Almanya'da kurs görürken çalışma sansi

Yarım gün kurs göreceğim 6 ay boyunca. Pazarlarda iş bulabilir miyim ki? Nerelere bakayım hiç de tanidigim yok maalesef. gidince sorusturabilirim ancak o yüzden önce buraya sorayım dedim. Berlin e ya da koln e gideceğim bu arada.

Ingilizce iyi almanca b1 seviyesindeyim.

Teşekkürler ilgilenenlere.

bu konuda en önemli mesele calisma izni. kurs icin aldigin vize büyük ihtimalle calisma izni icermiyor. eger calisma iznin yok ise bence o riske hic girme. eger calisma iznin var ise is portallarina bak.

  • emrahday  (11.11.16 17:00:14)
öğrenci vizesi yarım zamanlı çalışma iznini de içeriyor -yani genellikle böyle oluyor pasaporta da yazıyorlar şu kadar çalışabilir diye.

pazarlarda ve dönercilerde nargilecilerde vs. her zaman iş bulunur ama öldürürler adamı. Üniversiteler bazen studentische hilfskraft filan arıyor, haftalık 10 saat çalıştırıp saat ücreti veriyorlar, üniversitenin hayvanat bahçesi vs .varsa ihtiyaç daha çok oluyor (üni'yle bağlantılı iseniz) öyle bir şeyler olabilir, gastronomi ve satışta çalışacaksanız patronunuz Türk olmasa daha iyi :( illa olacaksa uçak bileti filan satan acentelere, sigorta vs. gibi sektörlere bakın buralarda Türkçe İnglizce bilen eleman ihtiyacı olabiliyor.

Mühendisseniz/teknik bir alandaysanız; almanyada fabrikalar genelde ağustos ayında kapatır. bazıları da kapatmaz ama stajer türü eleman çalıştırır misal otomobil fabrikaları otomobillerin battan tırlara taşınması için filan eleman alabiliyor. Yaza orada olacaksanız köln'ün etrafındaki üretim yapan yerlere bakabilirsiniz.
  • niye ama  (11.11.16 17:19:38)