dijital piyanonun midi bağlantısını yapamadım

yamaha np30 dijital piyano aldım. ayrıca 10 liraya usb-midi kablo aldım. synthesia programını yükledim. in ve outu sokuyorum piyanoya sonra usbyi takıyorum ama sadece kablonun enerji ışığı yanıyor. sonra bi kaç kere çekip taktım ya in ya da out yanıyor. bunların 2 si aynı anda mı yanması gerekiyor? synthesia'ya usb 2.0 diye gördürdüm kabloyu sonra bişey çalayım dedim tuşlar ekranda akacakken duruyor -basmamı bekliyor- basıyorum bilgisayarda tuşlar akması gerekirken dijital piyanodan sesler geliyor. baya karışık bişey. bide piyanoyu 2. el aldım piyanoda mı sorun var 10 liralık kabloda mı sorun var anlayamadım. ne yapabilirim?

merak ettiğim şeyler:

bu kablonun in ve out ışığı aynı anda mı yanması gerekiyor?
bu piyanoyu bilgisayara nasıl gördüreceğim?

  • killerbee  (17.10.16 15:43:58)
in i out a, out u in e baglayacaksiniz. bunu dogru yaptiniz mi?

  • la traviata  (17.10.16 16:14:51)
onu doğru yaptım fakat 2si aynı anda yanmıyor

edit: onu yapmamışım ben ya. mal gibi in i ine outu outa bağlamışım ve yukarıda da bunu okudum şimdi tekrar okuyunca yaptım. bu arada o driverı yükleyemedim ama klavye çalışıyor.
  • freetakilir  (17.10.16 17:59:20 ~ 18.10.16 01:13:07)