Başlık engellemenin nesi sansür ya?

özellikle buna sansür diyen insanlara soruyorum:

bunun nesi sansür?

yazı yazmasını engellemek veya yazdıklarını silmek sansürdür.
ama yazdıklarını görmemek niye sansür?

eve dini kitap almama kararı almak mesela, bu bir sansür mü? kitaplığımda, "fantastik roman görmek istemiyorum" diyerek eksinlikle ve kesinlikle o romanları kitaplığıma koymamak, okumamak, görmemek, bakmamak sansür mü mesela?

değilse, bir kişinin yazdıklarını görmek istememek niye sansür?

twitterda 1 milyar kullanıcı var, takip etmediklerinizin yazdıklarını görmüyorsunuz.
o zaman sansürcü müsünüz mesela?

yeni akit gazetesinin sayfasını açmamak sansür mü?

eğer ekşisözlük kendi timelıne ımızı oluşturduğumuz bir mecra olsaydı zaten başlık engellemeye gerek olmayacaktı.
ancak ekşisözlüğün sol frame'inde her an gözümüzün içine sokulan şeyleri görmek istememek niye sansür?

açıklayın bana mantıklı bir açıklama bekliyorum.

bence sırf yazar başlıkları değil, direkt başlık engelleme de olmalı ayrıca.
örneğin; diri diri kesilen köpek isimli başlığı görmek istemiyorum şuan, gördükçe aklıma geliyor ve üzülüyorum. başlık silinsin demiyorum, görmemi engelleyin diyorum. BU DA MI SANSÜR?

degil. haklisin.

  • baldur2  (16.11.16 13:42:22)
Sansür goy goyu yapanların da çoğunun derdi ortamı trollemek zaten.

  • arnold schwarzeneger  (16.11.16 13:44:24)
umarım tek tek başlıklara da açılır bu mesele.

mesela şu köpek öldürme başlığını görmek istemiyorum ama arkadaşı da engellemek istemiyorum, neticede troll değil. bunu da çözebilirlerse süper olur.

bu arada bol bol engelleyin trolleri arkadaşlar. başlıklarına entryler girilmedikçe iyice kudursunlar.
  • tchuck  (16.11.16 13:45:20)
Sansür müdür değil midir bilmem ama bence yarardan çok zararı olacak. Nasıl?

Adam başlık girecek sen engelleyeceksin, adam atıyorum ertesi gün gündemle alakalı önemli başka bir başlık açacak sen görmeyeceksin. Hatta kılığına bile yapabilir yani.

Mesela bir futbol maçının başlığını bu trollerden biri açıyor düşünsene. Sen de bir futbol seversin.

Başlığı göremeyince sen açacaksın , seni göremeyen başka açacak aman sabahlar olmasın.

Sol framede gözükmesi niye bu kadar rahat ediyor insanları hakikaten anlamıyorum. Tıklama geç git.

Mallar şeysini de hiç kullanmadım şu ana kadar. O bile gereksiz. Hadi mesaj atmasını bloklayabilirsin adam seni taciz ediyordur belki ama gerisi bana kalırsa ego mastürbasyonu.
  • syozkn  (16.11.16 14:37:01)
ben bazen sırf canım sıkıldığı için trol avına çıkıyorum 10-15 kişi engellemeden de durmuyorum. başlık engellemek de yazar engellemek de sansür falan değil saçmalıyor o insanlar. sansür dediğiniz trolleri engelleyip huzura kavuşmaksa da biz en büyük sansürcüyüz eyyyyyyy troller.

  • golgi aygıtı  (16.11.16 14:42:07)
yahu tıklama geç git ne demek? sol frame'in %80i troll başlığından oluşuyor. görmek istemiyorum orayı bu benim hakkım. bu kadar basit. bunun adı sansür de değil, karışıklık da değil.

50 tane maç başlığı açılırsa, ona dair de biz çözüm bulunur illa kii
  • tchuck  (16.11.16 14:42:27)
Ben hakkın değil demiyorum fikrimi söylüyorum. bu başlığı bir daha görmeyeyim olayı mantıklı ki vardı galiba zaten. Açtığında senin işine yaramayan başlığı sallayıp geçebilirsin bana kalırsa. Bir gün gelip ki bu her gün olacak aşağı yukarı sözlüğün yarısında troll listesinde olan bir adam örneğin dudayeva olsun 15 Temmuz darbesi gibi başlığını açarsa ve sözlüğün yarısı da bunu görmezse ortam fazlasıyla şenlenir diyorum.

Bence sözlük mantığına biraz ters.

Tüm bunları ne daha önce birini engelleyen ne de birinin beni engellediğini sanmayan biri olarak söylüyorum.
Troll olsam her gün gidip o günün top topik olacak başlığını kapmaya oynardım ben mesela :)
  • syozkn  (16.11.16 14:52:19)
Telefondan yazıyorum bozuk türkçeyi idare edin bu arada :)

  • syozkn  (16.11.16 14:53:39)
konuya uzağım ama senin anlatışından yola çıkacağım: kişinin bir içeriği okumayı tercih etmemesiyle içeriğin 3. bir kişi ya da otorite tarafından engellenmesi farklı mevzular, o açıdan yaptığın kıyaslama hatalı. bir içeriğin okunmasını engellemek de sansürdür (içeriğin ne olduğundan bağımsız bir konu bu). piyasadan toplatılan kitaplar imha edilmezse ortada sansür yok mu diyeceğiz? saçma.

bence yapılması gereken şey trollükle provokatörlüğün tanımının yapılması ve organize trollüğün tespiti.
  • zgrydn  (16.11.16 14:57:52)
@zgrydn,

iyi de, 3. bir kişi engellemiyor ki başlığı okumamızı?

ben bu adamın başlıklarını görmeyeceğim diyorum. kendi okumamı kendim engelliyoum. 3. kişi nerde?
  • tchuck  (16.11.16 15:23:57)
sansur geyigi yapanların cogu troll, mamaları kesilecek diye korkuyorlar.

her ortamda zaten kafamızı şiriyorlar, bari trollerini sözlükte dinlemeyelim.
  • supermatik  (16.11.16 15:29:11 ~ 16:57:41)
konu yanlış anlaşılıyor. sansür değil tabi ki de ya ciddi başlığı troll açarsa diyorsunuz. açsın sorun değil ki.
mesela 20 kasım 2016 fenerbaşhe galatasaray maçı başlığını engellediğiniz bir yazar açtı diyelim.
siz başlığı sadece sol frame'de görmeyeceksiniz. bir şey yazmak isterseniz arama tuşu ile aradığınızda başlık yine gelecek karşınıza. boş başlık çıkmayacak yani.
  • etsiz cig kofte olmaz  (16.11.16 16:45:43)