kedim manyak mı ?

Benim paşa biraz manyak.
bu zamana kadar çok önemsemedim.
Kum kabının etrafında ne varsa kumun içine atıyor. banyodan yer havlusu falan taşıyor. bi de katlamayı da biliyor göt, havluları katlayarak koyuyor.

Geçen gün evin anahtarlarını atmış kuma.
Kapıda unuttum biri de aldı gitti anahtarı herhalde diye çilingir çağırdım. Adam kilidi değiştirirken kumundan şıngır şıngır ses gelince bulundu anahtar.

Anahtar olayına kadar kafayı takmamıştım, öyle kabullendim ama abarttı biraz sanki.

Neden yapar öyle bişey.
Yeterince kumu var. Farklı markalar denemedim hepsinde aynı hareketi yaptı.
Ama çocukluğundan beri tuvalet hep sıkıntı, havaya pati yapıp kapattığını falan sandığı da oluyor.
Kumun içine oturmaz mesela. kabın kenarına tüneyip yapar. daha hiç kumun içine oturduğunu görmedim.
Kedim manyak mı? Kuma bişeyler doldurması normal mi yoksa? yada anlatmaya çalıştığı bi şey mi var.
Kumu düzenli temizleniyor bu arada.

hepsinin tuvalet alışkanlığı farklı.
kumuna eşya taşıması dışında diğer dedikleriniz kedilerde sık görülüyor.

yani kumu havayla ya da duvardaki seramiklerle kapatmaya çalışma ya da kum kabının yanına tüneme gibi şeyler olağan.

bence bir şeyler taşıma alışkanlığına da karakter diyebiliriz.

ya da belki kum yetersiz geldiği için üzerini iyice kapatmak istiyor.
o zaman havlu mantıklı da, anahtar alakasız oluyor.

kapalı kum kabı denediniz mi?

kedinizi olduğu gibi kabul etmeye çalışın. :)
  • blatta hiberna  (30.10.16 16:40:35 ~ 16:41:10)
anahtara kadar olduğu gibi kabul etmiştim de anahtar işi bozdu. :(
kabalı kap denemedim. kumun üstüne oturmuyor diye alışamaz gibi geldi bana

  • nymphe  (30.10.16 16:46:45)
Kedi olması manyak olması için yeterli.
Sevdiği şeyleri kendisi gibi koksun diye yapıyordur.

  • tekdir ile uslanmayan kiz  (30.10.16 19:23:47)
merhaba, burayı baz alarak cevap vereceğim: pets.stackexchange.com

ingilizceniz varsa bütün cevapları okumanız iyi olur. yoksa diye yazıyorum: kediler mama kaplarını(belirli bir tane varsa) ve/veya kum kabını "güvenli yer" olarak benimsiyorlar, bu da avlarını(anahtar olur, çorap olur, fare olur vs) oralara taşıyıp güvende tutma içgüdülerini ortaya çıkarıyor. bu linkte de çözüm olarak kediye başka bir yer ayarlayıp onu oraya yönlendirmek olacak. sürekli olarak içine girebileceği bir kutu veya oturacağı bir yastık mesela. oraya küçük eşyalar bırakın, sevebileceği şeyler olsun. sevdiği yiyeceklerle başlayıp oyuncaklarla devam edin. bu onu diğer şeyleri almaktan uzaklaştırıp verdiklerinizle meşgul olmasını sağlarmış.
  • mizore  (30.10.16 19:29:39)