Yabancı eş ve vize başvurusu

Merhabalar,

Bu akşam muhabbet ederken bir arkadaşım hafif geyik bir bilgi verdi, aklıma takıldı.
Diyor ki; yabancı uyruklu bir eşiniz varsa, sizin de onun giriş yapabildiği ülkelerden vize almanız 5 dakika sürermiş.
Alıyormuşsunuz eşinizin vatandaşı olduğu ülke pasaportuyla aile defterinizi, konsolosluğa gidip "şu ülkeye gidicez vize istiyorum" diyormuşsunuz, çat diye veriyorlarmış.
Nedir bunun gerçekliği?

Kısa özet: X Türk, Y Fransız, X ve Y evli. X Türkiye'de Almanya konsolosluğuna Y'nin Fransız pasaportuyla gidip aieyiz diyip kendisine vize alabiliyormuş.
He mi?

bulgaristan için biliyorum sadece. dilekçe ile beraber başvurulduğunda vize ücretini ödemeden çat diye alıyorsun.

  • pinman  (24.10.16 00:11:53)
@pinman: Oha gerçekliği var yani.
Vay be, hayat bazıları için çok kolay olsa gerek :)

  • quaker  (24.10.16 00:14:07)
İsviçre için konuşayım; zaten uzun süreli isviçre vizesi verdikleri için schengen ülkelerine de giriş çıkışında sorun olmuyor.

  • fraise  (24.10.16 00:16:39)
@fraise: Merakım arttı; schengeni uzun süreli veriyolar derken, ne kadar süre mesela?
Ben 2 sene önce hanımla turist vizesi aldım, 3er ay verdiler ikimize de.
Böyle bişey mi yoksa "gel babacım nasıl olsa senin kocan avrupa birliği üyesi al sana 2 yıl" mı diyolar?
  • quaker  (24.10.16 00:22:47)
Kuzenim eşine önce 6 aylık sonra 2 yıllık en sonunda 5 yıllık verdiler mesela.

Ben erkek arkadasim için konsolosluğa sordum; kişinin durumuna göre ilk verilen vizenin süresi daha uzun olabilir dediler. zaten normal şartlarda evlenince isviçre'de oturma hakkı da elde edebilecegi için (tasinirsak mesela) normal bu durum.
  • fraise  (24.10.16 00:26:58)
bulgaristan için +1.
ek olarak eşim bulgaristan vatandaşı, bulgaristandan oturma iznim var böylece ab'ye girerken hiç vize almıyorum. oturma iznim ve yanımda eşim olduktan sonra istediğim yere girip çıkabiliyorum. vize almak istersem de ücretsiz ve hızlı biçimde çıkıyor.

  • sta  (24.10.16 01:36:54)
Kocam ispanyol
Pasaport, evlilik cuzdani, vize basvuru kagidi ve 2 foto ile gidip cat diye aliyorum vizeyi ustelik para da odemiyorum
Ilki 1 senelikti, ikincisi 2 senelik
  • la noix  (24.10.16 04:33:08)
öncelikle beş dk vize diye bir şey yok.eş durumundan nüfus kağıdı evlilik cüzdanının tercümesi bir kaç basit evrak alarak fransız konsolosluğunun anlaşmalı olduğu harbiye de veya altunizade de ki ofisine başvuru yapıyorsun.3 ile 10 gün içinde 6 aylık vizen hazır.
eş durumunun avantajı sana gereksiz dolu evrak yerine üç dört basit evrakla işini halletmeni sağlıyor.
kesin bilgidir yayabilirsiniz.olay yaşanmıştır :P
(vize parası almıyorlar sadece başvuru için şimdi unuttum 20-30 euro gibi bir para alıyorlar.tl kabul etmiyorlar.)
  • uykulu_fb  (24.10.16 04:37:08 ~ 04:39:20)