Bilgisayar toplayacağım. 1-2 konuya takıldım.

Merhabalar değerli abilerim, ablalarım, kardeşlerim...

Yeni bir masaüstü bilgisayar topladım kendi çapımda 8 yıl sonra. almışken bari güzel bir şey alalım beni uzun yıllar götürsün istiyorum.

Bilgisayarı genelde SolidWorks, CATIA, NX, ANSYS gibi mühendislik programlarını kullanmada kullanacağım. E tabi Battlefield 1, Fifa 17, GTA V gibi 1-2 oyun da oynarım :)

Sistem şöyle :

- Anakart -

ASUS Z170 ProGaming - Intel Z170 3400 MHz DDR4 Soket 1151 ATX

özellikleri : www.mediamarkt.com.tr

- İşlemci -

Intel Core i7 6700K - Soket 1151 4.0GHz 8MB Önbellek 14nm

özellikleri : www.vatanbilgisayar.com

- Ekran Kartı -

MSI GTX 1060 Gaming X - 6GB GDDR5 192 bit Nvidia Geforce DX12

özellikleri : www.vatanbilgisayar.com

edit : bütçeyi zorlayıp gtx 1070 yapmaya karar verdim.

- Bellek -

CORSAIR 32GB (4x8GB) Vengeance - DDR4 2400MHz CL16 Ouad Kit Ram

özellikleri : www.vatanbilgisayar.com

- SSD -

Samsung 500GB 850 EVO - SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD

özellikleri : www.vatanbilgisayar.com

- Kasa -

Belli Değil

- Güç Kaynağı -

Belli Değil

- Soğutma -

COOL MASTER HYPER 212EVO - 775/1155/56/1366/2011&AM2+AM3/AM3+/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU

özellikleri : www.vatanbilgisayar.com

Totalde 4500 - 5000 tl arası bir şeye geliyor.

Şimdi aklımdaki bir kaç soruyu size sormak istiyorum.

1- Sistem nasıl?

2- Güç kaynağını neye göre seçeceğim? Teknoloji marketlerindeki adamlara bu listeyi versem, kasayla güç kaynağını onlara seçtirsem olur mu?

3- olumsuz anlamda gözünüze çarpan herhangi bir şey var mı? şöyle değil böyle yapsan daha iyi olur diyebileceğiniz?

teşekkür ederim.

hay maşallah diye başladım ama ekran kartında iş garipleşti. 6700klı sisteme 1070 yakışır. bütçen ne durumda bilemiyorum ama 500 gb ssd fazla, 250 al yanına da hdd koy bence.

psu calculator vs. diye google araması yaparsan orada donanımını giriyorsun sana watt değeri veriyor. ona göre alırsın. bana kalırsa 600 watt işini fazlasıyla görür.

bir de acelen yoksa amazondan alabilirsin parçaları. özellikle psu ucuza geliyor.
  • mattiadestro  (07.11.16 12:39:01)
@mattiadestro

hocam bütçem 5500tl'ye kadar çıkabilir. o yuzden eger param kalırsa gtx1070'e çıkarım. 500tl oynuyor. bu konudaki tavsiyeniz için teşekkür ederim.

ikinci olarak 500 gb ssd fazla demişsiniz ama diyelim ki işletim sistemi 20 gb. gta v 70 gb, battlefield 1, cod gibi oyunlarda keza 60-70 gb arasında. benim kullanmak istediğim mühendislik programları da 15 gb ortalama. 15 x 5 = 75 gb'da o desek zaten 200'ü rahat geçiyor. o yüzden 500 gb almamın iyi olacağını düşünmüştüm.

üçüncü olarak, psu'nun sadece 600 watt olmasına mı dikkat edeceğim? gerçekten bilmediğim için soruyorum. vatan'a gitsem, "sistemim bu, bana buna uyacak bi psu verin en az 600 watt olsun desem" olur mu?
  • wagner love  (07.11.16 12:49:50)
sistem genel itibariyle iyi.

guc kaynagini watt'ina gore sececeksin: pcpartpicker.com bu linkte kendine sistemin parcalarini sec ve sag tarafta watt degerini gorursun. genelde overclockla, SLI ile ugrasmiyorsan 600 yeterince iyi.

