tablodaki değerleri sıralama (1 - 5 ) ( istatistik)

Diyelimki elimde bir tablo var 30 adet varlık var. Bu varlıkların da karşılarında rakamlar yazıyor. Ör: 0 - 100 arası rakamlar

Şimdi ben bu varlıklara 1 den 5 e kadar puan vereceğim. Aralığı nasıl seçiyoruz?

En büyüğe 5, en küçüğe 1 tabi ki ama 1-2 2-3 3-4 aralıklarını istatistiksel olarak mantıklı bir şekilde sıralama yöntemi nedir?

yanlış anlamış olabilirim ama deneyeyim.

skala genişliği = 5-1 = 4
aralık sayısı = 30-1 = 29
ergo,
aralık genişliği = 4 / 29

sırayla; 1, 1+4/29, 1+8/29, 1+12/29... 4+25/29, 5
  • 507  (03.11.16 00:28:13 ~ 00:28:59)
ama şöyle bir şey de var hocam. bazı değerler tekrarlanabilir bu birincisi. diğeri de bazı değerler ortalamanın çok üstünde olabilir. 1 - 2 - 2 - 4 - 5 - 100 - 15781 gibi. son rakamı 5 e bölerek ortalamayı 3000 lerde alırsam sadece son rakama 5 puan verebilirim bunu istemiyorum

  • yüzyıllık yalnızlık  (03.11.16 22:26:38)
1. tekrarlanan rakamların kaç tane oldugu belirsiz ise, bunu formüle dökemezsin ki? neye dayanarak aralık hesaplayacaksın?

2. soruda sayılar 0-100 arası demiştin şimdi 15 bin geldi?

3. son rakamı 5'e böl anlamına gelen bir şey dememiştim?

4. ana soruyu yanlış anlamışım, sorulan şey farklı benim cevaptan. şimdiki cevabım:

en küçük ve en büyük rakamı ve tekrarlanan sayıların sayısını yazmadan istediğin gibi "standart" bir ölçek kimse veremez.
  • 507  (04.11.16 00:49:12)
evet sanırım biraz yanlış anlattım. soruda örnek olarak 1-100 verdim metodolojiyi öğrenmek için ama böyle bir opsiyon da var. çok uçuk rakamları ya da çok küçük rakamları elemek istiyorum. Siz 5'e bölün dediniz demedim ben kafamdaki işlemi ve bunun yanlış olduğunu söyledim. Benim istediğim aralıklarda hepsinden aynı sayıda varlık olmak zorunda değil. yani 3 puan alan 25 varlık, 4 puan alan 10 varlık 5 puan alan 3 varlıkta olabilir. Ben sadece ölçeklendirme stratejisi belirlemeye çalışıyorum.

  • yüzyıllık yalnızlık  (04.11.16 23:22:17)