Dardanel ürünlerinde koruyucu madde var mı?

1- Hamsi ve Ton balığında örneğin, içindekiler kısmında koruyucu madde içerir yazmıyor. Yoksa, Nasıl günlerce bozulmadan kalıyor bu konserve ürünler?
2- Koruyucu maddeler insan sağlığı için zararlı mı?

1. konservenin olayı o zaten.
en.wikipedia.org

2. değil. en azından çoğu değil. bazıları belirsiz, bazıları zararlı, bazıları zararsız.
türkiyede bir korku yaratılıyor bu ürünlerde, kimisi haklı olsada, çoğu yanlış. bunun yerine lokal ürün alın onlar hep sağlıklı deniyor, alternatif ürünün kontrol mekanizması yok.

coca cola zero zararlı deniyor, erine normal kola için deniyor. saçmalık.

türkiyede insanlar bilime değil tvlere çıkan insanlara güveniyor. bilimsel kanıt ortaya konunca, onlar hep parayla yapılan çalışmalar deniyor, he amk amerika avrupa hep parayla yapıyor çalışmaları, bunu diyen hoca kılıkların %99 u ingilizce bilmiyor. kimisi orada tutunamayıp geri dönmüş etc.
  • kurnaz  (07.11.16 18:07:07 ~ 18:10:52)
Zamanında gıda müh arkadaşımdan aldığım bilgilere göre; koruyucu madde içermiyor ama başka maddeler içerebiliyor, gıda boyası, aroma arttırıcı, antioksidan vs. Konserve kutusunun içindeki besin hava almıyor ve strelizasyonu yapılıyor, o yüzden bozulmuyor.
Koruyucu maddeler zararlı bana göre. Mümkün olduğunca paketlenmemiş, taze ürünler tüketmek gerekiyor.

  • peggy  (07.11.16 18:50:45)
o şimdi biraz da koruyucu madde tanımına bağlı.

üzerinde kocaman HİÇBİR KORUYUCU, RENKLENDİRİCİ, TATLANDIRICI VE KATKI MADDESİ İÇERMEZ yazan meyveli yoğurdun içinde neler var diye bir baktım, ben hariç herkes var içinde. o içindekiler "katkı maddesi, tatlandırıcı ve renklendirici" kategorisinde olmadığı için yoğurdun içinde de katkı maddesi olmamış oluyor.
  • hayirsiz  (07.11.16 20:38:05 ~ 20:39:03)