[]

başkasının aracını ehliyetsiz ve alkollü kullanmak

diyelim ki arkadaşınız sizin aracınızı kullanıyor ve siz de araçtasınız.

ehliyetini kaybetmiş ama sizin bundan haberiniz yok.
aynı zamanda promilmetrede çıkacak kadar alkol almış ama zil zurna olmadığı için siz farketmediniz.

polis çevirirse, ehliyet sorup bir de promilmetreye üfletirse hukuki açıdan neler olur?

sadece bu arkadaş hakkında mı işlem yapılır yoksa araç da bağlanır mı?

aracın sahibi hakkında herhangi bir işlem yapılır mı?

 
Ehliyetsiz araç kullanma durumunda sürücüye kesilen cezanın aynısı araç sahibine de kesiliyor ancak söylediğin durum ehliyeti bulundurmadan araç kullanmak olacağından farklı işlem görür sanıyorum.

Araç her durumda bağlanır çünkü alkollü araç kullanımı söz konusu.
  • cakabo  (01.11.16 13:57:34) 
Ehliyetsiz araç kullanımında kullanana ve araç sahibine ceza kesiliyor (yaşanmşıtır). Ayrıca alkolmetreye üfletince gerekli miktarın üzerinde ise aracı bağlar (bundan o kadar emin değilim).


  • himmet dayi  (01.11.16 13:58:24) 
yakınlarda alkolsüz ve aracı götürebilecek biri varsa neden aracı bağlasınlar ki?


  • sameidiot  (01.11.16 14:05:29) 
araç bağlanmaz, babam yakalandı, taksiye atladım gittim, arabayı bana teslim ettiler. Bir de araba şirket arabasıysa şirkete ceza kesiliyor, bunun dışında araç sahibine kesilmiyor diye biliyorum.


  • kimlanbu  (01.11.16 14:17:49) 
Ehliyeti var ama yanında yoksa eksik evrak cezası kesilir. Araç, onu kullanabilecek birisi varsa bağlanmaz. Alkol için gerekli işlemler kullanan hakkında yapılır. Bunlar rutin trafik kontrolünde olabilecekler. Eğer kaza durumu olursa araç sahibide ciddi açıcan sorumlu.


  • mrmlq  (01.11.16 14:43:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.