Yurt dışında iş bulursak neler oluyor?

Bu ara iş mevzularıyla kafanızı ütüledim kusura kalmayın duyurucular.
Şimdi ben yeni işler bakıyorum böyle dağınık bir şekilde, olacağından değil de işte yurt dışı ilanlarına da bakmaya başladım birkaç gündür. Ama merak ediyorum, diyelim ki EU ülkelerinden birinin ilanına denk geldik, başvurduk, işi de aldık. Bundan sonraki süreç nasıl işliyor? Yani çalışma izni vs. her türlü veriyolar mı işin ne olduğuna bakmadan? Prosedür nasıl işliyor, süreç ne kadar zaman alıyor vs. Yani yurt dışına çalışmaya gitmeye niyetlenirsek ve iş de bulursak olaylar nasıl gelişiyor genel olarak anlatırsanız sevinirim.

Muhtemelen ülkeden ülkeye göre değişiyordur prosedür. Ben genel olarak Avrupa ülkelerini merak ediyorum. Bütün ülkeler hakkında fikriniz olmasa da prosedürünü bildiğiniz ülkeyle ilgili genel bilgi de verseniz olur.

Tenk yu canlar.

Genel olarak,

Ise kabul edildiniz diyelim.
Once o ulkenin issiz veritabaninda bu is icin uygun profilde biri var mi o ulkenin vatandasi, ona bakiliyor. Diyelim ki yok, match cikmadi, sonra yine sisteme kayitli diger ab vatandaslarindan uygun biri var mi diye bakiliyor. Diyelim ki yine cikmadi, sisteme kayitli ucuncu ulke vatandaslarindan uygun var mi diye bakiliyor. Oradan da cikmazsa sana calisma izni cikiyor :D

Sonra da oturma izni hallediliyor iste.

En az 2-3 ay suruyor.
  • kuehles blondes  (21.10.16 22:18:53)
Yuh :D bize fırsat gelene kadar o zaman...

  • buff  (21.10.16 22:22:31)
oncelikle o isler pek kolay degil cunku senle genelde yuzyuze gorusmek istiyorlar. onun disinda senin iyi referanslarin olmasini isterler cunku bir nevi sponsor olup senin calisma izni cikarman icin basvuruda bulunuyorlar. senden bazi belgeler hazirlamani istiyorlar, karsilikli birkac ay(seni sectiklerini bildirmelerinden itibaren en azindan 3 ay) surecek bir burokrasiye girisiyorsunuz. sonucta da biletini alip gidiyorsun. bu is icin senin oradaki iscilerden daha nitelikli olman beklenir vs.

en zor kismi isi bulmak farzet. oradaki hayatindan memnun olabilmen icin gitmek istedigin ulkeyi, basvurdugun isi de kendine uygun secmen lazim. basarilar
  • idexo  (21.10.16 22:24:30)
bu arada soyle bir sey de var: (bkz: ankara anlaşması vizesi)

  • idexo  (21.10.16 22:26:50)
süreçle ilgili bir şey söyleyemicem de bir arkadaşım gayet basit bir şekilde, sadece türkçe bildiği için prag'ta iş buldu (türkiyede de ofisi olan bir şirket). öncesinde romanya'ya gitmişti evs ile, orada çalışmıştı. tek olay bu. ingilizcesi bile iyi değil öyle, özel okuldan mezun, hiçbir özelliği yok. çalışma izni falan çıkardılar, arkadaş 1 senedir orada işte. kendisi de inanamıyor nasıl olduğuna ama oldu işte. sandığınız kadar imkansız bir şey yok bence. başvurun yani.

  • nathanieltroy  (21.10.16 22:32:04)
@buff

Biraz oyle ama sirket seni cok isterse cok spesifik sartlar ekleyebilir is tanimina senin cvinde yazili olan. Mesela turkce native speaker, c++ advanced bilgisi, 5 yil x pozisyonunda tecrube olsun senin cvinde.

