en temel mühendislik

selamlar.

arkadaşlar. şöyle bişey duydum. makina mühendisliği, kimya mühendisliğinin bir alt dalıdır.

bu doğru mu? kimya mühendisliği neden temel mühendisliklerden?

bunlar türkiyede garip garip öğrencilerin dandik ünilerde bölümlere yerleşip sidik yarışları sonucunda çıkan laflar.

en.wikipedia.org

şurada genel bir sıralama yapmışlar. ben bunlarıda çok çok doğru bulmuyorum aslında.
  • kurnaz  (13.11.16 01:57:04)
makina da temel. hatlar karışmış.

(bkz: dört temel mühendislik)
  • 507  (13.11.16 01:58:15)
ne salak bir laf oyle? mühendislik , hendese, hesaplamaktan gelir ve olsa olsa uygulamalı matematik olabilir.

birde işin ortaçağ savaş makinaları olayı var ki ouww.
  • anonymice  (13.11.16 01:58:44)
Kimya mühendisiyim,makina kimyanın alt dalı değildir, o da temel mühendislik dallarındandır. Kimya mühendisliği de temeldir, gıda müh ve petrol müh kimyanın alt dalıdır.

  • archery  (13.11.16 02:06:23)
Dört temel mühendislik makine, inşaat, kimya ve elektik mühendisliğidir. Makine kimyanın alt dalı değildir, makine de temel mühendisliktir ve hatta en eskisidir. Kimya mühendisliği bana göre temelin de ötesinde bir mühendisliktir. Kimya demek maddeyi tanımak demektir. Makine mühendisliği okumasam kimya ile ilgili bir şey yapmak isterdim. Malzeme üretemeden hiçbir şey imal edemeyiz.

  • dissendium  (13.11.16 02:06:50)
en temeli makinedir sanayi devriminden sonra endüstriyel ihtiyaç olarak çıkmıştır.
en eskisi inşaat olabilir onun hakkında net konuşamıyorum.
kimya mühendisliği neden temel mühendisliklerden? çünkü doğal, yapay ,sentetik her şey bir reaksiyon sonucu oluşmuştur.
  • konskenkova  (13.11.16 02:08:39)
makina mühendisliği makina mühendisliği değildir aslında, mekanik mühendisliğidir. ingilizcesi mechanical engineering, italyancası L'ingegneria meccanica olmasından çıkartabiliriz bu durumu. ders planlarına baktığımızda da makinayı değil mekaniği üretir zaten, hareketsiz ve hareketli hallerde sıvı - katı - gaz fazlarında inceleyerek.

  • rain when i die  (13.11.16 02:14:18)
yanlış olmasın engineer genie'den gelmiyor. latincedeki ingeniare'den geliyor.

  • antikadimag  (13.11.16 12:09:22)
engineering kelimesi latinceden gelir;

ingenium, gignere, gigno.. yani oluşturmak anlamına geliyor kökü. biz oluşturucuyuz yani mühendisler olarak :)

en.wiktionary.org
  • rain when i die  (13.11.16 14:08:59)