ram 32 almak zorunda degilsin ama paran varsa al, SSD 500gb almak zorunda degilsin ama paran varsa al. butcen el vermiyorsa bunlarin 16gb ve 250gb versiyonlarini secip artirdigin parayla daha iyi ekran kartina da yonelebilirsin.

kasa onerisi: www.vatanbilgisayar.com

edit: sonradan 250gb veya 500gb SSD alip sisteme ekleyebilirsin. ekran karti daha onceliklidir diye dusunuyorum.
  • idexo  (07.11.16 12:51:26 ~ 12:52:34)
500 GB SSD şimdilik fazla gözükebilir ama 3-5 sene sonra fazla değil. Kullandığın grafik programlarının her yeni versionunda kapladığı alan artıyor, bununla orantılı program açıkken çalıştığın taslak C: sürücüsünde anlık olarak yüksek yer boyutlarda kaplıyor. Daha doğrusu tüm software'ler için geçerli bu. Benim C: 250 GB ve şu an 25 GB boş alan var. Rahat rahat çalışmak için 500 GB ideal.

Powersupply konusunda Vatan'da yardımcı olurlar. Ben de 600 watt'ın yeterli olacağını düşünüyorum.

Topladığın bilgisayara gelince, çok çok iyi. Seni rahat bir 8 sene daha götürür :)
  • sorumatik  (07.11.16 12:58:03 ~ 13:01:53)
sogutucuyu noctua d15s almaya calis.

guc kaynağıni da ben donanimhaber den 750w ewga almistim, birisi yurtdisindan ucuza getiriyordu. memnunum.
  • scars dont fade  (07.11.16 13:21:38)
ekran kartı 1070 daha uzun süre ve sorunsuz götürür. 1070 için 600 waat üstü seçilmeli.
lakin ekran kartı 1060 da kalacaksa 600 watt işi görür.

  • odiyus  (07.11.16 13:27:07 ~ 13:28:05)
500 GB SSD alma, 2 tane 250 GB SSD al, RAID-0 yap.

Aynı paraya gelir. Okuma hızı da yazma hızı da 2 katına çıkar. Bende 2x250 GB var, hız grafiği 1000 MB/s'de geziyor.
  • harzem  (07.11.16 13:29:21)
güç kaynağında dikkat etmen gereken şeyler bu videoda var: www.youtube.com

600 watt fazlasıyla yeter 1070 alacaksan.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (07.11.16 13:48:29)
1- güzel parçalar seçmişsin. zaten bu ara en gözde parçalar bunlar. 1060'a amazondan bak. ciddi fiyat farkları var.

2- güç kaynağını cpu ve gpu emizlemesine göre seçmek mantıklı olur. benzer bir sistemi 550 watt psu ile uzun zamandır sorunsuz çalıştırıyorum. işin garanti olsun %80+ özellikli 600 watt bişey almanı tavsiye ederim.

3- 212 evo kolay kolay her kasaya sığmaz. ben de 212 evo aldım daha açmadım sığmadığı için. kasayı dikkatli seçin. full tower alırsan sorun olmaz. diğerleri için üretici sayfasına bakmanızı tavsiye ederim cpu fan desteği için.
  • aşksız prens  (07.11.16 14:17:41 ~ 14:18:30)
slam. bence 500 gb ssd fazla değil. o programları kuracaksın zaten bari yer kalsın.
güç kaynağı 600 watt yetmez. 1070 kendi başına 450-500 watt arası yiyecektir. bence 700ün altına inmemek lazım. render filan alırken cpu da yiyecek.

  • beyteper canavari  (07.11.16 17:40:32)
@beyteper canavarı 1070 nasıl 500 watt yiyecek? peak değerleri bile 100 watt. adamı yanlış bilgilendirip boşuna masraf yaptıracaksınız.

@wagner love bence işletim sistemi ve çok önemli uygulamalar hariç ssdye kurmana gerek yok. bf1'in load süreleri kısa. gta v kurulabilir ama fazla beklentin olmasın her türlü uzun sürüyor. lanet bir oyun.

212 evo meselesine de katılıyorum, benim kasa atx panelle 212 arasında 1 cm ya var ya yok. alırken dikkat edin.
  • mattiadestro  (07.11.16 17:56:19)
@matti

ozur dilerim karistirmisim baska kartla.
  • beyteper canavari  (07.11.16 20:29:00)