Atiyorum requirements a turkce native speaker ekler. Boylece sadece turkce bilen bu 3 kategori adaylari kalir. Daha da daraltmak icin atiyorum c++ advanced olmali der, native turkish speakerlarin c++ bilmeyenleri elenir. C++ bilenlerin arasinda elemek icin 5 yil tecrube kriterini koyar, 5 yildan az tecrubesi olanlar da elenir mesela

Ama sirketin istemesi lazim. Genis bir mesgale alani degil de, ne kadar spesifikse pozisyon o kadar yuksek sansiniz olur yani.
  • kuehles blondes  (21.10.16 22:32:38)
@nathanieltroy

Pragda turkce konusan vasifli insan cok yok. Sistemde turkcesi olan yoktur kayitli, oyle gitmistir. Gurbetcilerin vb cok oldugu yerlerde sorun oluyor bu. Sirf turkcesi var diye almanyaya gidemez, anca polonya, cekya vb gibi yerler olur.
  • kuehles blondes  (21.10.16 22:34:17)
Avrupa ülkelerinde nasıl bilmiyorum ama avustralya'da kısa bir eğitimle öğretmen olunabiliyordu. Avustralyada ingilizcenle orantılı olarak iş imkanların gelişiyormuş. Orada yaşayan akrabam 1-2 sene süründü şimdi baya rahat. Ama hemen iş bulmayı bekleme

  • ıch will  (21.10.16 22:46:05)
Ne iş yaptıgına göre de değişir prosedür. yazılımcı isen biraz daha kolaylaşır, sanat falan tarzı bir şeyse daha da kolaylaşır çalışma iznin ıvırın zıvırın. ama katma değerini net bir şekilde göstermen lazım. ben her işi yaparım, çok çalışkanım ile olmaz.

  • benaslindayohum  (21.10.16 22:50:54 ~ 22:52:34)
@benaslindayohum :) zaten esas sıkıntı orada, felsefeciyim ben.

  • buff  (21.10.16 22:53:54)
1. önce is basvurundan kabul aliyorsun
2. sonra sana sözlesme gönderiyorlar ve iki taraf imzaliyor
3. vize ve calisma izni icin ayrica bir kagit imzaliyorlar ve gönderiyorlar
4. sonra sen bu belgeler ve standart vize belgeleri ile türkiyedeki ab ülkesi konsolosluguna vize ve calisma izni icin basvuruyorsun
5. bu basvrun o ülkedeki yabancilar dairesine gidiyor
6. yabancilar dairesi belgelerini kontrol ediyor, sonra cv, sözlesme gibi isleri calisma dairesine gönderiyor
7. calisma dairesi önce o ülkede, sonra AB icinde sonra diger ülkelerde bu konuda issiz varmi, sektörün bu alanda is gücüne ihtiyaci varmi degerlendirip ok veya red gönderiyor yabancilar dairesine. ya da bir süphesi var ise sözlesme yapilan is yerine soruyor, bu adami niye cok istiyorsun diye. eger is yeri örnegin "türkiyede pazarini inceliyoruz o nedenle türkiyeyi bilen, türkce bilen elemana ihtiyacimiz var" diyebiliyor. ama mesela bir gida sektörü icin ayni seyi söylerse mesela almanya red veriyor cünkü almanyada gida sektöründe calisacak bircok türk issiz var
8. onay verirse yabancilar dairesi de belgeleri inceleyip türkyedeki konsolosluga onay gönderiyor.
9. konsoloslugktan calisma izni ve vizeni aliyorsun ama tüm bu sürec en az 3 ay sürer ve basvurularin bircok reddedilir. o nedenle bircok isveren sadece cok ucuz is gücü veya cok kalifiye is gücü icin türkiyeden calisan getirir.
  • emrahday  (24.10.16 11:43:35 ~ 11:43:49)