fitnessçılar bi toplanın hele

Okul gereği spor salonuna haftada sadece 3 kez gidebiliyorum. Ama kol bölgesini haftada iki defa çalıştırmak istiyorum. Evde ağırlık seti var. Diğer bölgeleri çalışırken zorlama hissetmiyeceğim ve overtraininge neden olmayacak en uygun günü arıyorum.

Programım şöyle:

P.tesi (saat sabah 11) - Göğüs + Ön kol
Çarşamba(Akşam 9) - Kanat + Arkakol
Cuma(Akşam 9.5) - Omuz + Bacak

Şimdi ben bu ek kol çalışmasını hangi güne koymalıyım ki maksimum fayda sağlayım bir türlü karar veremedim. C.tesi çalışsam p.tesi sabah yine ön kol var. Salı perşembe zaten kol sonra ya da öncesi günler. Pazar zaten malum. Yine en mantıklı c.tesi gözüküyor. Sizce de öyle değil mi?

aralarında 1 gün dinlenme olduğu sürece istediğin zaman yapabilirsin. ben pzt. çarş. cuma 3ünde de kol, squat, sırt çalışıyorum sıkıntı yok.

  • mattiadestro  (06.11.16 15:46:15)
Her gün 25/30 set süren çok ağır çalışmalar yapmıyorsan eğer istediğin gün çalışabilirsin bir şey olmaz, overtraining'e girmek o kadar kolay bir şey değil. Hele dinlenme/beslenme fazların iyiyse ömür boyu bile girmeyebilirsin. Overtraininge sadece fitness çalışmalarıyla alakalı bir durum değil. Çok hafif bir ağırlık programın vardır ama özel hayatın/iş hayatın/okul hayatın streslidir, o zaman da overtraining'e girebilirsin. Ekstra 3 set kol çalıştın diye overtraining'e girmezsin yani onun parametreleri çok değişken. Tabii bununla birlikte, overtraining yaşamazsın ama sana ekstra bir katkısı olur mu, asıl sıkıntı bu. Bence ekstra bir katkısı olmaz. Ekstra bir katkısı yok ekstra çalışmanın da bir manası yok.

  • angelus  (06.11.16 16:21:11)