Muhallebi

Bugun yavrunun 7.ay kontrolu vardi. Dr israrla muhallebi baslamami soyledi. Iste keci sutuyle ve organik pirinc -irmik kullanarak yaparsam cok faydaliymis. Zaten benim yavru azicik azman( anne sutu ve tadimlik gida disinda bisey almadi).

Simdi 1) muhallebi bu oglani iyice sisirmez mi? Obez olmasin.
2) gercekten yararli mi? Anne gozuyle soruyorum tabi. Drun elbet bi bildigi var.
3) denediginiz tarif var mi?

Sütlü olduğu için yararlı. Bir de damla sakızlı falan olursa belki daha iyi bile olabilir. Bu tamamen benim görüşüm. Damla sakızının faydaları çok diye biliyorum. Çok şekerli olmadığı sürece mama gibi gelir ona.

  • dissendium  (27.10.16 21:05:02)
@dissendium sifir seker. Tatlandirmak icin meyve ya da pekmez kullanacagim.

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (27.10.16 21:52:34)
ben irmik ya da yulafla yapıyorum. gece yatırmadan yediriyoruz ama 15. ayda falan başladım.

2 yemek kaşığı irmik, 1 bardak süt
2 yemek kaşığı yulaf, üstünü geçecek kadar süt

koyulaşana kadar pişiriyorum o kadar.
vermeden önce pekmez ile karıştırıyoruz bazen. bazen başka bişeyle. geçen muzla yaptım direkt yulaf olanı

vermek zorunda mısın? değilsin. ama tokluk sağlıyor
tadımlıklardan artık öğünlere geçmen lazım. diş çıkardı mı bilmiyorum ama damağı kaşımanın engüzel yolu yemek yemek. ayrıca çiğnemeyi de öğrenmesi gerekiyor. devlet politikası olarak anne sütü anne sütü de bir de konuşulmayan gerçekler var
  • la noix  (27.10.16 22:55:36)
@la noix henuz dis yok. Her sey onun icin kasiyici haliyle evde ne bulursa artik :( .. Konusulmayan gerceklerden kastin ne merak ettim .

Tarifi deniycem hemen eline saglik
  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (28.10.16 11:07:00)
Anne sutu senle alakali. SEnin yediklerin ve daha onemlisi yemediklerin, senin saglik durumun. Sen birseyleri az alarak cocuguna daha da az veriyor olabilirsin. Ciddi bir norolojik gelisim evresinden bahsediyoruz, ihtiyaci olan vitamin ve mineralleri saglamak lazim. Sen o vitamini aldiginda sende eksiklik varsa once kendi eksikligini tamamlar, fazlasini sute verir

Bir de -bu benim kendi kisisel gorusum- birey olmasi, kendine guvenmesi, kendi sinirlarini kesfetmesi, kendi vucudunu tanimasi adina ek besine cok onem beriyorum. Eger emzirme/biberon cogunlugu olusturuyorsa o cocuklarda kati gidalari agizda tutma, yutma vs sikintilari oluyor. Elbette onunde sonunda duzeliyor ama bu sikinti da yasaniyor

Biraz da benim cocuk yetistirme seklimle alakali bu. Ben kendim ozgurum, bireyselim, cocugumun bana bagimli olmasini istemem. Yoksa anneden anneye elbette farkililik vardir. Ama ilk paragrafta yazdiklarim objektif bilgiler
  • la noix  (28.10.16 13:21:54)
Azmansa hiic girme bence muhallebiye, diilse de oncelikli bi besin diil ki. Anne sutunu verip yaninda da minik minik kendi yediklerinden tattirsan tadindan yenmez. Ben iki bebeme de ole yaptim ordan biliyorum :) sevgiler yavruya. Gece surekli uyanip meme isterse ve cidden emiyorsa yani acsa o zaman dene bence sadece.

  • glittering  (28.10.16 19:10:21)