk geldikleriniz nerelilerdi?

Teşekkürler.

Jüpiterli birinden duymuştum.

  • dissendium  (19.11.16 22:38:02)
hep 2. şekilde kullandım, ilk şekilde konuşanı da ilk defa duyuyorum. (doğuluyum)

  • doxanikee  (19.11.16 22:39:11)
ben de sıklıkla doğulularda denk geliyorum aynı kullanıma.

  • fragile lady  (19.11.16 22:41:04)
böyle bir şeyi ilk defa duydum.

  • ruhen hastayim ben  (19.11.16 22:41:20 ~ 22:41:44)
diyarbakırlılarda denk geldim.

  • bbhkeydefe  (19.11.16 22:42:23)
Bunu ben hatay iskenderun tarafindan arkadaslarimin hepsinde duydum. Cok garip gelmisti. Bir tane de malatyali arkadasim bu sekilde konusuyor. Babaya söyledim anneyle konustum falan gibi. Ama dediginiz gibi kendi ailesi icinde bu sekilde. Disariya degil. Ama kulağa hiç hoş gelmiyor ya.

  • aquarium  (19.11.16 22:42:24 ~ 22:44:53)
doğu şivesiyle konuşan insanlarda denk geldim ama aileden olmadığıma göre sadece aile içinde değil diğer kişilerle de öyle konuşuyor benim gördüklerim.

  • nrmnm  (19.11.16 22:54:43)
doğulu arkadaslarim genelde bu şekilde kullanıyorlar. bana da garip geliyor.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (19.11.16 23:24:17)
ben erzincanlılarda denk gelmiştim. çocuk kardeşine anneye söylicem seni diyordu.

  • black mamba  (19.11.16 23:25:42)
ben böyleyim ve doğulu değilim çünkü bebekken ikiz kardeşimle bize sürekli anne geldi baba gittiler, dedeler geldi vs. şeklinde öğretmişler kendi aramızda biz de böyle konuşuyoruz, ikiz kardeşim de aynı böyle
edit: istanbulluyuz bayağı bir kuşak, kardeşimin kız arkadaşına da başta garip gelmiş böyle konuşmamız ama bizce normal

  • limoncello  (19.11.16 23:26:17 ~ 23:28:54)
yok, ilk kez duyuyorum. gayet tuhaf. ben de doğulular da gördüm.

  • ya ben lan neyse  (19.11.16 23:27:35)
bana da öbür türlüsü garip geliyor çünkü benim için anne ve baba onlar; mesela aile içinde konuşuyoruz.
Anneye söyledin mi, babayı arasana, dedelere gidelim mi, anneanne nasıl gibi gibi...

  • limoncello  (19.11.16 23:39:14)
ben de doğuda büyüdüm ve evet doğulular böyle konuşuyor. bunca yıldır her duyduğumda garipsiyorum

  • paintov  (20.11.16 00:30:06)
Annem.nerede.diye.sormam.anne.nerede.baba geldi mi.derim. turkiyenin en medeni bati ucunda.buyudum. ama benim de.kurt.komsularim vardi.

  • thewizardofearthsea  (20.11.16 00:41:21)
Diyarbakırlı bir arkadaşım da böyle konuşurdu. Hatta teyze nasıl, hala geldi mi vs. isimlerini de hiç kullanmazdı.
Kulak tırmalayıcı bence.

  • megalomaniac  (20.11.16 00:44:27)