[]

kitap vs film

kaliteli bir kitabın kaliteli bir filme olan üstünlüğü nedir? ikisi de insanın ufkunu açar, hayal gücünü geliştirir vs... neden kitap okumak daha yeğdir? (yeğ midir?)
 
bence film yener. tamam kitabı okurken hayal ederiz falan da film izlerken görsel olarak da bize hitap ediyor işitsel olarak da. Yani aynı olayın film izlenirkenki etkisi daha büyük olur diye düşünüyorum.

ha kitap kötü demiyorum tabii.
 • senolll  (14.11.16 21:48:46) 
Açıkçası saçma bi karşılaştırma olmuş. Elma ile armut olayı olmuş bu.

Haa ayni yapımların film ve kitap hallerini karşılaştıriyorsan kitap derim. Kitapta olaylar vs genelde senin bakış açına bağlıdır. En basitinden tasvirler vs olmasına rağmen is sende biter ancak sinema şeklinde sana dayatilanla idare edersin. Yani başkasının o kitaptan anladığını, gördüğünü izlersin. Başkasının dikkat ettiği yere dikkat eder, etmediği yere dikkat etmezsin.
 • j r r tolkien hayrani  (14.11.16 21:52:05) 
açıklama yapamayacağım ama kitap okurken daha çok keyif alıyorum.


 • qazwsx  (14.11.16 21:56:26) 
filmin yönetmeni başkasıdır. kitabınki sensindir. :p


 • khan shabbir  (14.11.16 21:58:37) 
Kitabın film karşısında herhangi bir üstünlüğü olduğunu düşünmüyorum. @tolkien hayrani'nin dediği gibi karşılaştırmak pek mümkün değil. Güzel sanatların dallarını birbiriyle karşılaştırmak manasız bir çaba olur.

Kitaptan uyarlama filmler konusunda da kitap daha iyidir, film daha iyidir gibi bir şey söyleyemeyeceğim. Eskiden her türlü kitap diyordum ancak izlediğim bazı uyarlama filmler kitaplarından on kat daha iyi olmalarıyla fikrimi değiştirdi (misal Kadının Adı Yok).
 • buff  (14.11.16 22:01:44) 
Kitaptaki birçok olay sinemaya aktarılamıyor. İç konuşmalar zaten verilmiyor filmde ve kitaptaki olay akışını sinemaya aktarırken mahvediyor bu durum. En basitinden açlık oyunları gibi bir kitap serisinde çok fazla iç konuşma var. Filmi severek izleseniz de o kadar çok eksiğini görüyorsunuz ki. Aynı şekilde game of thrones'ta kitap ile dizi arasında milyon fark var.
Kitapta bir okyanussa film okyanustaki bir damladır.

 • cemallamec  (14.11.16 22:02:12) 
kitabı ve filmi olan bir eserden bahsediyorsak kitap daha üstündür zira sayfalarca anlatılan, örneğin bir iç çatışmayı sinemada gösteremeyebilirsiniz. kitapta anlatabileceklerinizin sınırı yoktur. her ne kadar sinemaya tapsam da.

fakat sinema-edebiyat kıyaslaması yapmak saçma olur çünkü çok farklı şeyler.
 • bohr atom modeli  (14.11.16 22:05:31 ~ 22:05:51) 
 • gozu acik sevisen yahudi  (14.11.16 22:22:39) 
Harry Potter için konuşmak gerekirse filmlerin hakkı yenemez. Filmler bir süre sonra unutulsa da kitaplar her okuyuşta farklı bir şey sunar.


 • dissendium  (14.11.16 22:31:24) 
@bohr

iç çatışma anlatılamayabilir belki ama çok iyi de anlatılabilir.

Spoiler olmasın diye koymayayım buraya da Revolver filminin son sahnelerini izlerseniz bunu görebilirsiniz.
 • senolll  (14.11.16 22:31:55) 
uyarlamadan falan bahsediyorsak kitap çok fena alır.
Bir başkasının o kitabı okurken düşlediklerini izlemek yerine, kendi düşlerinizi canlandırıyorsunuz bir kere.

 • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (14.11.16 22:38:25) 
kitabı okuduktan sonra izlenen filmler genellikle çok sevilemiyor. kaliteli kitap ve kaliteli film için konuşalım, sanki internette tanışılan ve hiç görmeden sevilen bir kişiyle gerçek hayatta karşılaşınca duyulan hafif buruk hayal kırıklığımsı his gibi, yani beğenmemekten değil de o kadar duygu düşünce patlamalarını %75'i su olan etli kemikli olağan bir insan vücudunun içine bir anda sığdıramamak gibi bir olay.

misal frodo deyince ağlak bakışlarıyla elijah wood akla gelmezden önce, daha farklı bir karakterdi sanki benim için.. şimdi ise o zamanlar nasıl hayal ettiğimi dahi hatırlayamıyorum. ama sonuçta kitabın yazarı da kanlı canlı bir insanı (hobbiti) hayal ederek yazmıştı onu, filme de haksızlık etmemek gerek napsın yani adamlar.
 • kaichi  (14.11.16 22:54:48 ~ 22:57:38) 
kitapta kendi filminin yönetmeni oluyosun.


 • qazedcsrfvtyhngujmkol  (14.11.16 22:56:15) 
film duyguları, kitap düşünceleri ve fikirleri daha iyi yansıtır.

her türlü ayrıntı bolluğundan kitap tabi.
 • antikadimag  (14.11.16 22:57:00) 
ben film, klip ve benzeri görüntülerin hayal dünyasını kısıtladığını düşünüyorum. bir kitap yalnızca kitap olarak kaldığında çok fazla insan tarafından çok farklı şekillerde tahayyül edilebilir ama filme dönüştüğünde bu hayal dairesine net sınırlar çizilir. haliyle kitap daha ufuk açıcı oluyor. ama bu, çok güzel kitap uyarlamaları olduğu gerçeğini de değiştirmez tabii.


 • fragile lady  (15.11.16 11:25:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.