kitap çıkarmak

elimde hali hazırda yazdığım bir kitap var diyelim. Bu kitap nasıl çıkar, yayınevi nasıl bulunur, neye göre senin kitabını basıp satışa koyarlar, nasıl bir süreç var no name bir yazar için? Tanıdık bir yayıncı yok.

yayınevlerinin internet sitelerinde gerekli yönlendirmeler var. örneğini yollarsın, 6 ay vs. sürede olumlu/olumsuz dönerler. bazıları dönmez. olumlu olursa istedikleri düzeltmeler, öneriler ve sözleşme için çağırırlar, anlaşırsanız süreç içinde basılır.

  • hkaan  (26.10.16 21:14:54)
bu iş oldukça meşakkatli olabiliyor. üstelik verdiğin bilgilere göre ilk eserin olacak, tanınmıyorsun ve tanıdık yok; bunlar işi biraz daha zorlaştırabilir.

Birebir tecrübe etmedim ama bildiğim, eserini değerlendirmeleri için yayınevlerinin editörlerine gönderiyorsun. Ardından uzun bir bekleyiş dönemi geliyor. Tahmin ediyorum editörlerin önlerinde böyle yüzlerce dosya vardır.

Daha hızlı sonuçlanacağını düşündüğüm başka bir yol da şöyle: adı sanı duyulmuş, itibarlı yarışmalar oluyor; öykü, roman vs. bu yarışmalardan bazıları dereceye girdiğinde ödül olarak eserini yayınlıyorlar. Bu yarışmaları takip etmeni tavsiye ederim. Böylece hem adını duyurmuş oluyorsun hem de sonraki çalışmalarında bir referansın oluyor.
  • puc  (26.10.16 21:25:14)
peki sırf param var bastırmak istiyorum kardeşim, satışa da sunmak istiyorum parası neyse veririz şeklinde olmuyor galiba. Kendi eserlerini şiir kitabı vs. bastıran tanıdıklarım var ama onlarınki de daha amatörce ve satışa sunulmuyor galiba.

  • limoncello  (26.10.16 21:31:35)
o şekilde basan yayınevleri de var ama tanınmışların çoğu yapmaz. parayı verip bastırıp dağıttırabilirsin elbette.

  • hkaan  (26.10.16 21:40:30)
www.kozalakyayinevi.com bunlar ilgileniyor.

  • theconqueror  (26.10.16 21:45:51)
para varsa direkt çıkartıyorlar.

kapak tasarımını düzeltmelerini yapıp basıyorlar sonra istersen tamamen sana veriyorlar ya da dağıtıyorlar.

misalen; www.milenakitap.com veya www.ikinciadamyayinlari.com.tr daha çok var bunlardan.
  • kljgslsdkjsd  (26.10.16 22:08:40)